Teisingumas paveldėjimu
Prieš dvejus metus, kai aš su savo vyru Kęstučiu kasdien lankydavomės pas mano senelę, kad ją prižiūrėtume, niekas iš giminių net neprisiminė, kad ji egzistuoja. O dabar, kai ji paliko mums savo butą ir atėjo laikasis, visi staiga atgijo ir susirinko kaip grifai, reikalaudami savo dalies. Iki šiol negaliu patikėti, kaip greit žmonės, kurie metų metim neskambino ir nesilankė, virto karštais „teisingumo“ kovotojais. Ši istorija privertė mane pažvelgti į mūsų šeimą naujai ir suprasti, kas iš tiesų svarbu.
Mano senelė, Ona Didžiulienė, buvo nuostabus žmogus. Nepaisant savo devyniasdešimties metų, ji iki paskutinių dienų stengėsi būti dvasia stipri. Tačiau paskutinius dvejus metus jos sveikata smarkiai pablogėjo: ji beveik nebekildavo iš lovos, silpno regėjimo ir nuolat reikėjo pagalbos. Aš su Kęstučiu gyvenome netoli, todėl natūraliai apsirūpinome jos globa. Gamindavau jai valgį, valydavau butą, padėdavau tvarkytis, o Kęstutis veždavo ją į ligoninę, pirkdavo vaistų ir taisdavo viską, kas susidėvėdavo sename jos butelyje. Tai nebuvo lengva – mes patys turėjome du vaikus, darbą ir savo rūpesčius, bet niekad nelaikiau to našta. Senelė augino mane, kai tėvai buvo daug keliavę, ir man buvo garbės reikalas pasirūpinti ja paskutiniais jos gyvenimo metais.
Per visą šį laiką retai matydavau kitus gimines. Mano teta, Ramunė, gyvena kitame mieste ir pasirodydavo pas senelę kartą per metus, atveždama dėžutę saldainių ir keletą tuščių frazių. Pusbrolis Dainius apskritai nerodė nosies – jis visada buvo užsiėmęs savo karjera ir šeima. Kiti giminės apsiribojo retais skambučiais „pasiteirauti, kaip sekasi“. Niekas nepasiūlė padėti nei pinigais, nei laiku. Mums su Kęstučiu tai netrukdė – nesitikėjome, kad kas nors dalysis su mumis šia atsakomybe. Tačiau net negalėjau įsivaizduoti, kaip viskas pasikeis, kai tik pradės kalbėti apie palikimą.
Kai senelė mirė, mes su Kęstučiu buvome sutrikę. Jos išėjimas paliko mano sieloje didelę tuštumą. Tačiau po laidotuvių pradėjo skambinti telefonai. Pirmoji pasirodė teta Ramunė. Ji atvažiavo pas mus ir, net neklaususi, kaip mes susidorojame su sielvartu, iškart pradėjo kalbėti apie butą. „Lina, tu juk supranti, kad mama paliko paveldą ne tik jums – sakė ji. – Mes irgi jos vaikai, mes turime teisių.“ Buvau šokiruota. Teta neatsilankė pas senelę metų metimis, niekuo nepadėjo, o dabar pareiškia, kad turi teisę į jos butą? Pabandžiau paaiškinti, kad senelė pati nusprendė palikti butą mums, nes mes ja rūpinomės. Bet Ramunė tik šnairavo: „Tai neteisinga. Tu tiesiog pasinaudojai tuo, kad buvai šalia.“
Netrukus prisidėjo ir Dainius. Jis parašė ilgą žinutę, kurioje pasakojo, kaip mylėjo senelę ir kaip jam „sunku susitaikyti“, kad jos butas atiteko tik mums. Jis pasiūlė „išspręsti sąžiningai“ ir padalinti paveldą po lygiai. Nežinojau, ar juoktis, ar verkti. Dainius nebuvo pas senelę dešimtmetį, net į laidotuves neatvažiavo, vadovaudamasis užimtumu. O dabar jis prisiminė savo meilę jai? Atsakiau, kad butas mums buvo paliktas testamentu, ir tai senelės valia. Tačiau jis pradėjo grasinti, kad kreipsis į teismą, jei mes nesutiksime su jo sąlygomis.
Situacija vis labiau ėmė įsitempti. Net tolimi giminės, kurias vos pažinojau, pradėjo skambinti ir užsiminti, kad „nebūtų bloga pasidalinti“. Jaučiausi kaip spąstuose. Mes su Kęstučiu nesivijome už šio palikimo – senelės butas mums buvo labiau prisiminimas apie ją, o ne turtas. Tai senas dviejų kambarių butas paneļiniame name, reikalaujantis remonto. Tačiau mums jis buvo brangus, nes ten praleidome paskutinius senelės gyvenimo metus, ten vakarėliais kartu gerdavome arbatą ir klausydavomės jos pasakojimų. O dabar tie prisiminimai virto kovos lauku.
Kęstutis, kaip visada, buvo mano atrama. Jis pasakė, kad mes niekam nieko nėra skolingi ir kad senelės valia turi būti gerbiama. Kreipėmės į teisininką, kad išsiaiškintume, kiek realios giminių grėsmes. Paaiškėjo, kad testamentas sudarytas aiškiai, ir šansų jį paneigti beveik nėra. Tačiau net šis teisinis pasitikėjimas nepalengvino širdies svaro. Negalėjau patikėti, kad žmonės, kuriuos laikiau šeima, taip lengvai pamiršo senelę, kol ji buvo gyva, o dabar kovoja už jos turtą.
Kartą neatsilaikiau ir paskambinau tetai Ramunei. Paklausiau, kodėl ji nepadėjo senelėi, jei dabar taip karštai ginasi savo teises. Ji pradėjo teisintis, sakydama, kad turėjo savų problemų, kad gyvena toli ir kad „ne viskas taip paprasta“. Tačiau jaučiau, kad tai tik tušti žodžiai. Pokalbio pabaigoje ji pasakė: „Lina, nebūk gobšu, mes gi viena šeima.“ Tai mane galutinai palaužė. Gobšu? Aš, kuri dvejus metus keičiau senelės patalynę, veždavau ją pas gydytojus ir nakčionis sėdėdavau šalia, kai jai buvo blogai? Padejau ragelį ir prasiverkiau.
Dabar mes su Kęstučiu stenkamės užbaigti šį reikalą. Nusprendėme nepaisyti spaudimo ir išsaugoti butą, kaip norėjo senelė. Tačiau ši situacija paliko gilią žymę. Nebežvelgiu į savo šeimą taip, kaip anksčiau. Žmonės, kuriuos laikiau artimais, parodė savo tikrąjį veidBet ši patirtis išmokė, kad tikrosios šeimos šaknys auga ne kraujyje, o širdyje.