„Tikėjomės, kad močiutė padės su anūkais, bet ji sugriovė mūsų namus“

Istoriją, kurią papasakosiu, man papasakojo viena artima pažįstama. Jos šeima – paprasta jauna pora su dviem mažais vaikais: penkiametė mergaitė ir pusantrų metų berniukas. Kaip ir daugeliui, viskas ėjo įprastu scenarijumi: mama – dekretinėje, tėtis – dirbo. Gyveno kukliai, bet laimingai.

Kol finansai nepradėjo trukdyti.

Kai jaunesniam sūnui sukako pusantrų metų, mano pažįstama, Gabija, nusprendė grįžti į darbą. Vyras stengėsi, bet jo uždarbio vos užteko būtiniausiam. Auklės nebuvo galimybės – paslaugos brangios. Vienintelis variantas atrodė senelė – vyro motina. Atrodė, kad moteris sutiko be didelių pastangų. Visi buvo įsitikinę: su vaikaičiais jai bus džiaugsmas, o Gabija galės išlaikyti šeimą finansiniu požiūriu.

Gabija buvo auklėta gerbti vyresniuosius, todėl jos galvoje nekilo abejonių, kad senelė susidoros, nes ji pati buvo užauginusi jos vyrą kaip gerą žmogų.

Tačiau viskas pasisuko kitaip.

Po kelių savaičių senelė pradėjo skųstis: vaikai, sakė, yra neišauklėti, išlepinti, neklauso, visur palieka netvarką, be to – blogai valgo ir bėgioja po namus. Kiekvieną dieną ji skambindavo Gabijai ir skundėsi, kaip jai sunku.

„Jiems reikia tavo rankos, tu juos neteisingai auklėjai!“ – pykdavosi uošvė. „O aš, atleisk, ne auklė. Turiu savo reikalų ir sveikatą. Nebūtina man kasdien su jais sėdėti.“

Aukščiausias taškas buvo, kai ji kartą pareiškė, kad jai reikia „legalių atostogų savaitės viduryje“. Gabija buvo šokiruota: ji su vyru dirba, privalo būti darbe, o čia – staiga senelė nori pailsėti. Kur dėti vaikus – niekam nerūpi.

Uošvės kritika nebuvo skirta tik vaikams. Ji pradėjo kurti savo tvarką sūnaus ir martios namuose. Arba rankšluosčiai, jos nuomone, pakabinti netinkamai, arba antklodės „ne taip užklotos“, arba puodai stovi ne tose lentynose. Kartą ji net ėmė rūšiuoti svetimus drabužius, aiškindama, kad jos namuose viskas turi būti pagal jos taisykles. Gabija su vyru iš pradžių kentėjo, bet netrukdo jų kantrybės taurelė pradėjo perpildyti.

Kai pagaliau vyresnę dukterį priėmė į darželį, Gabija atsikvėpė palengvėjusi. Likęs tik sūnus, kurio, kaip prognozavo, darželyje nepriims artimiausiais metais. Tačiau sprendimas jau buvo priimtas: senelė nebebus auklė. Gabija bendravimą su ja sumažino iki minimumo. Skambučiai – kartą per kelias savaites, o vaikaičius ji matydavo ne dažniau kaip kartą per mėnesį, ir tai – be didelio entuziazmo iš abiejų pusių.

Taip, senelė padėjo sunkiausiu momentu, tačiau nuolatiniai priekaištai, spaudimas ir bandymai „visus ir viską auklėti“ sunaikino tą ploną pasitikėjimo giją, kuri tarp jų dar liko. Gabija prisipažino, kad nebenori, kad jos vaikai augtų po šiuo sunkumu. Ji pati užaugo be senelės pamokslų ir mano, kad su vaikais turi būti šiluma ir meilė, o ne rėkimas ir nepasitenkinimas.

Iš šalies gali pasirodyti: nedėkinga marti. Bet kai kasdien krapšto smegenis, smerki už kiekvieną smulkmeną ir tuo pačiu nepadėdama, o dar blogiau darant – norisi pabėgti. Ir negrįžti.

Kartais man atrodo, kad senelės ir seneliai pamiršta: vaikaičiai – ne jų vaikai. Jie neprivalo jų auginti nuo nulio, kasdien, nuolatos. Jie yra skirti meilei, išmintingam žodžiui, švelnumui. O ne auklėjimui aštuntojo dešimtmečio maniera su šauksmais ir priekaištais.

Taigi Gabija nusprendė: geriau patiai susitvarkyti, net jei sunku, nei vėl į namus įsileisti žmogų, kuris savo buvimu viską naikina. Ir aš ją suprantu.

O ką manai tu – ar senelės turėtų kasdien padėti su vaikais, ar tai turi būti tik savanoriška pagalba, prie kurios negalima priversti? Kartais geriausia meilė yra ta, kuri duodama laisvai, be sąlygų.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eight − 6 =

„Tikėjomės, kad močiutė padės su anūkais, bet ji sugriovė mūsų namus“