Dėdė Jonas, arba Gyvenimas tęsiasi…
Tomas sėdėjo virtuvės stole, tuščiai žiūrėdamas į sieną priešais. Nieko įdomaus ten nebuvo, kaip ir atsakymų į jo klausimus. Jis atsiduso ir šiurkščiai pažvelgė į neišgertą arbatą stiklinėje, kuri buvo praskiestoma iki paskutinės galimybės. Daugiau užpilų nebeliko, kaip ir pinigų juos nusipirkti. Tomas atsistojė ir išpliūšė arbatą į kriauklę, nusivalė stiklinę, iš virdulio įpylė atvėsusio verdančio vandens ir išgėrė.
Kaip jis čia atsidūrė? Juk buvo viskas: darbas, butas, žmona, dukrelė… Ir nieko neliko.
***
Tomui buvo penkiolika, kai motina į namus atvedė vyrą. Ji artai prisiglaudė prie jo, laikydama jo ranką.
“Tai dėdė Jonas. Jis gyvens su mumis. Mes susituokėme,” droviai tarė ji, kita ranka glamonėdama šilkinio margo suknelės apykaklę.
Dėdė Jonas atrodė žymiai vyresnis už motiną, buvo žemesnis už ją ir labai liesas. Jis ramiai žiūrėjo į susiraukusį paauglį.
Tomas jau ne vaikas, suprato, kad motina turi ką nors. Ji dažnai vakarais eidavo kur nors, meluodama, kad pas draugę. Grįždavo su blaivia laiminga žvilgsniu, šypsena lūpose ir nubalinta lūpų dažais. Tomui net patiko likti vienam.
Visi sakydavo, kad jo motina graži ir jauna. Malonu buvo tai girdėti, nors pats Tomas taip nemanė. Motina yra motina, ne prastesnė nei kitų. Bet ar jauna? Visi žmonės virš trisdešimt Tomui atrodė seni.
Tėvo jis nepažinojo. Motina nemėgo apie jį kalbėti. Ir štai dabar ji atvedė į namus dėdę Joną. Ar jiems dviese buvo blogai? Tomas apsisuko ir nuėjo į savo kambarį.
“Tomai!” sukrečiamu balsu šaukė motina.
Jis trankiai uždarė duris.
“Sūnau, jis geras, patikimas, su juo mums bus lengviau gyventi. Nereikuok, man tu liksi svarbiausias gyvenime,” kalbėjo motina, vėliau įėjusi į jo kambarį. “Dabar iškepsiu bulves ir pavėsinsim. Ir stengis elgtis tinkamai su juo.”
Motina skrido aplink dėdę Joną, jos skruostai dego, žvilgsnis apsiniaukė. Tomas desperatiškai rekuodavo. Jaučdama kaltę, motina davė daugiau kišenpinigių. Atpirko.
“Į motiną nesupyk. Ji gera. Tu jau didelis. Praeis keli metai, turėsi savo šeimą, manai, jai bus lengva vienai? Tai ir aš. Aš jos nepamiršiu,” bandė kalbėti su Tomu dėdė Jonas.
Tomas niūriai tylėjo, nors suprato, kad jis teisus. Reikia pripažinti dėdei Jonui, jis niekada neklaudė apie mokyklos reikalus, kuo Tomas svajoja tapti.
Baigęs mokyklą, Tomas paskelbė motinai, kad niekur nestos, eis į kariuomenę, jaučdamasis nereikalingas.
“Teisingai. Kariuomenė – gera gyvenimo mokykla. Gerbiu. O mokytis galėsi vėliau, neakivaizdžiai. Išsilavinimas reikalingas. Tarnausi, ten ir apsispręsi,” svarbiai tarė dėdė Jonas, nutraukdamas motinos verksmą.
Po metų sustiprėjęs Tomas grįžo namo. Motina begalėdama jį apkabinėjo, padengė šventinį stalą, kaip priklauso. Tomas pirmą kartą leido dėdei Jonai save apkabinti. Jis su juo gėrė kaip lygus, iš nerūpestingumo greitai apsvaigo.
“Ką ketini daryti?” paklausė dėdė Jonas. “Į institutą jau per vėlu, paskaitos prasidėjo. Ką moki?”
“Leisk jam pailsėti,” įsiterpė motina, paglausdama sūnų per petį.
Tomas papasakojo, kad kariuomenėje gavo vairuotojo teises, gali vaiTomas pažvelgė į savo naująją šeimą ir pajuto, kad gyvenimas, nepaisant visų smūgių, galiausiai atnešė jam taiką ir džiaugsmą.