Trisdešimt metų kartu be meilės: kaip išgyventi išdavystę sužinojus, kad viskas buvo melas

Aš tikrai turiu išlieti savo širdį. Ne todėl, kad norėčiau pasiskųsti, o tiesiog norisi, kad kažkas išklausytų ir suprastų. Artimieji nieko nežino, vaikai ir anūkai yra įsitikinę, kad mes su vyru turime stiprią šeimą, idealų sąjungą. Draugių, kurioms galėčiau tai patikėti, neturiu — bijau apkalbų, nesusipratimų, ir neturiu jėgų aiškintis, teisintis…

Su Vytautu gyvenome kartu daugiau nei trisdešimt metų. Susipažinome dar 1989-aisiais. Man tada buvo 22 metai, jam — 25. Jauni, svajingi, kupini vilčių. Jis man atrodė rimtas, patikimas, teisus — tas, kuris gali apsaugoti, palaikyti, su kuriuo norisi susieti gyvenimą. Mes greitai susituokėme, nors tėvai nebuvo sužavėti šia idėja. Bet aš primygtinai reikalavau. Juk aš jį mylėjau.

Iš pradžių buvo sunku. Devyniasdešimtųjų pradžia, du vaikai, pinigų stoka. Tačiau mes išgyvenome. Pradėjus dviem tūkstantosioms, gyvenimas, rodos, susitvarkė — darbas, stabilumas, nuosavas būstas. Negalima sakyti, kad plaukėme prabangoje, bet reikėjo visko, ko reikia, ir vaikai buvo aprengti bei apauti.

Dabar turime tris suaugusius vaikus: dvi dukros jau turi šeimas, padovanojo mums anūkų. Jauniausias sūnus kol kas nesusituokęs, bet gyvena atskirai. O mes su vyru – dviese mūsų bute, atrodo, mėgaujamės ramybe, tyluma, antra jaunyste. Tačiau prieš kelis mėnesius viskas sugriuvo.

Pastebėjau, kad Vytautas pasikeitė. Tapęs irzlus, užsidaręs. Vakarieniaujant tylėjo, ilgai nebūdavo darbe, nesidomėjo nei manimi, nei anūkais. Net pagalvojau, kad jis rado kitą. Arba galbūt kažkokios finansinės problemos, skolos, paskolos — juk vyrai ne visada gali pripažinti problemų. Tačiau tai, ką sužinojau, buvo kur kas baisiau už bet kokią neištikimybę.

Vytautas pateikė skyrybų prašymą.

Kai paklausiau — kodėl? — jis pažvelgė į mane ir šaltai pasakė: „Aš niekada tavęs nemylėjau. Vedžiau iš pykčio. Moteris, kurią mylėjau, tada ištekėjo už turtingo, o aš neatlaikiau ir padariau tau pasiūlymą. O kai jūs su ja išvykote užsienin, aš susitaikiau. Bet neseniai ji mirė. Ir aš supratau, kad visą gyvenimą gyvenau ne savo gyvenimą.”

Negalėjau patikėti. Jis kalbėjo ramiai, tarsi aptartų orą. Be menkiausio apgailestavimo, be užuojautos. Aš tiesiog sėdėjau ir klausiau, o galvoje pulsavo viena mintis: „Vadinasi, visa tai buvo melas? Visi tie metai — apsimetimas?“

Jis prisipažino, kad susitikinėjo su ja net po mūsų vestuvių. Tada jie išsiskyrė, ji išvyko su vyru į Europą. Mes turėjome vaikų, ir jis nusprendė, kad „taip bus geriau“, nes „aš gera mama ir patikima žmona“. O dabar, kai ta moteris mirė, jis nori „pradėti gyventi sau“ ir reikalauja parduoti butą ir nusipirkti mums atskirus.

Kaip reaguoti į tai?

Visą gyvenimą maniau, kad mes tiesiog šiek tiek skirtingi. Kad jis nėra švelnus — na, būna. Kad nesako „myliu“ — taip vyrai nelabai linkę į švelnumus. Visa tai aš pateisindavau, aiškindavau sau. O dabar suprantu — tai ne charakteris. Tai buvo abejingumas. Aš buvau šalia kaip baldų dalis, kaip įprotis. Mes dalijome buitį, bet ne sielas.

Man 56 metai. Ir jaučiuosi, tarsi būčiau apgauta pačiu pažeidžiamiausiu momentu. Kai jau esi iškvėpęs, atidavęs viską: jaunystę, sveikatą, metus… O atsaką — abejingas „aš tavęs niekada nemylėjau“.

Labiausiai man skauda ne dėl savęs. O dėl tos moters, kuria galėjau būti, jei būčiau žinojusi tiesą anksčiau. Jei nebūčiau gyvenusi su žmogumi, kuriam visa tai buvo nesvarbu. Jei nebūčiau nešiojusi jo vaikus, nelaukusi naktimis iš darbo, negaminusi mėgstamų patiekalų. O jis tiesiog kentė. Tiesiog gyveno šalia, nes taip paprasčiau. Jis turėjo savo priežasčių — „kerštas“, „nuolankumas“, „patogumas“. Bet ar tai pateisinimas?

Aš nežinau, kaip dabar gyventi. Pasirodo, kad gyvenau iliuzijoje. Kad nieko nebuvo tikro. Kad meilė nėra garantija. Kad gali būti gera žmona, ištikima, patikima, mylinti, ir vis tiek likti nereikalinga.

Merginos, moterys, kurios buvo perėjusios panašius dalykus — sakykite, kaip jūs tai išgyvenote? Kaip paleisti? Kaip pradėti kvėpuoti vėl? Juk aš jau nebe jauna. Tiesiog noriu šiek tiek ramybės. Šiek tiek pagarbos. Šiek tiek šilumos — ne iš jo, ne. Iš pasaulio. Iš savęs.

Pavargau būti stipria. Bet, matyt, teks.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × five =

Trisdešimt metų kartu be meilės: kaip išgyventi išdavystę sužinojus, kad viskas buvo melas