– Jis gi visai į mane nepanašus! – išsprogo iš ekrano pigaus serialo herojus. – Ar tu aklas? Jis – tavo kopija!
Vytas iškreiptai nusijuokė ir nuviliojo žvilgsnį į žmoną. Juk ji pati pasiūlė praleist vakarą su arbatą ir serialu. Jei kas nors būtų tada pasakęs, kad būtent dėl šios „muilo operos“ jo šeima subyrės, jis tiesiog būtų nusijuokęs.
– O aš, beje, jį suprantu, – šaltai pastebėjo Vytas, nenuleisdamas akių nuo ekrano. – Mano sūnūs irgi visai į mane nepanašūs. Nei vienas. Visi keturi – lyg iš tave išlieti. Gal ir man reikėtų DNR testo?
– Labai juokinga, – susiraukė Rasa. – Ką dar išmusi?
– Rimtai. Man viską papasakojo. Žinau, kad vaikai – ne mano.
– Ko tu čia plepei?! Kas tau taip pasakė?!
– Vienas žmogus. Darbuotojas. Jis tiesiog pažiūrėjo į mūsų nuotrauką ir paklausė: „Ar tu tikras, kad jie tavo?“ Ir žinai, staiga suvokiau, kad ne. Nepanašūs. Ne išvaizda, ne charakteriu.
Rasa išblyško. Jos širdį sugniaučia skausmas, įžeidimas ir panika. Tiek metų kartu. Tiek metų, šalia – vargai, džiaugsmai, ligos, sesijos, gimdymai. O jis… Jis tiesiog pažiūrėjo į nuotrauką ir patikėjo svetimam.
– Tikrai manai, kad dvidešimt metų tave apgaudinėjau? Galvoji, galėčiau užkrauti tau svetimus vaikus?! Ar tu sąmoningas?!
– Baik apsimetinėti! Matai pati! Jie visi – tavo kopijos! O aš jiems kas – dėdė?
– Kas ji? – staigiai, lediniu tonu paklausė Rasa. – Ta moteris, kuri tau tokį šūdą į galvą įdėjė?
– Ką čia moteris? Tai vyras! Darbuotojas! Jis pats tai patyrė.
– Aišku. O tu – kaip mažas berniukas. Pirmas vėjas – ir nupūtė. Skirsiames?
– Skirsiuosi, – ramiai tarė jis. – Noriu daryti testą. Jei paaiškės, kad nė vienas jų nėra mano – taškas. Tegul „tėvo“ laukelyje brūkšnys.
Vaikai, sužinoję, kad tėvas abejoja jų giminyste, nustojo su juo kalbėti. Vyriausiasis, kuriam sukako aštuoniolika, pareiškė, kad daugiau niekada jo nevadins tėvu. O jauniausias, kuriam tik penkeri, tiesiog žiūrėjo su nepasigendančia mintimi ir klausė: „Tėti, ar tu įsižeidai?“
Šeima griuvo. Draugai, giminaičiai, kolegos buvo šokiruoti. Rasa buvo neviltyje, Vytas – užsispyręs ir kurčias visiems argumentams. O priežastis? Mergina vardu Austėja, naujokė darbe, jauna, ambicinga, su baltų dantų šypsena ir medžiotojos manieromis.
– Nenuskambėk klaidingai, – šnibždėjo ji Vytui prie kavos puodelio. – Tiesiog keista, kad vaikai nieko nepaveldėjo iš tavęs. Nei bruožų, nei charakterio. O gi taip būna…
Iš pradžių jis pyko, paskyl abejojo. O paskyl pradėjo tikėti. Ir štai – teismas, tyrimai, testai. Ir keturios išvados: Vytas Kalnius – tėvas. Biologinis.
Austėja verkė, prašė atleidimo, žadėjo, kad tai meilė. Ir kad nenorėjo pikto. Vytas ją vedė po savaitės po skyrybų.
Bet naujo gyvenimo neišėjo. Darbe – boikotas. Greit atleido. Austėją irgi. Draugai nusigręžė. Kaimynai spjovė iš paskos. O netrukus Austėja surinko daiktus ir išėjo – „nebetvėrė spaudimo“.
Jis pabandė grįžti. Pabeldė į pažįstamas duris.
– Atsiprašau, – tarė Rasa, – tu mums daugiau nereikalingas. Mums viskas gerai.
Ir Vytas liko vienas. Be šeimos. Be draugų. Be vaikų, į kuriuos, kaip paaiškėjo, buvo panašesnis daug labiau, nei galėjo įsivaizduoti.