Andrius grįžo namo vėlai. Nesakęs nė žodžio, nuėmė batus prieškambaryje, pakabino paltą ir tyliai nuėjo į vonios kambarį. Po kelių minučių jis jau sėdėjo virtuvėje, kur jo laukė lėkštė su vištienos troškinys ir žaliaisiais žirniais – jo žmonos Gabijos firmiškis patiekalas. Šalia stovėjo jūros gėrybių salotas. Jis paėmė šakutę, sekundę padirbėjo su salotomis, staiga apsisuko.
– Pasakyk sąžiningai… Iš kur tu paėmai šitas salotas? – tyliai, bet užsispyrusiai paklausė jis.
Gabija sustingsta, nebaigusi pilti arbatos į puodelį. Jos akyse atsirado kažkas nerimastingo.
Jų šeimyninis gyvenimas jau viršijo trisdešimt metų. Jeigu Gabijai būtų liepta įvertinti santuoką nuo vieno iki šimto, ji duotų tvirtus penkiasdešimt. Nes čia buvo visko: meilės ir susierzinimo, laimės ir sunkių akimirkų, šviesių dienų ir varginančių rutinų. Paprastas gyvenimas. O Andrius – nors ir užsispyręs, nors ir sudėtingo charakterio – buvo geras žmogus. Ištikimas, patikimas, darbštus.
Prakeiktas lūžis įvyko praeitą pavasarį, kai Gabija susirgo. Gydytojas pasakė, kad tai paprasčiausias nuovargis, kauptis metų metus. Andrius parvežė ją namo taksi – jų mašiną jau senai nebetaisė, visos lėšos buvo skiriamos dukros Neringos paskolai.
Neringa ką tik ištekėjo, ir vestuvės turėjo būti „kaip kine“. Net jeigu suknelė pasirodė keista, o tortas – „lyg kramtomas“, kaip sakė Andrius, tėvai kentėjo. Jiems svarbu buvo, kad dukra būtų laiminga.
Po vestuvių jaunavedžiai persikėlė į butą, kurį jaunikis paveldėjo iš senelio, o Andrius su žmona toliau mokėjo paskolą, važinėdami su senu automobiliu, naudodami nudilusius prietaisus ir amžinai pavargę.
Gabija dirbo anglų kalbos mokytoja ir dėstė privačias pamokas. Andrius – meistru gamykloje. Jis atsisakydavo valgyklos, mėsainių, picos – tik namų maistas! Karštas, šviežias, įvairus.
Gabija nesikėlė, nors po darbo vos laikėsi ant kojų. Kartą ji nebeturėjo jėgų:
– Kaip aš spėsiu tau paruošti sriubą, antrą patiekalą, salotas ir kompotą? Aš ne robotas.
Bet Andrius atsakydavo pasakomis apie savo prosenelę, kuri dirbo lauke, šešiolika žmonių šeimą maitino ir dar dalyvavo meno kolektyve.
Gabija tiesiog pavargdavo. Vienąkart, užsukusi į naują kepyklėlę saldumynams, ji išvydo salotų vitriną. Staiga pasakė:
– Duokite „Jūros dovanų“, didelę dėžutę…
Namų vakarienėje buvo balandėliai, pyragas… ir tie patys salotos.
– Oho, kažkas naujo! Skanu, lyg namų, – pagyrė Andrius.
Gabija nieko neatsakė. Nuo tos akimirkos tai tapo jos paslaptimi: jei nespėdavo – nusipirksdavo kepyklėlėje. Namų, skanu, šiek tiek brangiau – bet galėjo atsikvėpti.
Viskas tęstųsi taip toliau, jeigu ne atsitiktinumas. Darbe Andrius dalinosi pietumis su jaunu praktikantu. Tas valgėJaunuolis valgė keptus kotletus ir salotas, kurie buvo pernelyg panašūs į tuos, kuriuos valgė pats Andrius.