Tėti, susipažink, ji bus mano žmona ir tavo marti.

— Tėti, susipažinkite, tai mano būsima žmona, ir tavo marti, Austėja! — iš laimės švytėjo Marius.
— Kas?! — nustebęs paklausė profesorius, mokslų daktaras Romas Liepa. — Jei čia pokštas, juokingas jis visai nebuvo.
Vyras pasižiūrėjo su pasibjaurėjimu į grubius „martelės“ pirštus ir po nagais įstrigusią purvą. Jam atrodė, kad ši mergina nežino, kas yra vanduo ir muilas.
„Dieve mano! Kaip gerai, kad mano miela Anelė nesulaukė tokios gėdos! Juk mes stengėmės išmokyti šį vaikigalį geriausių manierų“, — viduje prislėgtai galvojo jis.
— Tai ne pokštas! — drąsiai atsakė Marius. — Austėja apsistos pas mus, o po trijų mėnesių susituoksime. Jei nenori dalyvauti mano vestuvėse, apsieisiu be tavęs!
— Labas! — nusišypsojo Austėja ir šeimininkiškai patraukė į virtuvę. — Štai kibinai, avietinė uogienė, džiovinti grybai…, — ji vardijo produktus, kuriuos išsitraukė iš nusidėvėjusio maišo.
Romas griebėsi už širdies, matydamas, kaip Austėja sugadino sniego baltumo staltiesę, ant kurios išbėgo uogienė.
— Marius! Atsipeikėk! Jei tai man iš keršto, tai per žiauru… Iš kur tu atvilkai šią neišmanėlę? Neleisiu jai pasilikti savo namuose! — šaukė profesorius.
— Aš myliu Austėją. Ir mano žmona turi teisę gyventi mano namuose! — su pajuoka nusišypsojo vaikinas.
Romas suprato, kad sūnus tyčiojasi iš jo. Daugiau nesiginčydamas, tylėdamas nuėjo į savo kambarį.
Nuo nesenų laikų santykiai su Mariumi labai pasikeitė. Po motinos mirties Marius tapo nekontroliuojamas. Vaikinas metė universitetą, įžūliai bendravo su tėvu ir gyveno laisvą, nerūpestingą gyvenimą.
Romas tikėjosi, kad sūnus pasikeis. Taps, kaip anksčiau, protingu ir geru. Bet su kiekviena diena jis tolsta nuo jo. Ir štai šiandien jis vedė į jų namus šią kaimietę. Jis suprato, kad tėvas niekada nepritars jo pasirinkimui, todėl pasikviestą tą, ką nesuprato kas…
Netrukus Marius ir Austėja susituokė. Romas atsisakė dalyvauti vestuvėse, nenorėjo priimti nepageidaujamos martelės. Jis jautėsi įniršęs, kad Anelės, puikių namų šeimininkės, vietą užėmė ši neišmokyta mergina, kuri net ir dviejų žodžių nesugebėdavo sujungti.
Austėja, tarsi nekreipdama dėmesio į blogą uošvio požiūrį, stengėsi jam įtikti, tačiau tik blogiau darė. Vyras nematė joje nieko gero, vien tik dėl to, kad ji buvo neišmanėlė ir turėjo prastus įpročius.
Marius, pažaidęs pavyzdingą vyrą, vėl pradėjo gerti ir girtuokliauti. Tėvas dažnai girdėjo jaunų žmonių ginčus, ir tik džiaugėsi tuo, tikėdamasis, kad Austėja pagaliau paliks jo namus.
— Romai, jūsų sūnus prašo išsiskyrimo, be to, jis mane išstumia į gatvę, o aš laukiuosi vaiko! — kartą su ašaromis akyse įbėgo Austėja.
— Visų pirma, kodėl gi į gatvę? Juk tu turi kur grįžti… O tai, kad esi nėščia, nesuteikia teisės gyventi čia po skyrybų. Atleisk, bet aš nesikišiu į jūsų reikalus, — pareiškė vyras, slapta džiaugdamasis, kad pagaliau atsikratys įkyrios martelės.
Austėja, prislėgta ir nesupratusi, kodėl nuo pirmos akimirkos uošvis jos nemėgo, ėmė rinktis daiktus ir ruošėsi išvykti. Ji negalėjo suprasti, kodėl Marius su ja elgėsi taip žiauriai, kaip su šunimi, pabėgdavo ir paliko ją likimo valiai. Ir kas, kad ji kaimietė? Juk jai taip pat buvo siela ir jausmai…
***
Praėjo aštuoneri metai… Romas gyveno senelių namuose. Pastaraisiais metais jis labai nusilpo. Žinoma, tuo iš karto pasinaudojo Marius, greitai įtraukė savo tėvą į instituciją, kad išvengtų papildomų rūpesčių.
Senelis susitaikė su savo likimu, suprasdamas, kad kelio atgal nėra. Per savo gyvenimą jis mokė tūkstančius žmonių meilės, pagarbos ir rūpesčio. Jis iki šiol gaudavo laiškus su padėkomis iš buvusių mokinių… Bet savais vaikais vis dėlto neapžaidė…
— Romai, tau vėl atėjo svečių, — grįžo kambario draugas iš pasivaikščiojimo.
— Kas? Marius? — sušuko senelis, nors suprato, kad tai neįmanoma. Sūnus niekada neaplankytų, jis labai nekentė savo tėvo…
— Nežinau. Man sakė apsakyti tave. Ko gi tu sėdi? Eik ir pažiūrėk! — susijuokė kaimynas.

Romas pasiėmė lazdelę ir lėtai ėjo mažo, tvankaus kambarėlio link. Leisdamasis laiptais, per atstumą ją pamatęs atpažino.
— Sveika, Austėja! — netyčia pasakė mažo balso tonu, nuleido galvą. Matyt, iki šiol jaučiasi kaltas prieš tą nuoširdžią ir paprastą merginą, kurią neapgynė tada, kartą prieš aštuonerius metus…
— Romai! — nustebo daili dama. — Jūs tiek pasikeitęs… Serga?
— Šiek tiek…, — liūdnai šyptelėjo jis. — Kaip čia? Kaip sužinojote, kur aš?
— Marius papasakojo. Jūs žinote, jis visiškai nenori bendrauti su sūnumi. O berniukas nuolat prašosi tiek pas tėtį, tiek pas senelį… Jonas nėra kaltas, kad jo nepripažįstate. Vaikui trūksta bendravimo su artimaisiais. Mes tik su juo esame…, — kalbėjo ji drebančiu balsu. — Atleiskite, turbūt visai be reikalo čia jūs vedžiau.
— Palauk! — prašė senelis. — Kaip jis, Jonas? Atsimenu, paskutinį kartą atsiuntėte nuotrauką, kur jam buvo tik trys metai.
— Jis čia, prie įėjimo. Kviesti? — lėtai paklausė Austėja.
— Žinoma, kviesk! — nudžiugo Romas.
Į salę įžengė rudas berniukas, tikra, sumažinta Mariaus kopija. Jonas nedrąsiai priėjo prie senelio, kurio niekada nematė.
— Sveikas, sūnau! Koks tu didelis… — pravirko senelis, apkabindamas anūką.
Jie ilgai kalbėjosi, vaikščiodami per rudeniškas parko alėjas, kurios buvo šalia senelių namų. Austėja pasakojo apie savo sunkų gyvenimą, kaip anksti mirė jos motina, o jaunai moteriai reikėjo vienai auginti sūnų ir tvarkytis su ūkio reikalais.
— Atleisk, Austėja! Aš labai kaltas prieš tave. Nors ir laikiausi savęs kaip protingo, išsimokslinusio žmogaus, tik neseniai supratau, kad žmones reikia vertinti ne dėl proto ir auklėjimo, o dėl nuoširdumo ir dvasios, — kalbėjo senelis.
— Romai, turime jums pasiūlymą, — šiek tiek nervingai kalbėjo Austėja. — Atvažiuokite pas mus! Jūs esate vienas, mes su sūnumi taip pat vieni… Labai norėtume, kad šalia būtų artimas žmogus.
— Seneli, važiuok! Eisime kartu žvejybos, į mišką grybauti… Pas mus labai gražu kaime, ir daug vietos namuose! — prašė Jonas, laikydamas senelio ranką.
— Važiuojam! — nusišypsojo Romas. — Daug ką praradau sūnaus auklėjime, tikiuosi, kad sugebėsiu duoti tai, ko nesuteikiau savo laiku Mariui. Be to, niekada nebuvau kaime. Tikiuosi, man patiks!
— Tikrai patiks! — nusijuokė Jonas.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

two × 5 =

Tėti, susipažink, ji bus mano žmona ir tavo marti.