Trisdešimt metų trunkanti nuoskauda

Trisdešimt metų nepasitenkinimo

Jau trisdešimt metų nesikalbame su mano uošve, Ona Semaityte. Viskas prasidėjo tada, kai mūsų su Povilu vestuvėse ji padovanojo maišelį grūdų ir sudėtų senų lėkščių rinkinį. Tada buvau jauna, įsimylėjusi, kupina vilčių, ir šis “dovana” man atrodė kaip spjovimas į sielą. O dabar Povilas, mano vyras, prašo, kad rūpinčiausi ja, nes ji atsigulusi. „Ona“, sako jis, „tai mano mama, viena ji, kas jai padės?“ O aš žiūriu į jį ir galvoju: „Aš nenoriu maty tavo motinos, Povilai. Po viso, kas buvo, aš neprivalau.“ Ir vis dėlto ši situacija manęs neužleidžia – plėšausi tarp seno pykčio ir jausmo, kad galbūt jau laikas šiai istorijai padėti tašką.

Prieš trisdešimt metų, kai mes su Povilas susituokėme, buvau septintame danguje. Būdami jauni, kišenėje – nė euro, bet meilė atrodė svarbiausia. Vestuvės buvo kuklios, mažame restorane, bet mes su tėvais stengėmės, kad viskas atrodytų gražiai. Mano mama su tėvu dovanojo pinigus baldams, draugai susimečiau į indus, o Ona Semaitytė… Ji įteikė maišelį sorų ir šešias nusidėvėjusias lėkštes, kurios, sprendžiant iš išvaizdos, matę dar jos pačios vestuves. „Tai jums į ūkį“, pasakė ji su tokia šypsena, lyg tai būtų deimantai. Tuomet vos susilaikiau nuo ašarų. Ne todėl, kad tikėjausi brangaus dovanos, o todėl, kad pajutau – ji manęs nepriima. Lyg aš jai – tuščia vieta, neverta nieko didesnio.

Povilas tuomet tik pečiais patraukė: „Ona, nesikreipk į galvą, mama tokia, ji savo būdu rūpinasi.“ Bet aš negalėjau to pamiršti. Ona Semaitytė nuo pat pradžių davė suprasti, kad aš jai ne pora. Ji nuolatos kritikuodavo, kaip aš ruošiu maistą, kaip tvarkau namus, kaip rengiuosi. „Ona, ką gi, barščių be runkelių viri? Mūsų šeimoje taip nedaroma“, sakydavo ji, stovėdama prie mano pačios viryklės. Kiekvienas jos atėjimas buvo kaip egzaminas, kurio niekad negalėjau išlaikyti. O po tos vestuvinės „dovanos“ tiesiog nustojau su ja bendrauti. Pasakiau Povilui: „Arba ji nustoja kištis į mūsų gyvenimą, arba aš jos nenoriu matyti.“ Jis išsirinko mane, ir susitarėme, kad Ona Semaitytė lankysis pas jį, be manęs. Taip ir gyvenome – trisdešimt metų be nė žodžio viena kitai.

Per tuos metus mes su Povilu sukūrėme savo gyvenimą. Užauginome du vaikus, nusipirkome butą, o vėliau – namą už miesto. Dirbau, tvarkiausi namus, stovėjau šalia Povilo sunkiomis akimirkomis. O Ona Semaitytė gyveno savo gyvenimą – savo mažame butuke, su kaimynės, su darželiu. Povilas ją lankydavo, padėdavo pinigais, remontu, bet aš laikiausi atokiau. Ir man tai buvo puiku. Nesijaučiau kaltė – ji pati pasirinko tokį kelią, kai nusprendė, kad aš neverta jos sūnaus. Bet dabar viskas pasikeitė.

Prieš mėnesį Povilas grįžo namo niūresnis už debesį. „Ona“, sako, „mama atsigulė. Insultas, ji beveik nejuda. Gydytojai sako, reikia priežiūros.“ Parodžiau užuojautą, bet kai jis pridūrė: „Noriu, kad ji gyventų su mumis, ir prašau, kad jai padėtum“, vos neužgniaužiau pykčio. Padėti? Jai? Moteriai, kuri prieš trisdešimt metų musėjo mane visų akyse vestuvėse? Kuriai ne karto neatsiprašė, nepabandė sutvarkyti santykių? Žiūrėjau į Povilą ir sakiau: „Tu rimtai? Po viso, ką ji padarė, aš turėčiau tapti jos slaugytoja?“ Jis pradėjo aiškinti, kad ji senutė, kad negali palikti vienos, kad tai jo pareiga. O aš? Kur mano pareiga savęs, savo išdidumo atžvilgiu?

Ginčijomės iki vidurnakčio. Povilas sakė, kad turėčiau suprasti, kad tai jo mama, kad ji ne amžina. O aš bandžiau paaiškinti, kad negaliu tiesiog užmiršti trisdešimties metų pykčio. „Ar atsimeni, kaip ji mane vadino „nešeimininke“ visų akivaizdoje? Kaip dovanojo grūdų, lyg aš elgetė? – rėkiau. – O dabar aš turėčiau ją priimti savo namuose?“ Povilas tik galva mostė: „Ona, tai praeitis. Ji serga, jai reikia pagalbos.“ Bet man tai ne praeitis. Tai žaizda, kuri taip ir nesužijo.

Papasakojau savo dukteriai, tikėdamasi, kad ji mane palaikys. Bet ji atsakė: „Mama, aš suprantu tavo jausmus, bet močiutė tikrai bėdoje. Gal pabandyk atleisti?“ Atleisti? Lengva pasakyti. Aš ne pikta, nenoriu Onai Semaitytei ko nors blogo, bet nenoriu jos matyti kiekvieną dieną, jai gaminti maisto, keisti patalynę. Tai virš jėgų. Pasiūliau Povilui pasamdyti slaugytoją arba ją įdėti į gerą pensionatą – mes galime sau tai leisti. Bet jis užsispyrė: „Mama ne svetima, ji turi būti su šeima.“ O aš, reiškia, svetima? Kodėl niekas neatsižvelgia į mano jausmus?

Dabar esu aklavietėje. Iš vienos pusės matau, kaip sunku Povilui. Jis myli savo motiną, ir nenoriu versti jo rinktis. Iš kitos pusės nesiruošiu aukotis ramybės dėl moters, kuri ne karto manęs nelaikė šeima. Net pradėjau galvoti: o kas, jei sutikčiau, bet su sąlyga, kad ji atsiprašys? Bet tada supratau, kad tai kvaila – atsigulusi, serganti, ji vargu ar galvos apie atsiprašymus. OBet tuo tarpu Ona Semaitytė gulėjo savo kambaryje ir galvojo, ar kada nors gaus šansą pasakyti tai, ko neišdrįso trisdešimt metų.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eighteen − seventeen =

Trisdešimt metų trunkanti nuoskauda