„Tu be užuojautos! Neturi vaikų, o aš – motina!“ – kaip mano močiutės dukra sukėlė skandalą mano jubiliejuje, kad negrąžintų skolos
Mano trisdešimt penkerių metų jubiliejus buvo planuojamas ramiai, be didelių ceremonijų. Tačiau gyvenimas, kaip įprasta, sugeba paversti net paprasčiausią datą tikra dramą. Mėlį prieš šventę man paskambino Jolanta – mano vyro sesuo, su kuria santykiai buvo įtempti nuo pat pirmųjų dienų.
„Kur nori švęsti gimtadienį?“ – paklausė ji taip, lyg jau rinktųsi į kelionę.
„Kol kas negalvoju,“ – sutrikusi atsakiau. Buvo per ankst kalbėti apie tai, ypač žinant Jolantos manieras.
„O, vadinasi, pinigų tau turtingai. Paskolink mums su Vytautu penki šimtų eurų. Labai reikia, grąžinsiu daugiausiai per dvi savaites,“ – melodramatiškai pareikalavo ji tokiu įkyriu balsu, nuo kurio man visada šaltas pragas bėgo per nugara.
Nemėgstu nei skolintis, nei skolinti. Ypač tokiems žmonėms kaip Jolanta. Nuo pažinties pirmų dienų ji vis bandė iš manęs „išmaukti“ pinigus tūkstančiui priežasčių – vaikams, remontui, sugedusiai technikai. Visada atsisakydavau – mandagiai, bet tvirtai. Iki šios akimirkos.
„Vaikai sirgo, reikia vaistų,“ – tarė ji, įveikdama mane „šventuoju“ argumentu.
Pasidaviau. Pervedžiau pinigus į jos sąskaitą. Praėjo dvi savaitės – tyla. Praėjo mėnuo – ne žodžio. Tuomet nusprendžiau: jubiliejaus proga priminsiu.
Šventėme jaukioje kavinėje. Svečiai linksminosi, skambėjo tostai. Bet aš nerandau ramybės. Jolanta su vyru atėjo laiku, kalbėjo, valgė, juokėsi, tarsi nieko nebūtų nutikę.
„Aš paskolinau tavo seseriai penkis šimtus eurų vaistams vaikams. Ji pažadėjo grąžinti per dvi savaites,“ – pašnibždžiau vyrui, kai jis pastebėjo mano įtampą.
„Negrąžins,“ – trumpai atkirto jis. „Ji jau penkerius metus skolinga man tris šimtus. Pažįstu ją – pinigų nematysi.“
Bet vis tiek nusprendžiau pasikalbėti.
„Jolanta, labas. Ačiū, kad atėjai. Norėjau pakalbėti…“ – pradėjau atsargiai, lyg žengdama ant ledo.
„Viskas tiesiog nuostabu!“ – pertraukė ji, bučiuodama mane į skruostą. „Maistas dieviškas, ypač salotos su kukurūzais – atiduosi receptą?“
„Aš ne apie tai. Prieš mėnesį pasiskolinai iš manęs pinigų…“
Jolanta nusijuokė, užverkė galvą:
„Penkis šimtus? Kur aš tave tiek prašiau? Tu visada atsisakydavai, neprisimenu tokio dalyko. Galvojai?“
Aš apstulbau.
„Aš pervedžiau pinigus į tavo sąskaitą, vaistams. Galiu parodyti pavedimą, jei netiki,“ – pasakiau, jaučianti, kaip veidai užsidega.
Jolanta akimirksniu pagelo, bet greitai susitvarkė.
„Ai taip… Tai buvo. Tiesiog neprisimenu man nereikalingų dalykų,“ – sąsiurbė ji ir susikirsčiojo rankas.
„Pažadėjai grąžinti per dvi savaites. Praėjo mėnuo, norėčiau atgal…“
Ir tada prasidėjo.
„Ar tu turi sąžinės?!“ – suriko ji taip, kad visi prie gretimų stalų atsisuko. „Mano vaikai sirgo, o tu reikalauji pinigų! Žinoma, tau nesuprasti, juk neturi savų vaikų!“
Lyg trenkiau į sieną. Jolanta puolė ataką.
„O dovana? Mes nupirkome tau dovaną! Tiesiog pamiršome namie. Beje, už penkis šimtus! Taigi esame kvite. Netikėjau iš tavęs tokio gobšumo!“
„Kokia dovana? Jūs nieko nedavėte,“ – tyliai sušnibždėjau, apstulbusi.
„Pamiršome! Bet ji yra!“ – riaumojo Jolanta. „Viskas, mes einame! Vytautai, eime! Čia mūsų nepagerbia!“
Jos vJos vyras iki galo suvalgė vištienos šlaunelę, nusišluostė burną rankove ir tylėdamas išėjo paskui ją.