Tėtis prisiminė mane… tik tada, kai išgirdo apie močiutės palikimą.
Mano gyvenimas niekada nebuvo lengvas, tačiau tikras smūgis iškrito ne apleistame vaikystėje be tėvų, o žmogaus, kurį kartą vadinau tėčiu, pasirodyme po beveik penkiolikos metų tylos. Jis atėjo ne su gėlėmis, ne atsiprašinėdamas. O su reikalavimu: „Padalink palikimą.“
Mano tėvai išsiskyrė, kai man buvo ketveri metai. Mama greit paskendo alkoholyje, teismas atėmė iš jos teises, o tėtis, neradęs jėgų būti tikru tėvu, nuvežė mane pas savo motiną į užmirštą kaimą prie Kėdainių. Jis pats gyveno mieste ir pasirodydavo retai – kartą per pusmetį, o kartais ir rečiau.
Eidau į kaimo mokyklą, išmokau dirbti žemę, siūti ant senos siuvimo mašinos, meškerti žuvį, rinkti beržo šakas, virti uogienę. Gyvenimas su močiute buvo paprastas, bet tikras. Trečioje klasėje tėtis atvažiavo su nepažįstama moterimi. Mane išvarė į lauką. Sugrįžus – namie tik močiutė, sėdi kėdėje, akys stiklinės.
„Kur tėtis?“ – paklausiau.
„Daugiau neatvažiuos, Liepele“, – tik taria ji.
Ir iš tiesų, nebeatsirado. Susikūrė naują šeimą, užmiršo apie dukterį. Mes su močiute gyvenome vienos. Nerūpėjo – turėjau ją. Išmintinga, tyli, griežta ir šilta. Ji man tapo viskuo: mama, tėtu, drauge.
Kai baigiau devintą klasę, kaimo siuvėja teta Ona tarė:
„Tavo rankos – auksinės. Stok į profesinę, neišvaistyki savo gabumo darželėje.“
Paklausiau. Išvažiavau į miestą. Mokausi, dirbau, nepasimetau. Tėtis gyveno vos per tris stoteles nuo mano bendrabutio – bet per ketverius metus nei karto nepasidomėjo, ar aš iš vis gyva. Ir aš jo neieškojau.
Po mokyklos įsidarbinau siuvyboje, ištekėjau už Dariaus. Nuomojomės mažą butuką, bet kiekvieną penktadienį važiuodavome į kaimą pas močiutę. Ji mylėjo Darių. Džiaugėsi, kai sužinojo, kad laukiuosi vaiko. Tačiau savo anūko taip ir nelaukė…
Kai močiutė mirė, pasaulis tapo tuščias. Tada atėjo notaras ir pranešė: namas, sklypas, santaupos – viskas užrašyta man. Verkiau virš to laiško. Ne dėl pinigų – dėl prisiminimų.
Tėtis į laidotuves neatvažiavo. Jokio skambučio, jokio žodžio. Apie motinos mirtį jis sužinojo po pusmečio. Kaip ir apie palikimą. Ir tada – pirmą kartą per penkiolika metų – pabeldė į mano duris.
Ne iš karto atpažinau tą senstantį vyrą. Jis nelankstė aplink:
„Močiutės palikimą reikia dalinti. Man priklauso pusė.“
Juokiausi jam į veidą. Kartu, garsiai:
„Tau? Pusė? Tu gi atsisakei manęs ir savo motinos. O dabar prisiminei? Pinigai užuodė?“
Jis nušiepė, bet Darius atsistojo šalia:
„Eik. Išeik geruoju, arba padėsiu.“
Tėtis padavė į teismą. Bet net įstatymas buvo mano pusėje. Jis pralaimėjo, apmokėjo išlaidas, vėl pradingęs.
O mes su Dariumi atsidarėme savo siuvimo dirbtuves. Siuvome darbinius drabužius – statybininkams, gydytojams, degalinės darbuotojams. Užsakymų užteko. Gyvenome ir kūrėme savo ateitį.
Tėčio daugiau nemačiau. Ir nenoriu. Močiutė – štai kas man buvo tikra šeima. Išlikau, nes ji kartą nusprendė: aš verta daugiau. Ir gyvenu taip, kad ji didžiuotųsi manimi. Ten, aukščiau debesų…