„Tu sugriovei mūsų šeimą!“ – verkšlena duktė.
Mano duktė Austėja kaltina mane dėl savo skyrybų, o jos žodžiai lyg peilis raižo širdį. Ji mano, jog nesukūriau jai ir jos vyrui sąlygų laimingam gyvenimui. Pradžioje tai buvo tik jų barnės dėl būsto paskolos, nors aš maldavau neskubėti su skolomis. Bet dabar esu pagrindinė visų jų nelaimių kaltininkė, ir šis skausmas neleidžia man atsikvėpti.
Austėja ir jos vyras Tomas susituokė prieš trejus metus. Vestuvės turėjo būti prabangios – su šimtu svečių ir limuzinu. Aš prašiau būti kuklesnei, bet uošvė, Danutė, kalbino: „Vieninteliam sūnui surengsiu šventę, apie ką visame Kaune kalbės!“ Teko išleisti visas santaupas, kad nebūčiau išvadinta skurde. Įspėjau Austėją, kad dovanos iš manęs nelauks – aukojau paskutinį centą jų šventei. Iki šiol drebu prisimindama, kiek išleidome vienai dienai, kuri dabar atrodo tuščias švaistymas.
Po vestuvių jaunieji išsinuomavo butą. Nors žinojau, kad mokėti už nuomą – pinigų švaistymas, tylėjau. Jie norėjo nepriklausomybės, bet užteko tik metams. Gyventi nuomojamame bute pasirodė per brangu.
Kai Tomas paveldėjo senelės vieno kambario butą miesto pakraštyje, nors jis nereikalingam remonte, gyventi buvo galima. Pagal dokumentus butas priklausė uošvei, bet ji leido jauniesiems ten apsigyventi. Jie nusprendė daryti remontą. Bandžiau atkalbėti: „Kam kišti pinigus į svetimą būtą? Tu ten niekas, o jei kas negerai, liksi tuščiomis rankomis!“ Bet duktė nesiklausė.
Aš ten buvau tik kartą – įžengimo į naujus namus proga. Rajonas niūrus, iki centro kelionė – valandos, kiemas apleistas, o kaimynai atrodė lyg gyvenimas juos jau senai palaužęs. Virtuvė – mažytė, dviese net nesigręžti. Bet Austėja su Tomu spindėjo laime, todėl tylėjau, nenorėdama gadinti akimirkos.
Po metų Austėja paskelbė, kad laukiasi vaiko. Toje ankštoje vienoječio su kūdikiu būtų neįmanoma išgyventi. Tomas paprašė motinos parduoti butą, kad gautų pinigų pirmajai įmokai, bet uošvė kategoriškai atsisakė. Jaunieji vis tiek pasiėmė paskolą. Maldavau laukti: „Austėja, motinystės atostogose iš ko mokėti paskolą? Turite kur gyventi, kam kelti sau problemas?“ Bet mano žodžiai sklido vėjais.
Tada uošvė pasiūlė kitą variantą: išsikeisti butais. Aš turėjau persikelti į jų seną vieno kambarį, o jie – į mano trijų kambarių butą centre. Aš atsisakiau. Gyventi apgriuvusiame „narve“ miesto pakraštyje? Jokiu būdu. Mano butas – mano namai, čia esu savininkė. Kam man svetimas būstas, iš kurio langai mato tik sąvartyną?
Austėja užsAustėja užsirūstino, bet galiausiai suprato, kad tikra laimė slypi ne dideliuose butuose ar piniguose, o širdyse, kurios moka atleisti ir mylėti.