Teisingumo paveldas

Prieš dvejus metus, kai su vyru kiekvieną dieną važinėdavome pas mano senelę, kad ją prižiūrėtume, nė vienas giminės nė nepaminėjo, kad ji dar egzistuoja. O dabar, kai ji mūsų paliko ir atidavė savo butą, visi staiga atgyjo ir sulekė kaip grifai, reikalaudami savo dalies. Iki šiol negaliu patikėti, kaip greit žmonės, kurie metų metais neskambindavo ir neužeidavo, virto įkarščiais „teisingumo“ kovotojais. Ši istorija priverstė mane nauju požiūriu pažvelgti į mūsų šeimą ir į tai, kas iš tikrųjų svarbu.

Mano senelė, Ona Didžiulienė, buvo nuostabus žmogus. Nepaisant savo devyniasdešimties metų, iki paskutinių dienų stengėsi išlaikyti dvasią stiprią. Bet paskutinius dvejus metus jos sveikata smarkiai pablogėjo: ji beveik nekeliaudavo iš lovos, prastai regėjo ir reikėjo nuolatinės pagalbos. Mes su vyru Vytautu gyvenome netoliese ir natūraliai perėmėme rūpinimąsi ja. Ruošdavau jai valgį, valydavau butą, padedavau tvarkytis, o Vytautas veždavosi į ligoninę, pirkdavo vaistus ir taisdavo visą, kas susidirdavo jos sename bute. Tai nebuvo lengva – patys turėjome dviem vaikų, darbą, savo rūpesčius, bet niekad nelaikiau to našta. Senelė užaugino mane, kai tėvai buvo išvykę, ir man buvo garbės reikalas ją nuprižiūrėti paskutiniais jos metais.

Per visą šį laiką retai matydavau kitus giminaičius. Mano teta, Jurgita, gyvena kitame mieste ir pas senelę pasirodydavo kartą per metus, parsivesdama dėžę saldainių ir porą formalių frazių. Pusseseris Martynas išvis nerodė nosies – jis visada buvo užimtas savo karjera ir šeima. Kiti giminaičiai apsiribodavo retais skambučiais, kad „pasiteirautų, kaip sekasi“. Niekas nepasisiūlydavo padėti nei pinigais, nei laiku. O mums su Vytautu tai netrukdė – nesitikėjome, kad kas nors pasidalins su mumis šia atsakomybe. Bet negalėjau nė įsivaizduoti, kad viskas pasikeis, kai tik pradės kalbėti apie paveldėjimą.

Kai senelė mirė, mes su Vytautu buvome ištuštėję. Jos išėjimas paliko mano sieloje didžiulį tuštumą. Bet po poros savaičių po laidotuvių prasidėjo skambučiai. Pirmoji pasirodė teta Jurgita. Ji atvažiavo pas mus namo ir net nepaklaususi, kaip mes susitvarkome su sielvartu, iškart pradėjo kalbėti apie butą. „Aiste, juk supranti, kad mama paliko paveldėjimą ne tik jums, – tarė ji. – Mes irgi jos vaikai, mes turime teisę.“ Buvo šoke. Teta metų metais nerodėsi pas senelę, niekaip nepadėjo, o dabar tvirtina, kad turi teisę į jos butą? Pabandžiau paaiškinti, kad senelė pati nusprendė palikti butą mums, nes mes ja rūpinosimės. Bet Jurgita tik šnairavo: „Tai neteisinga. Tu tiesiog pasinaudojai tuo, kad buvai čia pat.“

Netrukus prisijungė ir Martynas. Jis parašė ilgą žinutę, kurioje kalbėjo, kaip mylėjo senelę ir kaip jam „sunku pripažinti“, kad jos butas atiteko tik mums. Jis pasiūlė „viską išspręsti sąžiningai“ ir padalinti paveldėjimą po lygiai. Nežinojau, ar juoktis, ar verkti. Martynas nebuvo pas senelę jau dešimtmetį, net į laidotuves nesiūlė, pasiteisindamas užimtumu. O dabar staiga prisiminė, kad ją mylėjo? Atsakiau, kad butas buvo paliktas mums, ir tai senelės valia. Bet jis pradėjo grąsinti, kad kreipsis į teismą, jei nesutiksime su jo sąlygomis.

Situacija vis įsitempdavo. Net tolimi giminaičiai, kuriuos vos pažinojau, pradėjo skambinti ir užsiminti, kad „nebūtų blogai pasidalinti“. Jaučiausi užgrūdinta į kampą. Mes su Vytautu neieškojome šio paveldėjimo – senelės butas mums buvo labiau prisiminimai apie ją, o ne kažkoks turtas. Tai senas dvikambaris plokštėtame name, reikalaujantis remonto. Bet mums jis buvo vertingas, nes ten praleidome paskutinius senelės gyvenimo metus, ten vakarėliaudavome, gerdavome arbatą ir klausydavomės jos pasakojimų. O dabar tie prisiminimai virto mūšio lauku.

Vytautas, kaip visada, buvo mano atrama. Jis pasakė, kad nesame niekam nieko skolingi ir kad senelės valia turi būti gerbiama. Kreipėmės į teisininką, kad išsiaiškintume, kiek tikros giminaičių grąsinimai. Paaiškėjo, kad testamentas sudarytas aiškiai, ir šansų jį paneigti beveik nėra. Bet net šis teisinis pasitikėjimas nepanaikino sielvartą. Negalėjau patikėti, kad žmonės, kuriuos laikiau šeima, taip lengvai pamiršo senelę, kol ji dar gyveno, o dabar kovoja dėl to, kas jos.

Kartą neatsilaikiau ir paskambinau tetai Jurgitai. Paklausiau, kodėl ji nepadėjo senelJi tik atsiduso ir atsakė: “Bet gi tu visada buvai arčiau, tai galėjai ir daugiau padėti.”

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

4 × one =

Teisingumo paveldas