Tu pamiršai mus pakviesti į šventę
Rūta labai mylėjo savo vyrą. Ji manė, kad jai su juo labai pasisekė. Vytas buvo rūpestingas ir mylintis vyras, kuris stengėsi dėl savo mylimosios daryti viską.
Tačiau vyrui Rūtos su giminaičiais nelabai sekėsi. Yra toks posakis, kad šeimoje be juodos avies neapsieisi. O jų šeimoje viskas buvo atvirkščiai. Atrodė, kad normalus buvo tik Vytas, o visi kiti – su keistenybėmis.
Uošvis, pavyzdžiui, kaskart, kai matydavo Rūtą, sakydavo, kad ji kažkaip suapvalėjusi. Ir galbūt kažkas jos pilve gyvena.
Nors Rūta buvo puikios formos ir nuo susitikimo su vyro tėvais nė gramo nepriaugo. Tačiau tai Petro Kazio nesutrikdė. Matyt, ši frazė buvo standartinė, ir net jei Rūta būtų numetusi dešimt kilogramų, jis vis tiek nepamirštų taip pasakyti.
Jis nuolat laidė juokelius „žemiau juostos“. Apskritai jis pats pirmas juokdavosi savo pokštus, tuo sukeldamas Rūtai didelį susigėdimą. Jai visuomet būdavo labai nejauku jo akivaizdoje. O tai, kad jis principingai vaikščiodavo po namus be marškinių, tik dar labiau to nejaukumo pridėdavo.
Uošvė, Genovaitė Kazimiera, mėgo visus kuo nors pamokyti. Net ir tuo, kuo pati nesidomėjo.
Mokė Rūtą madingai rengtis, sakė, kaip ji turinti pasikirpti, kokį lūpų dažą naudoti. O kai Rūta ir Vytas persikėlė į savo butą, Genovaitė Kazimiera tik dar įsismagino. Įkišo savo smalsią nosį į kiekvieną kampą, kritikavo ir nurodinėjo, kaip viską reikėjo tinkamai įrengti.
Buvo dar jaunesnioji Vyto sesuo, vėjo pagauta mergelė, su dviem vaikais. Vaikai buvo nuo skirtingų vyrų, nei su vienu iš jų Dalia neturėjo jokių rimtų santykių. Ji visur vilkdavosi vaikus, ir dėl to, kad buvo motina, visi turėjo jai nusileisti. Turėjo užleisti vietą transporte, leisti praeiti be eilės, aptarnauti pirma visų.
Nepaisant to, kad ji gaudavo alimentus iš vaikų tėvų, gaudavo pašalpas ir tuo pačiu sėdėjo ant tėvų sprando, Dalia nuolat ieškodavo nemokamų daiktų. Net tai, ko jai nereikėjo, ji pasiimdavo. Jai kažkoks azartas buvo – suspėti griebti pirmiau. Todėl jų namuose nuolat mėtėsi pakuotės sauskelnių, kurių jos vaikams jau neprireikė, ir kuriuos Rūta tikėjosi parduoti; kalnai nereikalingų drabužių, žaislai. Trumpai tariant, pusė daiktų buvo nereikalingi, bet, kaip ji pati sakė, taip kūrė savo verslą. Tai yra, pasiimdavo nemokamai, apsimesdama vargše ir nelaiminga, o paskui parduodavo.
Jos vaikai buvo neišauklėti ir įžūlūs. Tačiau tai nebuvo jų kaltė, su tokia motina jie tiesiog negalėjo augti kitokie. Jei jie ateidavo pas ką nors į svečius, iškart ieškodavo kažko skanaus, imdavo viską, neprašę leidimo. Rūta su siaubu prisiminė tą vienintelį kartą, kai vyro sesuo su savo vaikais atėjo pas juos į įkurtuves. Dovanojo kažkokią arbatos rinkinį, kurį irgi aiškiai gavo nemokamai, o po jų išėjimo namuose neliko jokių saldumynų, buvo sudaužyta nauja vaza, ant užuolaidų atsirado ištepto šokolado dėmės. Bent jau Rūta taip sau įtikinėjo, kad tai šokoladas.
Nenuostabu, kad artėjant Rūtos gimtadieniui, ji tvirtai nusprendė, kad vyro giminaičių nekvies. Priešingu atveju jos šventė bus beviltiškai sugadinta. Uošvis laidys netinkamus juokelius, uošvė mokys proto, o Dalia elgeta vėliojasi, kad galėtų prašyti nereikalingų daiktų vaikams, kol patys vaikai naikins jos ir Vyto butą.
Žinoma, Rūtai buvo šiek tiek nejauku prieš vyrą dėl savo sprendimo, tačiau ji labai tikėjosi, kad jis ją supras.
– Vytai, noriu gimtadienį švęsti namuose. Pakviesiu tėvus ir kelis draugus.
– Gerai, pritariu. Ne veltui, kad gražiai įrengėme butą? – nusišypsojo vyras.
– Taip, tikrai. Dabar čia, kaip kokioje fotosesijų studijoje. Tik…
– Kas? – susiėmęs paklausė vyras.
– Prašau, nesupyksi. Bet nenoriu kviesti tavo giminaičių.
Vytas sunkiai atsiduso ir linktelėjo.
– Atsiprašau, bet man su jais labai sunku. O savo gimtadienyje noriu atsipalaiduoti, o ne nuolat laukti netikėtumų, – atsakingai sakė Rūta.
– Viską suprantu, nesirūpink. Su jais tikrai sunku.
– Tu nesupykai?
– Ne, ką tu. Juk tai tavo šventė, ir ji turėtų vykti taip, kaip tu nori.
Rūta dar kartą patvirtino sau, kad jos vyras – geriausias vyras pasaulyje. Ir vėl nesusilaikė nuostabą. Gal jis įsivaikintas? Tai viską paaiškintų.
Rūta nesakė vyro šeimai, kad švęs gimtadienį. Pasakė, kad šį kartą jie su Vytu bus dviese. I vyras paprašė nieko jiems nesakyti.
Tačiau jie vis dėlto sužinojo. Uošvė paskambino Rūtos mamai, norėdama sužinoti kažką apie jos profesinę sritį, ir ta netyčia pasakė.
– Kaip tavo žmona mums elgėsi! – klykė Genovaitė Kazimiera. – Ar mes tau netinkami, ar ką?!
– Mama, – bandė ją nuraminti Vytas, – Rūta norėjo švęsti tik su savo tėvais. Ir keliais artimais draugais. Tai juk jos gimtadienis, ir jai spręsti. Jei būtų kažkokia grandiozinė šventė, būtumėt tikrai pakviesti.
– Aš viską supratau. Ir perduok savo žmonai, kad esame mirtinai įsižeidę!
Mama padėjo ragelį, o Vytas purtė galvą. Jis puikiai suprato savo žmoną. Galbūt tai negerai taip sakyti, bet jis visą gyvenimą gėdijosi savo artimųjų. Ir nenorėjo, kad ir Rūta jaustųsi taip pat.
Todėl jis nieko jai nesakė, nenorėjo gadinti šventės. Nusprendė, kad pasakys apie mamos žodžius po gimtadienio.
Rytą, kai Rūtai suėjo dvidešimt šešeri, Vytas padovanojo jai gėlių puokštę ir dovanų kuponą SPA. Jis žinojo, kad Rūta šiemet labai pavargo. Pirma jų vestuvės, paskui remontas ir kraustymasis. Darbe taip pat buvo daug visko, todėl ji norėjo pailsėti.
Dieną pradėjo rinktis svečiai. Rūta pasistengė: pagamino skanų vakarienę, puošėsi, pasidarė šukuoseną. Buvo matyti, kaip ji laiminga ir laukia šios šventės įspūdžių.
Tačiau ji nė nenujautė, kokių įspūdžių laukia jos.
Kai visi susėdo, nuskambėjo durų skambutis.
– Tai turbūt tortas, – pašoko Rūta, – apie jį visai pamiršau, ir užsakiau paskutinę minutę.
Ji su šypsena atidarė duris, tačiau šypsena iškart dingo iš jos veido. Už durų stovėjo nepageidaujami svečiai. Visi kartu.
– Su gimtadieniu, Rūta! – suspaudusi lūpas tarė uošvė. Ir padavė jai vieną rožę. – Įsileisi mus pro duris?
Niekur nebuvo kur dėtis, teko pasitraukti.
Iškart pasidarė triukšminga. Dalios vaikai nuplėšė batus ir nuskuodė prie stalo. Uošvis tuoj pat pasakė, kad Rūta suknelę ne pagal dydį išsirinko.
– Reikėtų vienu dydžiu didesnė, – juokė jis pats.
– Tikriausiai mus pamiršai pakviesti, – tęsė uošvė, – matau, čia turi svečių. Tik mūsų sąrašuose nebuvo. Viešpatie, Rūta! Pakvietei žmones, o grindų nepavalai pamiršai.
Rūta norėjo sakyti, kad tai jos anūkai tik ką prinešiojo, bet ji nesužmogėjo to pasakyti.
Nuotaika smuko. Vaikai iškart ėmė triukšmauti, rankomis griebti maistą, knistis spintose ieškodami saldainių. O paskui jaunesnysis pradėjo verkti, kai nerado torto.
– Galėjai ir tortą nupirkti, žiūrėk, Seržiukas susigiedo! – iškart priekaištavo Dalia. – O čia ką, tau kvepalus padovanojo? Duok, išbandysiu. Tada atiduosi savo senus.
Per šį laiką Rūta neištarė nė žodžio. Vytas taip pat tylėjo, stebėdamas savo artimuosius. Kaip jie susėda už stalo, kaip reikalauja lėkščių, kaip mama kritikuoja maistą, o tėtis laidų keistus pokštus.
Bet Vyto kantrybė išseko tuomet, kai Dalia, manydama, kad jos niekas nemato, paėmė voką su pinigais, kuris gulėjo ant stalo. Jame apskritai buvo visi dovanos.
– Padėk vieton! – suriaumojau Vytas.
– Apie ką tu? – suklapsėjo akimis Dalia.
– Aš viską mačiau!
– Tiesiog norėjau įdėti pinigų, voką nusipirkti nepagavau, – ėmė vyniotis jo sesuo.
– Vytai, nesikabinėk prie Dalios, negadink vakaro, – aprėžė mama. – Geriau žmonai primink, kad paskelbti giminaičių negražu.
– Taip pat apie suknelės dydį jai pasakyk, – kvatojo uošvis, – o tai, Rūta, visi tavo raukšleliai šioje suknelėje matosi.
– Taip! – Vytas suplojo rankomis per stalą, kad net vaikai parbylė. – Mama, tėti, Dalia, laikas jums išeiti.
– Kas?! – pasipiktino mama. – Kaip tu drįsti?
– Kaip jūs drįstate pasirodyti be kvietimo? Kaip jūs drįstate įžeidinėti mano žmoną? Kaip drįsta tavę vaikai, Dalia, elgtis taip įžūliai? Kol neišmoksite etiketo, jums čia nėra kur būti.
Žinoma, įsiplieskė skandalas. Rūta iškvėpė tik tuomet, kai nelaukti svečiai išėjo.
Natūraliai, gimtadienis buvo sugadintas. Ir kaip draugai ir tėvai stengėsi Rūtą pralinksminti, jau buvo sunku sugrąžinti antrąją nuotaiką.
Bet buvo ir teigiamas dalykas: Рūta vėl patvirtino sau, kad pasirinko tinkamą gyvenimo partnerį. Vyrą, kuris stoja už ją, kuris priešinamasi net savo artimiems. Ir bet kas beatsitiktų, Rūta žino, kad jis ją palaikys. Ir tai, matyt, geriausia dovana jos gyvenime.