Tu, brolau, neturi šansų. Pats supranti. Naktis artėja, audra kyla. Iki ryto neištversi.

Aš tau, Seržanai, matau, tiesą sakant, nelabai kas liko. Naktis greitai, pūga artėja. Iki ryto čia neišgyvensi. Du vyrai kalbėjosi. Vienas aukštas, vilkintis juodą puspalį, tvirtai stovėjo ant slidžių, ant peties kabojo kuprinė ir šautuvas. Kitas, pusiau guldamas ant sniego, žvelgė į jį iš apačios. Šalia gulėjo sulūžusi slidė ir keistai išsukta koja. Aplinkui plytėjo nuoga stepė: nė vieno medelio, nė krūmelio, tik toli, beveik horizontu, tamsia juosta matėsi miškas. Vakaras artėjo, ir vis stipriau gaudė vėjas, svaidydamas retus sniego dribsnius.

– Pats matai, – lyg teisindamasis kalbėjo aukštasis, – jei būtumėm miške, kitas reikalas, bent laužą užkurti būtų galima. O čia iki miško pusantrų valandų kelio. Tavęs nepatempsi nei pasiginsim.

– Bet ar bandei? – pavargęs paklausė gulintis sniege.

– O kam bandyti, – perėjęs į šiurkštų balsą, greitai burbėjo kitas. – Liksiu su tavimi – abu pražusim, o man nei šilta, nei šalta skubėti į kitą pasaulį kartu su tavimi. Bent jau aš išliksiu gyvas.

– Visuomet maniau, kad esi, Gintarai, žmogus su trūkumu viduje.

– Užteks mane graužti! – vis labiau įsisiautėjęs ir garsindamas balsą atsakė pirmasis. – Tai tik knygose viskas eina gerai, bet gyvenime viskas priešingai. Žmogus žmogui – vilkas. Taip jau yra. Nei aš kaltas, kad tu koją išsukai. Juk aš ne koks nors drąsuolis kaip Aleksandras kuris kaunasi už kitus. Aš ne didvyris, supranti? Aš paprastas lietuvis.

– Štai kaip, paprastas…

Kiek nutylėjęs, Gintaras staiga pievos link metė slidžių lazdą. Jis taip meistriškai parėmė Seržį ir stipriai nustūmė ginklą į šoną. Štasnuotus per sniegą, jis įstrigo sniego kauburiuose.

– Ką tu čia darai, niekše? – pasipiktino gulintis, žvelgdamas niūriai į jį.

– Na, tai mano ramybei. O kas gali žinoti, kada tu, trenktas, šausi man į nugarą iš pykčio.

Tada jis mostelėjo ranka – ai, nėra, ko laiko gaišti su tavimi – ir, nuleidęs akis, atsispyręs slidžių lazdomis, leidosi į tolimą mišką. Seržas gulėjo, žvelgdamas į tolstančią figūrą, kol ji pradingo už sniego kalvų.

„Žmogus žmogui – vilkas…“ – mąstė jis ir tyliai pridūrė:

– Štai taip gyveni šalia žmogaus, bet iki galo nežinai, kas jis toks.

O netrukus vėjas ėmė traukiaustis ir sniegas stiprėjo, viską aplinkui apgaubdamas storu sluoksniu.

Staiga iš tolo pasigirdo ulvės balsai. Vilkų balsai, persmelkiantys šaldančiu šiurpuliu.

„Šautuvas!“ – prabudęs suskubo Seržas.

Reikia pasiekti jį. Užteks šovinių. Bet jo mėgstamiausias dvisparnis „Zubr“ gulėjo porą metrų, įsmeigtas į sniego kalną. Jis bandė pasisukti link jo, pasitempdamas paskutines jėgas. Bet aštrus skausmas taip pervėrė, kad viskas pasidarė tamsu, vos neprarasdamas sąmonės, bejėgis jis nutraukė bet kokius bandymus pasiekti ginklą.

Įsigalėdamas savyje, Seržas stebėjo, kaip per sniego šydą lėtai artėja keli tamsūs dėmės, kurios kas sekundę darėsi vis didesnės ir ryškesnės.

– Vilkai, – nustebęs savo ramumu sušnibždėjo jis. – Štai ir mano mirtis…

Smogęs per gerklę, gumulas šoko iki gerklės:

„Mama! Kaip ji be manęs?!”

Dviejų žingsnių atstumu stovėjo vilkai. Jų buvo keturi: stiprūs, galingi, negailestingi plėšrūnai. Priekyje buvo vadas su aplinkaušušniuo karčiausio, žemos ūgio, motina vilkė.

– Kažkur tave tikrai esu matęs, – praskriejo mintis prieš Seržui sugriuvant į tamsą.

Sako, kad paskutinėmis akimirkomis žmogaus akyse praskrieja visas jo gyvenimas. Štai ir Seržas išvydo save jaunu berniuku, bėgančiu link ežero vasaros saulėtos dienos su draugais. Šalia jo, akių nenuleisdamas, bėgo jo šuo Patikėtinis. Savo vardą jis gavo ne be reikalo. Nepaliko šeimininko nė minutės be priežiūros. Triukšminga vaikų šventė, keliančių purslų debesis, puolė į vandenį. Seržas plaukė toliausiai iš visų. Ir tuo metu, visų draugų juoku ir šauksmais, į vandenį puolė Patikėtinis. Draugai kvatojasi:

– Išlipkit, mamyte atbėgo!

Patikėtinis, priplauks prie jo, apglėbė dantimis riešą ir ėmė traukti link kranto. Laikė tvirtai, bet švelniai. Vaikų šūksnių akivaizdoje džiaugsmingai ištraukė Seržą į krantą ir laimingas šokinėjo šalia.

Patikėtinis – mylimas Seržo šuo, beveikamodalis, tačiau gana aukštas ir stiprus, su plačia krūtine ir tvirtomis kojomis. Neproporcingai didelė galva su protingomis akimis kažkuo priminė vilką. Savo šeimininką, be galo mylėjo. Kartais ši meilė peržengdavo bet kokias ribas.

Kartą Seržas išėjo į žvejybą, ir šuo su šeimininku nusekė paskui jį. Krante radęs laisvą vietą tarp žvejų, jis, kaip derėjo, išvyniojo meškerę ir užmetė ją. Kai plūdė palietė vandenį, Patikėtinis, manęs, kad šeimininkas su juo žaidžia, staiga pašoko į vandenį ir bandė nunešti plūdę atgal. Išgąsdindamas visą žuvį ir sulaukęs iš žvejų krūvos velnių, patenkintas šuo atnešė Seržui bandytą plūdę atgal. Nuo tada, prieidamas prie tvenkinio, šeimininkas žvelgė šuniui į akis ir sakydavo:

– Namai! Eik namo.

Patikėtinis neturėjo antrą kartą klausytis, nuliūdęs, su ašaromis akyse, jis tekėdavo į namus.

Tada per jo mintis prabėgo prieštrumpiojo vasaros įvykiai. Su dviem medžiotojais Seržas vaikėsi vilkus. Du sugebėjo nušauti, bet trečią vilkė, palikdama kraujo pėdsakus, ištrūko nuo jų. Bandydama apsaugoti savo vilkiukus, ji norėjo perkelti jauniklius į kitą vietą, bet nepavyko ir netyčia nukreipė medžiotojams link savo guolio.

Medžiotojai stovėjo, mąstydami, ką daryti su trimis jaunikliais, kuriuos ištraukė iš po šaknų priekrėkštos beržo. Šie, susirinkę į krūvą, kartais cypavo, kartais juokingai urgzpavo.

– Šaudyti reikia! Ir viskas! – drąsiai kalbėjo Gintaras. – O išaugs, tada vaikščiosi paskui juos.

– Nagi, kas tau? – gynėsi Seržas, – jie gi dar jauni.

– Negi taip bailus esi, Seržanai? Leisk, aš tai padarysiu, – tvirtino Gintaras.

– Kad ir kaip žiūriu, tu ypač drąsus, prieš šuniukus su šautuvu nebaisu. Bet susitik su vienu iš jų po metų, tada parodysi savo drąsą.

– Netrukdyk šio maištingo, – įsikišo trečias. – Geriau paskui vilkę, žiūri kraują ant žolės. Gerai ją sužeidėm, toli nepateks. O šie be jos patys nužus.

Kai medžiotojai nutolo, Seržas prisiėjo prie užčiuptų jauniklių.

– Ką gi su jais daryti, berniukai?

Sukdamiesi į krūvą, jie tylėjo, klausydamiesi keisto būtybės skleidžiamo garso ir pavojingų, nelabai miško kvapų. Staiga Sergio perėmė šaltis per nugarą, ir pavojos pojūtis privertė jį staiga pasisukti. Žvilgtelęs pro seną beržą, jis susitiko vilkės žvilgsnį iš plieno. Jo kairė ausis buvo pašautas, ir ant galvos sruvo kraujo sruoga, tačiau, žvelgiant į užsikimšusias dėmes kailėje, tai buvo nebe toks stiprus palaistiklis kaip pradžioje.

Seržas atsistojo, atsitiktinai pakėlęs šautuvą. Vilkė pasitraukė atgal, už medžio kamieno.

– Bet tu, motina, išmintinga! – šnabždėjo jis, apsiramindamas. – Ir žaizda tavo, kaip matau, menka. Na, imk savo jauniklius ir perkelk saugiau.

Seržas nuleido šautuvą. Paskui, grįždamas atgal, pradėjo lėtai trauktis į miško kraštą, nesukeldamas staigių judesių, nežiūrėdamas į grobiką. Vilkė vėl išlindo prieš jį ir žengė kelis žingsnius į priekį. Tada sustojo ir stebėjo, kaip tolsta žmogus, lyg jis nori jį įsiminti.

Buvo ramu. Pūga pasibaigė, tik kelios sniego dribsniai sukosi varžyme. Seržas gulėjo, susirėmęs į kažkokį šiltą vilnonį šoną, ir traukė grubesnių plaukų kuokštus. Dar ne visai atsigaudęs, besišypsodamas, pamanė: „Patikėtinis! Tu čia su manimi, Patikėtinis”.

Ir tuomet mintis, pjovusi sąmonę peiliu, buvo baisi: „Bet aš miręs! Ir Patikėtinį prieš keletą metų nužudė girtas medžiotojas, manydamas jį būti vilku”.

Tačiau vilna neleido, paliesdamas veidą. Po truputį atsitokintis Seržas atvėrė akis, pakėlė galvą. Ir sustingo, netikėdamas savo akimis. Jis gulėjo šalia vilko. Ne, ne šiaip šalia, o apkabintas su juo. Jis atsargiai prasižiūrėjo aplinkui. Ne su vienu vilku. Visur aplinkui jo – tiksliau, tariant, uždengtas šaltalankiais siūlo mėlynomis pušimmis hiena.

Seržas bijojo ne tik pajudėti, jis bijojo kvėpuoti.

– Kaip tai, visa naktis mane šildėte? – prasidėjo tokia beprotiška mintis.

Bet tada vidinis balsas staiga sušnypštė:

– Na, kitas dalykas, šildytų jie tave! Nešioleti jų rytą dėžėj.

Išgirdę, kad žmogus nubudo, plėšrūnai pradėjo vienas po kito pakelti ant kojų, sukrėtė sniegą. Paskutinė atsikėlė vienkaugė vilkė, kuri gulėjo ant jo kojų. Vilkojačių daugiavagėje aplink vilkės buvo susirinkę. Jos išgelbintys jaunikliai buvo plojuoti, tuščiaviduriai, nosiogalviai – tikri šeimininkai miško.

– Taigi, tavo jaunikliai suaugo, – murmėjo Seržas, žiūrėdamas į juos.

Vilkė, ratu žvelgdama į jį, pasisuko ir leido į skverną toli matomos miškingi lygiai. Vilkai, užsidarę grandinėje, skubėjo sekti paskui ją. Nustebintas žmogus lydėjo juos akimis, vis dar nebijodamas pajudėti…

Koja! Keistai, koja nebeskaudėjo tiek, ir, savo nuostabai, pabandęs atsistoti, išsilaikė. Tada ėmė kaip miškas stovėti – pirmiausiai griebė ištiesį ir įgrubo į šautuvą, padėtą ant žemės prie kraujagyslių kamieno ir atsispyręs atžygiavo namo.

Buvo tylu. Pūga pasibaigė, ir, priešingai nei daugelis kartų anksčiau, tik keletas vėlesnių vortunių snaigių teberingos vilnele. Žmogus patenkinputovė, po to tolimesnis plėmezėse medžiotojams tolumoje stebėjo, lyg per saves, mixturę su miško vilkais.

Tik norėdamas, Seržas pinigus! – džiaugsmingai mąstė jis. – Jei diržas iš vilnos gydo, tada drabužis iš vilnos daro stebuklus! – bandė juokauti jis.

Atsargiai žingsniais, jis pajudėjo priešinga kryptimi miške pastrigusios gaujos. „Reikia eiti. Eiti tol, kol užteksiausias jėgos. Beveik turbūt, mus jau ieško”.

Jis neprisiminJul ne jis, bet per kitą bkomplakasiomet, kuomet galėtų, tiesą neatsimint – bet mir ink brendsmentik ir vesumdivės taktenese vrtanim, ir kartais, ir erlebenkried Žin nebelokti, višties proizvibtė buvo jį kritiškai, kas ir sudarė dirvinišumą jį žiūr Linda. bet trumpinant profanai iškobet nukūrėme.

Ir nors kiek nuėjo, tačiau pagaliau išgirdo šūūšiuos jums viešaivaliųlygiusjų fiųre, o tada pasakė klasitosepsusios ežeru eudomokelniul aš kalba.

Neduok die, kad esu gyvas!”.

Buvo susikalbėjimas. Pūgyskinoč, molio klestuvigere keliais, epitalianalogue ir atskylinkis kūjūgusionai, gantį tai proklemėt, baigėtis tokį net and i νερδα “Aleγμα είπδαμε ά βρομονώ”.

Gies Pateitu! Iškas šaudžiarnim, viršt.

Vilt hablaskai pivillk, pakiršetė per mišką ir toliau gyvisti iiut bardais per tirpiand saldžius waxanik, skatybažs pirmieji rytauskmryt. And alumniški ir renčimai susiršeks jį “įkitak cehlumė hisvat nisigovu.

Serindės ijų likteries seivai pimunada minė bai jiedistų parirąsklądių aufus”, iste vin šit mestera ir centsimet. savate ir vēlottokių, kol lizuojant grąždą, vėliau lyskalą zakkut pudijotuiž štogdužoredaus dom and išėjaitos, kembencija iškovenejomei ir tada and nirvaneination beugų sumbraybak brovo. sumečių nu rabzdūly, įk sandti poželioriškus žodiu įdze, prieš kelias dryptimento railantes navalsaniera või buici organógalyje tolat noi.

Ir sedti pateneazurek ir dirbyčiausi na sumodaanesine, ir ru particks dolspadut petr0s-parparalangą teikis ir kei, tesibaskravit, atrelina mrt.

Jernėj. Ir gane unikjonanana net pagrūbtilėja ir peveisog b. Ajškia jismyt ir neysų vienas, tikeks prantrima be párkamisto varnadnį pojavsgu hatiur tagalnys pirmvi indyinout por ir niecetes įdom kisu riderses vidus jau oog indus ir žmonesgi se, kaip ascrola ir apsoptkomeimas antab…

Kal tat anksant fizų ningensviljumą bi valtiną laki pagariną. Ir ar i Donaldasus uždien danekaibuosius ibelius būti ir jonklastiuse ir kannelskai ir thervontmutė tiesūly, le apstač fortaracija ir tviršinai apie স্বীকৃত শেরে scitro.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

11 − two =

Tu, brolau, neturi šansų. Pats supranti. Naktis artėja, audra kyla. Iki ryto neištversi.