Kiekvieną dieną jauni žmonės praeina priešais vienas kitą, bet nieko įvykusio – jokio užsidegimo, jokios abipusės traukos. Ir kažin kada ji atsitiktinai jį pamato, o širdis ima plakti krūtinėje, o pilve tarsi laksto drugeliai. Ir jis pajunta tą patį. Ir viskas. Toliau gyventi atskirai jau neįmanoma, be vienas kito gyvenimas netenka prasmės. Belieka tik pasiduoti likimui ir eiti kartu gyvenimo kelia.
Taip ir Gitana įsimylėjo Donatė. Vieną žiemos sekmadienį ji su draugėmis nuėjo čiuožti. Gitana čiuoždavo blogai. Ne tik, kad nesiskubino, bet ir važiuodavo atsargiai, neretai sustodama. Draugėms atsibodo važinėti lyg vėžliai, ir jos nuvažiavo, palikdamos Gitaną vieną. Ji trukdė tiems, kurie čiuoždavo užtikrintai. Jie turėjo ją apeiti.
Gitana pavargo, kojos tvinko nuo įtemptumo. Nusprendė nuvažiuoti prie turėklų ir atsistoti, laukiant draugių. Tam jai teko važiuoti skersai kitų čiuožėjų eigos. Iki turėklų liko pora metrų, kai kažkas į ją užsirėžė.
Nuo smūgio ji prarado pusiausvyrą ir krito ant ledo, stipriai susimušusi šlaunį ir kelį.
“Atleiskite. Labai susižalo? Ar galite atsistoti? Padėsiu”, išgirdo ji balsą virš savęs. Kitą akimirką ji jau lengvai buvo pakelta ir pastatyta atgal ant ledo.
Kelis tuojau atsiliepė skausmu, Gitana sušuktelėjo, ir jei ne vaikino greita reakcija, ji vėl būtų nusiritusi ant ledo. Vaikinas priėmė ją prie savęs, jų akys susitiko taip arti, kad Gitana matė save juose. Ir vieną akimirką pasaulis aplink išnyko.
“Viskas gerai?” paklausė jis.
Ir Gitaną tarsi apšvietė. Pasaulis vėl sugrįžo į savo vėžes. Girdėjo čiuožimo garsus – šnypštant slidininkų peiliams ant ledo, juokas ir balsai. Bet ji vis tiek stovėjo, įsikibus į jo striukės rąstus.
“Nešoksiu, jei atleisiu?” jis paklausė.
“Nežinau”, sušnėlė Gitana, neatskiriant nuo jo akių.
Vaikinas išsitempė, ir Gitana liko stovėti.
“Šaunuolė. Dabar važiuokime prie turėklų. Nebijok, aš jus palaikau.”
Su juo ji ištiesi važiavo, o ne žingsniavo slidėmis.
“Gal nuvyksime nuo čiuožyklos? Prie išėjimo yra suolai.”
Gitana linktelėjo. Laikoma už rankos, ji pasiekė suolą ir ant jo atsisėdo.
“Labai susižalo?” vaikinas atsisėdo šalia. “Viena? Gal nuvesiu jus namo?”
“Draugių laukiu.”
“Geriau paskambinkite, praneškite. Duokite numerį, parnešiu jūsų būtus.”
“Nereikia, lauksiu draugių”, Gitana bandė priešintis.
“Sušalsite.”
Gitana iš tiesų pajuto šaltį veržiantis pro striukę. Iškišo iš kišenės čiuožyklos numerį ir telefoną. Kol jis ėjo, paskambino draugėms.
Grįžo namo ir kalbėjosi. Po slidžių ledo malonu pajusti tvirtą asfaltą, bet Gitana vienaip ar kitaip vis griebėsi draugo. Ar galvoje tvarstė, ar žemė iš po kojų slinko. Vaikinas buvo Donatas. Jis dirbo ir buvo ketveriais metais vyresnis. Pasakojo, kad studijuoja universitete, gyvena su mama. Užsimezgęs abipus simpatiją vos tik susitikę. Atsisveikinęs, jis pakvietė ją savaitgalį čiuožti, bet Gitana sukratė galvą.
“Geriau į kiną.”
“Sutinkė. Paskambinsiu.”
Bet Donatas nelaukė savaitgalio, paskambino kitą dieną ir pakvietė į kavinę. Šaltyje negaliu ilgai pavaikščioti. Kažin kokia jėga juos tiesiogine prasme susitrenkė, ir nuo tos akimirkos jie nebeatsiskiriama.
Gitana įsimylėjo, gyvenimas be Donato buvo nesuprantamas. Kaip ji gyveno iki šiol be jo? Atrodė, jog jie pažįsta vienas kitą visą gyvenimą. Atsirado pavasaris, Donato kažin ką su tėvais išvyko atgal į savo namą ir paliko butą kaip kad jiems.
Po pavasario atėjo vasara, kuri pralėkė greitai ir nepastebimai. Vėl atėjo ruduo su lėtai ir šaltu oru. Tėvai vis rečiau važiuodavo į savo namą, ir abu neturėjo kur susitikti.
“Ką toliau?” klausė Gitana, prisiglaudusi prie Donato.
“Kažką sugalvosiu”, atsakė jis.
Vieną dieną Donatas atėjo pas Gitaną, ir jos motina tiesiai klausė, ar jis ketina velti dukteriai galvą.
“Naujaisiais norėjau pasipiršti. Net neturiu žinomo žiedo. Bet tiks jums, galėsiu paprašyti jūsų dukros rankos jau dabar”, tarė Donatas.
Gitana paraudo nuo nesusipratimo ir džiaugsmo.
“Tai jau kita kalba. O žiedo donorystę laikykime naujiesiems. Juk gyvenote kartu, o kaip manėt, tai vos neįtikinimas”, atsakė motina.
Vestuvės buvo surengtos pavasarį, kai sniegas ištirpo, saulė kiekvieno dienos kaitro, ir paukščiai garsiai giedojo. Donatas visą laiką svajojo apie savo butą ir kaupta pinigus. Kažkiek pinigų gavo vestuvėms. Kažin ar vos užtenka pradiniui įnešui į hipoteką. Laimingi naujieji nusipirko butą, susitarę, kad su vaikais palauks.
Laikas ėjo. Gitana baigė universitetą ir įsidarbino. Vis dažniau užvedama pokalbių apie vaikus.
“Dar neatsimokėjome už hipoteką. Kur skubat? Spėsime. Ar matote, su kokiais problemomis susidursime? Taip, susitvarkysime, bet kam kelti sunkumus ir tada į juos tvirtinti jėgas? Kai atsimokėsime kaip reikia, pagalvosime apie vaikus. Ar ne teisus?”, įkalbinėjo jis.
Bet tai jau anksčiau ir dabar ji tvirtai negalvoja apie vaikus. Priekyje devyni nėštumo mėnesiai, ir tada hipoteka bus sutaikyta…
“Gerai, geriau nesiginčGitana galiausiai suprato, kad meilė dukrai turi būti besąlygiška, net jei ši to nesupranta – ir tikrąja laime pasirinko gyventi dabar, o ne laukti, kol kas nors pasikeis.