**Tėvų palikimas**
Prieš du metus, kai aš ir mano vyras Algirdas kasdien važiuodavome pas mano senelę, kad ją prižiūrėtume, niekas iš giminės net neprisiminė, kad ji egzistuoja. O dabar, kai ji atsisveikino su šiuo pasauliu ir paliko mums savo butą, visi staiga atgijo ir susirinko kaip grifai, reikalaudami savo dalies. Iki šiol negaliu patikėti, kaip greit tie žmonės, kurie metų metais neskambindavo ir neužsukdavo, virto karštais „teisingumo“ kovotojais. Šis įvykis privertė mane pažvelgti į mūsų šeimą visai kitaip ir suprasti, kas iš tikrųjų svarbu.
Mano senelė, Ona Kazlauskienė, buvo nepaprasta moteris. Nepaisant devyniasdešimties metų, ji iki paskutinių dienų stengėsi išlaikyti dvasią stiprią. Tačiau paskutinius dvejus metus jos sveikata smarkiai pablogėjo: ji beveik nebelindavo iš lovos, prastai regėjo ir nuolat reikėjo pagalbos. Aš ir Algirdas gyvenome netoli, todėl natūralu, kad rūpinimąsi prisiėmėme. Aš jai gamindavau valgį, valydavau butą, padedavau su higiena, o Algirdas veždavosi į ligoninę, pirkdavo vaistų ir taisydavo viską, kas sulūždavo sename bute. Tai nebuvo lengva – patys turėjome du vaikus, darbus, savo rūpesčius, bet niekada to nelaikiau našta. Senelė mane augino, kai tėvai buvo išvykę, ir man buvo garbės reikalas pasirūpinti ja paskutiniais jos metais.
Visą šį laiką retai matydavau kitus giminaičius. Mano teta, Birutė, gyvena kitame mieste ir pas senelę užsukdavo kartą per metus, atveždama dėžę saldainių ir porą tuščių frazių. Pusbrolis Mindaugas išvis nerodė nosies – jis visada buvo užsiėmęs savo karjera ir šeima. Kiti giminaičiai apsiriboti retais skambučiais, kad „pasiteirautų, kaip sekasi“. Niekas nepasisiūlė padėti nei pinigais, nei laiku. Mums su Algirdu tai netrukdė – nesitikėjome, kad kas nors dalinsis su mumis šia atsakomybe. Bet tikrai negalėjau įsivaizduoti, kad viskas pasikeis, vos tik prasidės kalbos apie palikimą.
Kai senelė mirė, mes su Algirdu buvome nusiminę. Jos išėjimas paliko didelę tuštumą mano sieloje. Bet po poros savaičių po laidotuvių prasidėjo skambučiai. Pirmoji pasirodė teta Birutė. Ji atvažiavo pas mus namo ir, net nepaklaususi, kaip mes susitvarkome su kančia, iškart pradėjo kalbėti apie butą. „Lina, tu gi supranti, kad mama paliko palikimą ne tik jums, – tarė ji. – Mes irgi jos vaikai, turime teisių.“ Buvo šokas. Teta nebuvo pasimatiusi su senelę metų metais, niekuo nepadėjo, o dabar tvirtino, kad turi teisę į jos butą? Pabandžiau paaiškinti, kad senelė pati nusprendė palikti butą mums, nes mes ja rūpinomės. Bet Birutė tik nosį susitraukė: „Tai neteisinga. Tu tiesiog pasinaudojai tuo, kad gyvenai šalia.“
Netrukus prisidėjo ir Mindaugas. Jis parašė ilgą žinutę, kurioje pasakojo, kaip mylėjo senelę ir kaip jam „sunku suvokti“, kad jos butas atiteko tik mums. Jis pasiūlė „išspręsti viską sąžiningai“ ir padalinti palikimą po lygiai. Nežinojau, ar juoktis, ar verkti. Mindaugas nebuvo užeinęs pas senelę dešimtmetį, net į laidotuves neatvažiavo, dėl užimtumo. O dabar staiga prisiminė savo meilę jai? Atsakiau, kad butas buvo užrašytas mums, ir tai senelės valia. Tačiau jis ėmė grasinti, kad kreipsis į teismą, jei nesutiksime su jo sąlygomis.
Situacija vis įtemptesnė. Net tolimi giminaičiai, kurių vos žinojau, pradėjo skambinti ir užsiminti, kad „gerai būtų pasidalinti“. Jaučiausi kaip prispausta į kampą. Mes su Algirdu nesivijome už šio palikimo – senelės butas buvo labiau jos atminimas nei turtas. Tai senas dviejų kambarių butas paneļiniame name, reikalaujantis remonto. Bet mums jis buvo brangus, nes čia praleidome paskutinius senelės metus, kartu leisdami vakarus, gerdami arbatą ir klausydamiesi jos pasakojimų. O dabar tie prisiminimai virto kovos lauku.
Algirdas, kaip visada, buvo mano atrama. Jis pasakė, kad niekam nieko nėra privalome įrodinėti ir kad senelės valia turi būti gerbiama. Kreipėmės į teisininkę, kad išsiaiškintume, kiek tikros giminaičių grėsmes. Paaiškėjo, kad testamentas sudarytas aiškiai, ir šansų jį paneigti beveik nėra. Tačiau net šis teisinis pasitikėjimas neatėmė sielvartą. Negalėjau patikėti, kad žmonės, kuriuos laikiau šeima, taip lengvai pamiršo senelę, kol ji buvo gyva, o dabar kovoja už jos turtą.
Kartą nebetvirtai ir paskambinau tetai Birutei. Paklausiau, kodėl ji nepadėjo senelęi, jei dabar taip karštai gina savo teises. Ji pradėjo teisintis, sakydama, kad turėjo savų problemų, gyveno toli ir kad „ne viskas taip paprasta“. Bet žinojau, kad tai tik tušti žodžiai. Pokalbio pabaigoje ji pridūrė: „Lina, nebūk godi, mes gi viena šeima.“ Tai mane galutinai užbaigė. Godi? Aš, kuri dvejus metus keičiau senelęi patalynę, veždavau ją pas gydytojus ir sėdėdavau su ja naktimis, kai jai buvo blogai? Padėjau ragelį ir apsiverkiau.
Dabar mes su Algirdu bandome užbaigti šį reikalą. Nusprendėme nepasiduoti spaudimui ir išsaugoti butą, kaip norėjo senelė. Tačiau ši situacija paliko gilią žymę. Nebežvelgiu į savo šeimą taip, kaip anksčiau. Žmonės, kuriuos laikiau artimais, parodė savo tikrąją veidą vos tik užuodėBet širdyje žinau, kad tikri žmonės – tai tie, kurie buvo šalia ne dėl naudos, o dėl meilės, ir tai – mano mylimas Algirdas, mūsų vaikai bei prisiminimai apie senelę, kurie amžinai liks su manimi.