O teisingas susitarimas
Natalija išėjo lėtai ir kankinamai. Nuvargęs nuo begalinių chemoterapijų kūnas nebekovėjo su liga. O ir pati Natalija svajojo greičiau išsilaisvinti nuo skausmų, kurie ją kankino pastaruosius mėnesius. Nuo skausmalągių ji buvo beveik visą laiką pusmiego būsenoje, kartais išnyraudama kaip iš vandens, o paskui vėl grimzdavo į gelbstinčią miglą, apgaubiančią smegenis.
Elžutė grįždavo iš mokyklos, įeidavo į kambarį, kurį išpildydavo sunkiai sergančio žmogaus kvapas, ilgai ir įdėmiai žiūrėdavo į mamą. Mama visai nebebuvo tokia, kaip anksčiau – juokinga ir linksma. Ji gulėjo užmerkus akis, o Elžutė įtemptai stebėdavo antklodės judėjimą – ar ji kvėpuoja, ar ne.
“Mam. Mamyt, ar girdi mane?” – šaukdavo Elžutė.
Natalijos vokai trukdėsi, bet pakelti jų ji jau nebegalėjo. Atbūdavo močiutė ir išvesdavo Elžutę iš kambario.
“Eime, saulute, pavalgysime, o paskui darysime namų darbus. Tegul mama pailsi.”
“Močiut, ji ir taip visą laiką miega. Ar ji pagaliau pasveiks? Aš noriu, kad viskas būtų kaip anksčiau.”
“Ak, vaikuti, aš irgi to labai norėčiau. Miegas – pirmas vaistas sveikimui”, – močiutė padėdavo prieš Elžutę lėkštę riebių kopūstų ir sėsdavosi priešais, sulaikydama ašaras.
“Koks neteisingumas, kad aš gyvenu, o dukra jauna miršta. Ir nieko negaliu padaryti. Kiek meldžiausi, bažnyčion lankiausi… Už ką Dievas mane nubaudė? Ką aš padariau ne taip?” – galvodavo ji, dūsaujant.
Natalija mirė prieš aušrą. Marija apie trečią valandą naktį atsikėlė į tualetą, užlįkštė į dukters kambarį. Dukra negalvodama gulėjo lovoje, bet dar buvo gyva. Marija tai žinojo tikrai. Paskui ji atsigulė ir ilgai vartėsi. O kai užmigo, sapne pasirodė maža Natalytė. Ji juokėsi, mojavo rankyte ir bėgo, vis apsidairydama. “Palauk, kur tu? Sugrįžk!” – šaukė sapne Marija ir pabudo.
Ji iš karto atsikėlė ir nuėjo į dukters kambarį. Ta gulėjo rami ir svetima. Marija uždarė duris. Virtuvėje užvirino virdulį, pašildė varškėčių Elžutei ir tik tada ją pažadino.
Eliukas pusryčiavo. Apsirengė mokykline uniforma ir nuėjo pas mamą. Prieš mokyklą ji visada ateidavo pas ją atsisveikinti.
“Neik, tegu pailsi”, – sušuko Marija. “Geriau dėk į kuprinę obuolį.” – Ji padavė Elžutei raudonšonį obuolį.
Jie ėjo į mokyklą, o Marija išsiblaškius klausėsi ElIr kai Elžutė išsirengė savo balą, o Marija, žvelgdama į anūkę su meile, šypsodamasi pasakė: “Dabar jau tikrai galiu būti rami, matydama, kokia stipri ir graži tu tapai.”