Tu pamiršai mus pakviesti į šventę
Gabija labai mylėjo savo vyrą. Ji manė, kad tikrai pasisekė su juo. Vytas buvo rūpestingas ir mylintis žmogus, kuris stengėsi dėl savo mylimosios daryti viską.
Tačiau su vyro giminaičiais Gabijai sekėsi prasčiau. Yra toks posakis, kad šeimoje be juodos avies neapsieisi. Jų šeimoje, atrodė, viskas buvo atvirkščiai. Vienintelis normalus buvo Vytas, o visi kiti elgėsi keistai.
Uošvis, pavyzdžiui, kaskart, kai pamatydavo Gabiją, sakydavo, kad jai, matyt, reikėtų numesti svorio. Lyg jos kūne kažkas gyventų.
Nors Gabija buvo puikioje formoje ir nuo pažinties su vyro tėvais nė kilogramo nepriaugo, Algirdas nuolat tai kartodavo. Matyt, ši frazė buvo jo standartinė, ir net jei Gabija būtų numetusi dešimt kilogramų, jis vis tiek tai pasakytų.
Be to, jis nuolat mėgdavo pajuokauti žemiau juostos. Jis pats iš tų juokų juokdavosi, o tai patį Gabiją skaudindavo. Jai nuolat būdavo nepatogu būti šalia jo. Ir tai, kad Algirdas namuose visada būdavo be marškinėlių, pridėdavo nemalonumų.
Uošvė, Birutė Genutaitė, mėgo mokyti kitus, net tuose dalykuose, kur pati nieko neišmanė.
Mokė Gabiją, kaip reikia madingai rengtis, kokią šukuoseną pasidaryti, kokius lūpų dažus naudoti. Ir kai Gabija ir Vytas persikraustė į naują butą, Birutė jautėsi lyg dizainerė. Smalsiai sukiodama nosį po kiekvieną kampą, ji kritikavo ir aiškino, kaip reikia tinkamai viską sukurti.
Dar buvo Vytuko jaunesnė sesuo Rūta, vėjavaikė su dviem vaikais. Tie vaikai buvo iš skirtingų vyrų, tačiau su nei vienu iš jų Rūta neturėjo rimtų santykių. Ji visur vilkdavo vaikus, tikėdamasi, kad aplinkiniai būtinai turi jai padėti. Turėtų užleisti vietą transporte, leisti praeiti eilėje ar pirmiau aptarnauti.
Nors Rūta gaudavo vaikų tėvų išmokas, valstybės paramą ir kabinosi į tėvų pečius, ji nuolat ieškodavo nemokamų dalykų. Net tai, ko jai nereikėjo, ji imdavo. Jai tai buvo lyg azartas – pirma suspėti paimti. Dėl to namai buvo pilni sauskelnių, kurių jai nereikėjo, ir kurių Gabija tikėjosi parduoti; nereikalingų drabužių, žaislų, visokių smulkmenų. Iš esmės, pusė daiktų buvo nereikalingi, bet ji, kaip pati sakė, statė savo verslą. Imdavo nemokamai, apsimesdama vargše, o potemą parduodavo.
Jos vaikai buvo neišauklėti ir neklaužados. Bet tai ne jų kaltė, su tokiu auklėjimu jie ir negalėjo kitokie būti. Kaip tik jie atvyko, kaipmat pradėjo ieškoti skanėstų, griebė daiktus be leidimo. Ir Rūta niekada jų nebarė.
Gabija su siaubu prisiminė tą vienintelį kartą, kai vyro sesuo su vaikais atėjo į jų įkurtuves. Padovanojo arbatinukų rinkinį, kuris tikrai buvo atimtas nemokamai, o po jų apsilankymo namai liko be skanėstų, sudužo nauja vaza, o ant užuolaidų liko kraujuota šokoladas. Bent jau Gabija sau įtikinėjo, kad tai šokoladas.
Nenuostabu, kad artėjant Gabijos gimtadieniui, ji galutinai nusprendė, kad vyro giminaičių kviesti nebus verta. Kitaip, jos šventė bus beviltiškai sugadinta. Uošvis pasakys nelabai tinkamus juokelius, uošvė mokys visokiausių dalykų, o Rūta prašinės svečių nereikalingų daiktų vaikams, kol patys vaikai dūžės Gabijos ir Vyto bute.
Žinoma, Gabijai buvo šiek tiek nepatogu prieš vyrą dėl savo sprendimo, bet ji labai tikėjosi, kad jis ją supras.
– Vytai, noriu švęsti gimtadienį namuose. Pakviesiu savo tėvus ir kelis draugus.
– Gerai, aš už. Nejaugi mes, šiaip sau, taip pagražinome butą? – nusišypsojo vyras.
– Taip, tikrai. Dabar čia, lyg kokioje fotosesijų studijoje. Tik…
– Kas? – sunerimęs paklausė sutuoktinis.
– Prašau, neapsidžiauk. Bet nenoriu kviesti tavo giminaičių.
Vytas sunkiai atsiduso ir linktelėjo.
– Atleisk, man su jais labai sunku. Norėčiau atsipalaiduoti per savo gimtadienį, o ne nuolat laukti, kol kas nors negerai padarys, – kaltai ištarė Gabija.
– Aš viską suprantu, nesiaiškink. Su jais tikrai sunku.
– Tu nepyksi?
– Ne, ką jau tu. Tai juk tavo šventė ir ji turėtų vykti taip, kaip tau norisi.
Gabija dar kartą įsitikino, kad turi geriausią vyrą pasaulyje. Ir vėl negalėjo patikėti. Gal jis įvaikintas? Tai viską paaiškintų.
Gabija tėvams nepasakė, kad minės gimtadienį. Sakė, kad šiemet su Vytu dviese praleis. Vyras taip pat prašė nieko nepasakoti.
Ir vis tiek jie sužinojo. Uošvė paskambino Gabijos mamai, norėdama sužinoti kažką apie jos profesiją, ir ta netyčia prasitarė.
– Tai kaip tavo žmona su mumis pasielgė! – šaukė Birutė Genutaitė. – Mes ten nereikalingi, ką?!
– Mama, – bandė raminti Vytas, – Gabija norėjo atšvęsti tik su savo mama ir tėvu. Ir keliomis artimomis draugėmis. Tai jos gimtadienis ir jai spręsti. Jei būtų kokia didelė šventė, jūs būtumėte būtinai pakviestos.
– Supratau. Ir perduok savo žmonai, kad mes labai įsižeidėme!
Mama padėjo ragelį, o Vytas papurtė galvą. Jis puikiai suprato savo žmoną. Galbūt taip kalbėti negerai, bet jam visada buvo gėda dėl savo giminių. Ir jis nenorėjo, kad Gabijai taip pat būtų gėda.
Todėl jis jai nieko nesakė, nenorėjo gadinti šventės. Nusprendė pasakyti apie motinos žodžius po gimtadienio.
Ryte, kai Gabijai suėjo dvidešimt šeši, Vytas padovanojo jai puokštę gėlių ir SPA dovanų kuponą. Jis žinojo, kad Gabija buvo išsilankiusi šiais metais. Iš pradžių jų vestuvės, tada remontas ir persikraustymas. Darbe taip pat krūva darbų. Taigi ji norėjo pailsėti.
Pradėjo rinktis svečiai. Gabija pasistengė: pagamino skanią vakarienę, pasipuošė, padarė šukuoseną. Matėsi, kaip ji yra laiminga ir laukia iš šios šventės daug įspūdžių.
Bet ji net nenumanė, kokie įspūdžiai dar laukia.
Kai visi susėdo, suskambo durų skambutis.
– Gal tai pyragas, – pašoko Gabija, – apie jį visai pamiršau, todėl užsakiau paskutinę minutę.
Ji su šypsena atidarė duris, tačiau šypsena akimirksniu dingo nuo jos veido. Už durų stovėjo nepageidaujami svečiai. Visi.
– Su gimtadieniu, Gabija! – su niūria mina pasakė uošvė. Ir ištiestoje rankoje vieną rožę. – Įleis į vidų?
Neliko nieko kita, kaip pasitraukti.
Iškart pasidarė triukšminga. Ruta vaikai numetė batus ir n
uskuodė prie stalo. Uošvis iš karto pastebėjo, kad Gabijos suknelė netinkamo dydžio.
– Reikėjo dydžiu didesnės, – juokėsi jis.
– Tu, matyt, mus pamiršai kviesti, – tęsė uošvė, – žiūriu, pas tave svečių. Tik mūsų tarp jų nėra. Dieve mano, Gabija! Žmones pasikvietei, o grindų išvalyti pamiršai.
Gabija norėjo sakyti, kad tai jos anūkai tik ką priteršė, tačiau susilaikė.
Nuotaika nukrito. Vaikai tuoj pat pradėjo triukšmauti, griebti maistą rankomis, lipo po lentynas saldumynų ieškodami. O tada jauniausias pradėjo verkti, nes nerado pyrago.
– Galėjai ir pyragą nupirkti, žiūriu, Serija nuliūdo! – čia pat priekaištavo Ruta. – O čia tau kvepalus padovanojo? Leisk užuostyti. Atiduosi man savo senus.
Per šį laiką Gabija nė žodžio netarė. Vytas taip pat tylėjo, stebėdamas savo gimines. Kaip jie susės prie stalo, kaip reikalauja lėkščių, kaip mama kritikuoja maistą, o tėtis leidžia keistus juokus.
Bet Vyto kantrybė trūko tada, kai Rūta, manydama, kad jos niekas nemato, nuplėšė voką su pinigais, kuris gulėjo ant stalo. Tai buvo visi dovanos.
– Padėk atgal! – suriaukė Vytas.
– Kaip suprasti? – sumirksėjo Rūta.
– Aš viską mačiau!
– Tiesiog norėjau ten pridėti pinigų, nes neturėjo voko, – pradėjo aiškintis sesuo.
– Vytai, nesikabinėk prie Rūtos, nesugadink šventės, – priekaištavo mama. – Geriau primink savo žmonai, kad blakstieno nevalia kviesti.
– Ir suknelės dydį taip pat sakyk, – juokėsi uošvis, – o tai Gabija, visos tavo raukšlės šioje suknelėje matomos.
– Stop! – Vytas trenkė į stalą, net vaikai nutilo. – Mama, tėtis, Rūta, jums laikas.
– Ką?! – supyko mama. – Kaip tu drįsti?
– Kaip jūs drįstate atvykti be kvietimo? Kaip jūs drįstate įžeidinėti mano žmoną? Kaip drįsta tavo vaikai, Rūta, taip nemandagiai elgtis? Kol neišmoksite manierų, neturite šiuose namuose ką veikti.
Žinoma, kilo skandalas. Ir Gabija lengviau atsipūtė tik tada, kai nepakviesti svečiai išsinešdino.
Žinoma, gimtadienis buvo sugadintas. Ir kad ir kaip draugai ir tėvai stengėsi padrąsinti Gabiją, jau buvo sunku sugrąžinti tą nuotaiką.
Bet buvo ir pliusas: Gabija dar kartą įsitikino, kad pasirinko tinkamą gyvenimo palydovą. Žmogų, kuris stovės už ją, kuris priešinsis net savo giminiams. Ir kad ir kas atsitiktų, Gabija žinojo, kad jis bus jos pusėje. Ir tai turbūt buvo geriausia dovana jos gyvenime.