Tik norėjau susitikti su draugais ir ramiai pavakarieniauti – bet netikėtas svečias pavėrė vakarą į košmarą.
Šis vakarienė turėjo tapti mažos pergalės šventė – šlovinim mano neseniai gauto paaukštinimo. Aš apgalvojau kiekvieną detalę: patiekalus, vyną, indus, net grojaraštį su ramia muzika. Norėjosi kažko šilto, jaukaus. Be perdėjimo, bet stilingu. Tiesiog sušaukti artimuosius, pasijuokti, pasikalbėti, pajusti, kad gyvenimas – ne tik darbas ir sąskaitos, bet ir džiaugsmas.
Pakvietau tik penkis žmones: geriausią draugę Jūratę su jos vyru Tautvidu, seną universitetinį draugą Mindaugą, bei kolegę, su kuria pastaruoju metu susidraugavome – Dovilę. Jie visi pažinojo vieni kitus, todėl tikėjausi jaukios atmosferos, be susivaržymų ir nuobodžiavos. Norėjau, kad kiekvienas jaustųsi kaip namie.
Vakaras prasidėjo tobulas. Ant stalo jau stovėjo užkandžiai – briušketės, pripildyti pievagrybiai, įvairūs sūriai. Visi atėjo laiku, atrodė šventiškai ir geros nuotaikos. Vynas tekėjo lengvai, pokalbiai klostėsi sklandžiai – Jūratė su Dovile aptarinėjo keliones, Mindaugas pasakojo juokingas istorijas iš savo naujo darbo. Sėdėjau ir šypsausi: viskas vyko taip, kaip planavau.
O tada paskambino durų beldimas.
Nustebau – visi pakviestieji jau buvo čia. Pagalvojau, gal kaimynas ar maisto pristatymo tarnyba suklydo. Atidarau duris… ir matau nepažįstamą vyrą, kuris nuo slenksčio pareiškia:
„Labas! Aš Paulius, Jūratės draugas. Ji sakė, kad galima užeiti. Aš, na, netrukdysiu?“
Ir, nelaukdamas atsakymo, įžengė į vidų.
Apsipyliau. Jokia Jūratė man nebuvo minėjusi jokio Pauliaus. Apsisukau į ją, akimis klausdama – ji nuleido žvilgsnį ir tyliai tarė:
„Na, aš… kažkaip atsitiktinai jam pasakiau, o jis pats prisikvietė…“
Sunkiai susivaldžiau, kad neišpykčiau. Bet nusprendžiau nevagoti vakaro. Apsimetinėjau, kad viskas gerai, užsipyliau Pauliui vyno, pristatinau jį kitiems. Visi persitvėrė akimis, bet linktelėjo. Stengėmės būti mandagūs.
Bet netrukus paaiškėjo: tai buvo tas svečias, kurio neturėtų būti jokioje vakarienėje.
Paulius šnekėjo be perstojo, nieko neklausė, visuomet pertraukdavo, sakydavo netinkamus juokelius, juokdavosi garsiausiai iš savo pačių žodžių. Vynas jo taurėje dingdavo greičiau nei pas kitus, o kartu – ir jo jauttis ribų.
Jūratė buvo pastebimai įsitempusi. Ji bandė šypsotis, bet atrodė lyg norėtų išnykti. Tautvidas tyliai niūrėjo, Mindaugas vartė akis, o Dovilė vos susilaikė, kad neišeitų.
Kulminacija tapo akimirka, kai Paulius staiga atsistojo ir, svyruodamas, pakėlė taurę:
„Už draugystę… ir už naujas pažintis! – sušuko jis. – Nors, jei atvirai, aš nesuprantu, kaip jūs apskritai galit su Jūrate bendrauti. Ji, aišku, faina, bet kaip užknisanti!“
Oro kambaryje tarsi užšalo. Jūratė išblyško, Tautvidas įsitempė, Mindaugas užspringo, o Dovilė vos nenumetė taurės.
„Pauliau, baik,“ – sušnibždėjo Jūratė, beveik apsiverkus.
„Na, kodėl jūs visi tokie susinervinę? Atsipalaiduokit!“ – mostelėjo jis.
Ir čia mano kantryba dingo.
Atsistojau ir, pažvelgusi jam į akis, ramiai, bet tvirtai pasakiau:
„Pauliau, ačiū, kad užėjai. Bet tau jau metas išeiti. Tu visiems trukdi.“
Jis nusijuokė:
„Rimtai? Aš jums trukdu? Na, nereikia tau taip, Aušra.“
„Aš rimtai. Išeik.“
Priėjau ir parodžiau į duris. Kambaryje buvo tylu, kaip teatre prieš audrą. Visi tylėjo. Net Paulius suprato, kad ginčytis beprasmiška. Jis pečius pakratė ir išėjo.
Uždariau duris. AtPo to visi atsipalaidavome ir vakaras vėl sugrįžo į savo šiltą, tikrąją dvasią.