Ginčai ir garsus durų trinktelėjimas paliko po savęs tylą. Didelė pilka katė, neramiai suklususi, nušoko nuo krėslo ir pradėjo tyrinėti butą. Tai, ką pamatė, jai visai nepatiko. Kotryna gulėjo ant sofos ir tyliai verkė.
Sonata labai nerimavo, kai mylima šeimininkė liūdėjo, todėl užšoko prie jos ir ėmė ją raminti visais įmanomais kačių būdais. Ji švelniai murkė, minkė letenėlėmis, kuteno ūsais veidą ir prisilietė nosyte. Tačiau Kotryna liko abejinga ir toliau verkė.
Sonata labai nustebo, nes anksčiau jos glamonės niekada nelikdavo be dėmesio. Namai prisipildė nerimo…
Kotryna ir Algirdas dievino savo katę, o pūkuotoji gražuolė atsilygindavo jiems tuo pačiu. Ji buvo šeimos galva ir manė, jog jos pareiga yra saugoti ir džiuginti tuos, kurie buvo jos pasaulis. Prieš daugelį metų, niūrią rudens vakarą, Algirdas parsinešė namo šlapią kačiuką, kurio negalėjo palikti virpantį ir sušalusį prie laiptinės durų. Švelnios moteriškos rankos priglaudė benamę, prasidėjo rūpesčiai – pamaitinti, išmaudyti, sušildyti…
Kačiukė buvo mergaitė, o kadangi pirmomis dienomis namie ji daugiausia miegojo, pavadino ją Sonata. Sonatulė. Ją mylėjo, lepino, atleisdavo už smulkius nusižengimus ir išdaigas. Ji turėjo skaniausią maistą, įdomius žaislus ir tikrą daugiabučių kačių rūmus. Miegoti Sonata mėgo šeimininkų lovoje, šalia tų, kuriuos mylėjo iš visos širdies.
Po kelių dienų, kai Algirdas taip ir nepasirodė, o Kotryna tęsė savo verksmą ant sofos, Sonata suprato, kad jos mylimiems žmonėms nutiko kažkas baisaus. Katė sėdėjo ant palangės ir susimąsčiusi žiūrėjo į lietingos rudens orą. Prisiminė tą dieną, kai Algirdas ją parsinešė, palikdamas benamio gyvenimą.
„Reikia gelbėti šeimą. Atėjo laikas imtis reikalų į savo letenas!”, – pamanė pilka katė ir priėmė sprendimą.
Kotryna neatsiminė, kiek dienų buvo tarsi transo būsenoje. Diena keitė naktį, naktis dieną, ir tik ašaros, ašaros… Algirdas išėjo… Jie išsiskyrė… Juk susipyko dėl smulkmenos… Mintys susipynė, viena ant kitos brovėsi, krovėsi ir byrėjo.
Suprasusi, kad taip tęstis nebegali, Kotryna nuklupo į virtuvę. Pabėgęs žvilgsnis užkliuvo už šalia esančių kačių indelių. Maistas buvo net nematytas.
— Sonata! Sonatulė! O Dieve, mano mergait! Kur tu?
Švelnus Kotrynos apatiškumas tą akimirką išnyko. Niūriai save peikdama ji pradėjo ieškoti katės.
Sonata, kaip plaukuota šluostytė, gulėjo Algirdo mėgstamiausiame krėsle, nereaguodama į šeimininkės balsą. Prabangus uodega buvo nusvyrusi, pūkuotas kailis susibūręs ir praradęs blizgesį, žalios akys žvelgė abejingai. Kotryna paėmė silpną kūnelį ant rankų ir pradėjo blaškytis po butą.
— Mano mažoji, kas tau nutiko? Atleisk man! Kaip aš taip galėjau?!
Besispausdama katę rankose, ji pasiekė telefoną.
— Algirdai! Klausyk… Sonata… jai labai blogai… aš nežinau, kas su ja. Vežu ją į kliniką. Taip, atvažiuok.
Seneliui gydytojui ilgai tyrinėjant pacientę, žvalgantis tyrimų rezultatus ir šveičiant ūsus.
— Atvirai sakant, nežinau, ką jums pasakyti. Jokių matomų nukrypimų gyvūnui nematau. Pagal tyrimų rezultatus katė sveika. Ultragarsas nieko nerodo. Viskas atitinka amžių.
— Bet kas su ja, gydytojau, juk matote, kokiame ji stovyje!
— Matau… Ar galiu jūsų paklausti vieno dalyko…
— Taip, gydytojau, žinoma!
— Pasakykite, ar pastaruoju metu jūsų namuose, šeimoje nebuvo jokių pokyčių? Mano nuomone, jūsų katė pokyčių nepriėmė ir sąmoningai atsisako gyventi. Pagalvokite apie tai. Šiuo metu galiu tik rekomenduoti prižiūrėti mitybą ir duoti vitaminų.
Švelniai ištraukdama Sonatą iš pernešėjo, Algirdas padėjo ją į krėslą ir atsitiesė greta, glostydamas minkštą kailiuką.
— Atleisk man! Koks aš kvailys, žodžių nėra, koks kvailys!
Katė pakėlė galvą, įdėmiai žvilgtelėjo į šeimininką ir įkišo nosytę į jo delną.
— Tu mane atleidi? Ačiū! Dabar Kotrynos atsiprašysiu.
Balsai nutilo, bute įsivyravo tylu. Pilka katė atsargiai nušoko nuo krėslo ir priėjo prie sofos. Susisukusi į kamuoliuką, Kotryna miegojo, glaudžiai prisispaudusi prie Algirdo…
„Na, gerai padirbėjote! – pamanė katė, – O aš, aišku, didi aktorė! Bet tokia priverstinė dieta blogai veikia mano figūrą!”.
Išdidžiai pakelta uodega ir gudriai primerkusi žalias akis, Sonata, labai patenkinta savimi, pasileido į virtuvę. Namų židinio sergėtojai laikas pasistiprinti.