— Nagi baikite, koks čia rūpestis…
Susidūriau koridoriuje su Lina, mūsų finansų direktore, ji pasigyrė kartonine dėže.
Aš paklausiau:
— Ar atlyginimą iš banko atvežei?
— Ne, šią dėžę gavau dovanų iš seno draugo spūstyje (ant dėžės užrašyta: „Medicinos technika“).
— Kuo jis užsiminė?
— Niekuo, tiesiog mes taip ilgai pažįstami, kad galiu jam dovanoti net ir dezodorantą, ir jis nuoširdžiai apsidžiaugtų. Susipažinome 1998-aisiais. Tuomet turėjau bėdų su automobiliu. Jauna buvau, kvaila, nusipirkau Toyota iš perpardavinėtojo, ir ten viskas su dokumentais nelegaliai, muitinė nesutvarkyta, net policininkai pažadėjo padėti, bet nieko nepadarė. Galiausiai teko atiduoti savo paskutinius litus kelių policijai, kad automobilio neįtraukė.
Trumpai tariant, automobilis buvo brangus, bet dabar tiktai dalims tinkamas…
Užvažiavau į kiemą, stovėjau prie konteinerių, valgiau bandelę su aguonomis ir ašarojau. Nenorėjau namo eiti tokia būsena…
Kažkas pasibeldė į langą, atidariau. Vaikinas su kastuvu, dėvintis oranžinę liemenę, atsiprašė ir linksmai tarė:
Ar galėtumėte pajudėti penkis metrus? Mes čia asfaltuojame aikštelę priešais konteinerį. O kodėl Jūs verkiate, kas nutiko?
Aš norėjau jį pasakyti, bet vietoj to dviem žodžiais paaiškinau jam savo bėdą.
Jis atsakė:
— Nagi baikite, koks čia rūpestis, svarbiausia, kad visi būtų sveiki… Jūsų bandelė atrodo labai skaniai, negalėtumėte ko nors pasiūlyti?
Aš susierzinau, kad pasidalinau savo rūpesčiais su kelio darbininku, ir dėl jo įžūlumo, bet instinktyviai ištiesiau bandelę pro langą.
Vaikinas:
— O gal dar vieną, mano kolegai? Mes dviese…
Buvau šokiruota tokio įžūlumo, bet padaviau ir antrą bandelę. Pajudėjau ir toliau ramiai verkiau, niekam netrukdydama.
Po kelių minučių vėl pasibeldė.
Aš atidarau ir piktai klausiu:
— Dėl bandelių atėjote!?
Vaikinas:
— Ne, turite kuo užsirašyti? Rašykite.
Jis padiktavo telefono numerį iš savo užrašų knygelės ir pridėjo: Tai namų numeris, paskambinkite po devynių vakaro ir pasakykite, kad skambinate Genčio vardu. Aš jį perspėsiu. Jis yra policijos generolas ir jus tikrai išgelbės…
Vaikinas atsisveikino ir pradingo asfalto dūmuose, o aš likau stovėti su sumišimu nežinodama, ką galvoti.
Vėlai vakare nusprendžiau paskambinti (ką prarasiu..?)
Ir jau po dviejų dienų mano automobilis iškilmingai buvo užregistruotas ir gavo naujus numerius policijos skyriuje! (policininkai net iš savo langelių išlipo, kad man pasitarnautų…)
Savaitę ieškojau Genčio, kad padėkočiau ir galiausiai po truputį radau jį gretimoje gatvėje. Daug dėkojau, įteikiau brangių saldainių, šampano, kavos, dar kažką nepamenu, ir paklausiau, kaip jis taip gerai pažįsta generolą, kad net generolas sveikinasi per jį su juo ir žmona…
Gentis pasakojo, kad dar prieš pusmetį buvo labai turtingas žmogus, prekiavo medicinos technika, bet krizė sunaikino jo verslą, dabar dirba trijose vietose — parą per tris dienas, ir net jo žmona, kuri niekada gyvenime nedirbo, ėjo dirbti mokyklos valgykloje plauti indų.
Ir viskas tam, kad „neiškristų iš ekipažo“, nes jie gyveno dideliame dviejų šimtų kvadratinių metrų bute prestižiniame name ir, sukandę dantis, stengėsi išlaikyti viską. Iš namų pardavė viską, išskyrus mokyklinius vadovėlius, bet jokiu būdu nenorėjo parduoti buto, nors vien už komunalines išlaidas tenka skirti 900 eurų per mėnesį.
Prieš kaimynus-milijonierius laikė išorinę pusę, o patys gyveno beveik už 50 eurų per mėnesį trims (gerai, kad dukra lankė paprastą mokyklą).
Nuo tada tapome draugais su Genčiu. Naujuosius metus visada sutinkame kartu. Nepraėjo nė pora metų, kai Gentis pakilo aukščiau nei buvo prieš krizę.
O šiandien stoviu prie šviesoforo, kažkas beldžia į mano automobilio langą, matau Gencys su džipu:
— Lina, noriu dovanoti tau Geigerio skaitiklį?
— Duok.
— Čia, naudokis ir nesivaržyk niekada…