Visos kitos mergaitės atvažiavo į išleistuvių vakarelį prabangiais automobiliais. Vienos – limuzinais, kitos – sportiniais bolideis, kuriuos tėvai išsinuomojo specialiai šiai progai. O aš? Atvykau su griuvusiu senu mikroautobusu, kur kiekvieną kartą per kalnelį sukdavosi kaip senos girnos. Ir užuot išlėkusi aukštakulniais, lydima gražaus jaunuolio, mane išvedė vienintelis žmogus, kuris visuomet buvo šalia – mano tėtis. Vežimėlyje.
Ir tai buvo gražiausia mano gyvenimo naktis.
Aš esu Gabija, ir tai istorija, kurios niekada nesiruošiau viešinti. Bet po tos neišdildomos išleistuvių nakties, po visko, kas po jos įvyko, supratau – kartais paprasčiausi žmonės būna išskirtiniausi.
Augau nepasiturinčioje šeimoje. Motina mirė, kai man buvo penkeri, ir nuo tada likome tik su tėčiu. Jis sunkiai dirbo prekybos centre, vos uždirbdamas pragyvenimui. Bet visados rūpindavosi manimi. Sudrebinomis rankomis pynė kasas prieš mokyklą, į pietų dėžutes kišdavo saldžias užuominas ant servetėlių ir ateidavo į visas tėvų susitikimas, net jei turėdavo įsikibti į laiptus prie autobuso stotelės.
Kai man sukako keturiolika, jis patyrė rimtą traumą darbe. Nugara, sakė gydytojai. Tačiau tai buvo daugiau – pamažu jis prarado galėjimą vaikščioti. Pradžioje – lazda, vėliau – pagalbos rėmelis, galiausiai – invalinis vežimėlis. Bandė gauti neįgalumo pašalpą, bet biurokratijos kamuojamas procesas užtruko. Netekome automobilio, o paskui ir namo. Atsikraustėme į vieno kambario butą, o aš pradėjau dirbti po mokyklos, kad padėčiau pragyventi.
Tėtis niekada nesiskundė. Nė karto.
Todėl kai prasidėjo išleistuvių rengimo metai, net neplanavau eiti. Suknelė, bilietas, makiažas – viskas buvo per brangu. Ir su kuo aš eičiau? Aš nebuvau populiari mergaitė. Buvau tyloji, dėvėjusi senus drabužius iš labdaros parduotuvių ir skolintus vadovėlius. Tačiau slapta svajojau. Bent kartą norėjau pajusti save gražia. Bent kartą – būti dalimi kažko ypatingo.
Tėtis sužinojo, žinoma. Jis visuomet taip padarydavo.
Vieną vakarą grįžau iš mokyklos, ir ant sofos gūžėjosi suknelės apvalkalas. Viduje – tamsiai mėlyna, paprasta, bet elegantiška suknelė, mano dydžio.
„Tėti, kaip tu…?“
„Šiek tiek taupyčiaus“, jis nusišypsojo, stengdamasis skambėti nerūpestingai. „Radau parduotuvėje su nuolaida. Galvojau, mano mergaitei reikia bent kartą pajust save kaip princesę.“
Aš jį apkabinau taip stipriai, kad vos neapvirtėm vežimėliu.
„Bet kas mane ves?“ paklausiau tyliai.
Jis pažvelgė į mane tuom neužmirštančiu, šiltu žvilgsniu ir tarė: „Galiu būti ne pats greičiausias, bet būčiau be galo laimingas, jei leistum man nuvesti tave į šį šokį kaip patį išdidžiausią tėvą.“
Aš juokiausi ir verkiau vienu metu. „Tu tai padarytum?“
Jis nusišypsojo. „Brangioji, niekur kitur aš nenorėčiau būti.“
Taip ir ruošėmės. Pasiskolinau aukštakulnius iš draugės, o makiažo išmokau iš „YouTube“ pamokų. Išleistuvių vakarą aš užsivilkau tą mėlyną suknelę, susisukau plaukus, o tėčiui padėjau apsisivilkti geriausią marškinį – tą patį, kurį vilkdavo į visus mano mokyklos spektaklius ir išleistuves. Kai pažiūrėjau į save veidrodyje, pirmą kartą per ilgą laiką pajutau, kad… esu verta.
Mūsų kelionė į salę buvo ne pati prabangiausia. Kaimynas paskolino seną mikroautobusą, kur kiekvienu išbaidytu duobu smarkiai krikščiojo kaip senos girnos. Bet mes atvykom.
Pamenu, kaip dvejojau priešais mokyklos sporto salę. Viduje ūžė muzika, pro duris žibėjo žiburys – chandelieriai, blizgučiai, suknelės, sukosi kaip pasakoje. Mačiau mergaites, išlendantis iš švelnių automobilių, besijuokiančias su savo gražiais partneriais. Tuomet pažvelgiau į tėtį.
Jis pasisuko į mane vežimėlyje, ištiesė ranką ir tarė: „Pasiruošusi padaryti įspūdį?“
Aš linktelėjau, širdis plakdama kaip kaltas.
Kai įvažiavom, muzika nesustojo. Bet kažkas kitas – nutilo.
Žmonės žiūrėjo.
Mačiau, kaip kelios mergaitės stumia viena kitą ir linkteli galvomis, lyg gailėtųsi manęs. Kai kurie berniukai tiesiog stebėjosi, apsimetę. Širdis susitraukė.
Bet tada įvyko kažkas nuostabaus.
Mokytojas, ponas Kazlauskas, pirmas suplojo. Paskui prisijungė kita mokytoja. Tuomet mano geriausia draugė Austėja nubėgo link manęs su šūksniu: „Tu atrodai NUOSTABIAI!“
Ir staiga – visi pradėjo plojimą. Kai kurie klasės draugai net duodavo tėčiui „fist bump“ ir dėkojo, kad atėjo.
Tą naktį aš šokau. Daug.
Ne tik su tėčiu, kuris lengvai sukdavo mane per salę su tokiu meistriškumu, kad man ašaros tekėjo, bet ir su draugais, mokytojais, net su direktoriumi. Kai pagrojo „Gražus šis pasaulis“, aš lėtai šokau su tėčiu, o visi žiūrėjo – ne iš gailesčio, o nes pajuto tą meilę.
Viena iš organizatorių net pasakė: „Tu ir tavo tėtis… padarėte šias išlaidas neužmirštamas.“
Kai DJ paskelbė išleistuvių karališkąją porą, aš net nesiklausiau. Tad kai ištarė: „Išleistuvių karalienė… Gabija Jankauskaitė!“ – aš vos neišmetiau gėrimo.
Ir tadaTėtis sušypsojo per ašaras ir pasakė: “Žinai, dukre, kartais didžiausi turtai ateina ne iš pinigų, o iš širdies.”