Tu tik stebėjai, kaip griūva mano santuoka: stengiausi nesikišti į dukros santykius, o dabar ji kaltina mane.

2023-10-15

Mano dukra Rasa – tikra audra. Su vyru ją auginome ramybėje, mūsų namuose, Vilniaus priemiestyje, niekada negirdėdavome rietenų ar bardako. Bet Rasa perėmė mano motinos charakterį – sprogstamą, triukšmingą, užsispyrusį. Senelė visada pasiekdavo savo, galėdavo įsižeisti dėl nieko ir nieko neklausydavo. Rasa, nors ir nė karto jos nemačiusi, tarsi veidrodis pakartoja jos manieras. Ir tai sudaužė man širdį.

Rasa nekentė kritikos. Visus patarimus ji praleisdavo pro ausis, o kartais ir visiškai neigė darydama scenas. Mes su vyru metų metus bandėme ją suvaldyti, nukreipti, bet visi pokalbiai ir draudimai buvo kaip muštis į sieną. Dar darželyje ji išmoko manipuliuoti žmonėmis, siekdama savo su angelų šypsena. Ji visada akcentuodavo tai, ką norėjo išgirsti, o ne tai, ką reikėjo padaryti. Kiekviena pastaba ją įžeisdavo, sukeldavo ašaras ir histeriją. Paauglystė mums tapo pragaru. Bijojau, kad ji susidės su bloga kompanija, pradės rūkyti ar, neduok Dieve, pastos. To neįvyko, bet nervų mums su vyru ji privalė iki krašto.

Kai Rasa baigė mokyklą, paskelbė, kad jau suaugusi ir gyvens atskirai. Susikrovė kuprinę ir su drauge išsinuomojo butą miesto centre. Į mokslus ji nebežiūrėjo, nusprendusi, kad užsidirbti pinigų svarbiau. Dvejus metus vos matėmės. Ji retai pasikeldavo telefoną, niekada nevažiuodavo pas mus. Senėjau nuo nerimo, kiekvieną naktį laukdama skambučio iš ligoninės ar policijos su blogomis žiniomis. Bet paskiaus viskas pasikeitė. Rasa pradėjo užsukti pas mus savaitgaliais, iš pradžių retai, vėliau vis dažniau. Gerdavome arbatą, tylėdavome apie praeitį, ir aš tikėjausi, kad audra jau nudžiūvo.

Bandžiau ją mokyti virimo, namų ruošos, bet ji staigiai nutraukdavo: „Aš pati viską žinau!“ Netrukus paaiškėjo, kad Rasai atsirado vaikinas – Tomas. Ramus, švelnus, jis mokėjo užgesinti jos priepuolius, paverčdamas konfliktus į juoką. Šalia jo Rasa atrodydavo laiminga, subalansuota. Netrukus jie susituokė, ir aš atsikvėpiau, manydama, kad dukra pagaliau subrendo. Kaip aš klydau.

Jų šeimos idilė truko vos kelis mėnesius. Rasos prigimtis vėl pasireiškė. Po kiekvienos barnių su Tomu ji bėgdavo pas mus ir nakvodavo. Žinodama, kaip ji nekenčia patarimų, tylėjau, stebėdavausi iš šalies. Kartą ji prisiekė, kad daugiau nebegrįš pas vyrą. Bet po poros dienų jie sutaikydavosi, lyg nieko nebūtų. Laikiausi už liežuvio, bijodama atbaidyti jos trapų laimę.

Tačiau Tomo kantrybė nebuvo begalinė. Vieną dieną, grįžusi namo po dar vieno konflikto, Rasa rado užrašą. Tomas išėjo, pasiūlydamas skyrybas. Tą dieną dukra įsivėlė į tikrą histeriją. Ne tik kad vyras ją paliko, dar ir iš darbo atleido. Dvi savaites rūpinausi ja kaip kūdikiu: viriau valgį, kalbėdavau vakarais, stengdamasi atitraukti nuo liūdnų minčių. Bet vieną dieną, įėjusi į butą, pamačiau Rasą su lagaminu rankoje.

„Visa tai dėl tavęs!“ – užsirietojo ji nuo slenksčio.

„Labas, mieloji. Kodėl susirinkai? Ką aš padariau?“ – susimaišiau.

„Tu kalti, kad Tomas mane paliko! Matei, kaip jis mane kankina, galėjai įsikišti!“ – rėkė ji.

„Tu niekada neklausei mano patarimų, sakydi, kad pati susitvarkysi“, – priminiau.

„O tu pabandyk kartą ir tiesiog žiūrėk, kaip mano santuoka griūva!“ – Rasos žodžiai draskė širdį kaip peilis.

„Nedrįsk taip kalbėti! Aš nekaltu dėl tavo barnių. Jūs suaugę, patys sprendėt. Aš kuo čia kaltas?“ – bandžiau gintis.

„Žinoma, tu niekada dėl nieko nekaltas! Ačiū už ‘pagalbą’! Teisi buvau, kai išsikraustiau nuo jūsų po mokyklos. Gaila, kad sugrįžau!“ – išplyšė ji ir išlėkė pro duris, taip uždarius, kad langai sudrebėjo.

Aš likau tyloje, apstulbusi. Visas tas dienas ją supyliau rūpesčiu, nesiAš supratau, kad kartais meilės neužtenka, kai žmogus nori tik kaltinti, o ne girdėti tiesą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

nineteen + two =

Tu tik stebėjai, kaip griūva mano santuoka: stengiausi nesikišti į dukros santykius, o dabar ji kaltina mane.