Atrodo, šeimoje neturėtų būti paslapčių. Ypač tokių, kurios neturi jokios prasmės. Tačiau mano vyras kelis metus tiesiog melavo man – šaltakraujiškai, užtikrintai, beveik kasdieniškai. Jis tvirtino, kad į jų įmonės vakarėlius draudžiama atsinešti žmonas. Sakė, kad tokia politika. Aš tikėjau. Ir nesistengiau ginčytis. Niekada nemėgau triukšmingų vakarėlių, o po sūnaus gimimo visiškai paskendau namų rutinoje.
Tačiau tiesa išlindo netikėtai. Ir ji ne tik sužeidė – ji privertė mane jaustis svetima savo pačios santuokoje.
Su Mindaugu esame susituokę vos penkerius metus. Iškart po vestuvių pastojau, dabar mūsų sūnui ketveri. Tie metai pralėkė greitai – su saulytėmis, bemiegėmis naktimis, vaikų poliklinikomis. Grįžau į darbą kai tik įmanoma. Padėjo senelės, pinigų tapo daugiau. Stengiuosi grįžti anksti, būti šeimoje. O Mindaugas… Jis vis dažniau užsibūna, kartais parvažiuoja tik ryte, apmiegojęs, su miglota žvilgsniu. Aiškina, kad „užsikišęs“ darbe.
Prieš trejus metus jis įsidarbino solidžioje įmonėje. Graži pozicija, atlyginimas dvigubai didesnis. Tapo ramesnis, nedingo skundai dėl viršininkų ar kolegų. Tik vienas dalykas erzino – jis niekada nepakvietė manęs į korporatyvą. Nei į išvyką už miesto, nei į Naujųjų metų pokylį. Vis kartodavo: „Pas mus nepriimta. Su žmonomis nevažiuojama. Nieko asmeniško“.
Aš tikėjau. Norėjau tikėti. Juk jei jis norėtų kažko slėpti, išvis nieko neaiškintų. O čia – lyg ir sąžiningai perspėjo. O laisvalaikio nėra. Mano draugės – vienos ištekėjusios, kitos ne – gyvena savo gyvenimus. Bendravimas išblėsęs. Pavargau. Jokių įspūdžių. Savaitgaliai – tai skalbiniai, virtuvė, darželis, gydytojai.
O vieną dieną vaistinėje sutikau klasiokę – Aušrą. Pašnekėjom, užsukom į kavinę, išsikalbinėjom. Pasirodo, jos vyras dirba toje pačioje įmonėje kaip ir Mindaugas. Net nusijuokėm – koks mažas pasaulis. Aš pasiūliau susitikti penktadienį.
„Neišeis“, tarė ji. „Vakarėlis su vyru“.
Aš paklausiau: „Kaip tai, tu važiuoji?“ O ji nustebo: „Taip, o kas? Visada galima atsinešti antrąją pusę“.
Ir tada man viduje pasidarė taip šalta. Aš apsimetinėjau, kad žinau, nusijuokiau, murmutelėjau ką nors apie reikalus, bet viduje viskas apsivertė. Taigi jis tiesiog melavo. Visus šiuos metus. Į namus grįžau beveik nejausdama po savimi žemės. Ne dėl paties vakarėlio. Bet dėl melo. Dėl jausmo, kad aš – gėda. Kad mane gėdinga parodyti.
Vakare, prie vakarienės, stengdamasi išlaikyti ramų balsą, užkalbinau:
„Įsivaizduok, Aušra važiuoja į korporatyvą su vyru. Sako, kad pas jus visiškai normalu“.
Jis sustingo. Žvilgtelėjo į mane šlaipu. Po to pradėjo sau pilti arbatą, glostyti servetėlę, vengti mano žvilgsnio.
„Na… tai naujokams. Jiems neatsako. O mes su kolegom jau seniai pažįstam“.
„Bet tu ir anksčiau nekviečiai. Treji metai – jau ne naujokas“.
Jis atsiduso, nuleido akis ir pratrūko:
„Aš tiesiog norėjau atsipalaiduoti. Be poros. Be tų „šeimyninių“ pokalbių. Be to, kai vyras sėdi blaivus, o žmona jį kontroliuoja. Aš pavargau. Noriu atsipūsti“.
Tarsi trenkė. Taigi aš – kliūtis. Vadinasi, su kitais jis gali būti savimi, o su manimi – ne. Aš bjauri? Kvaila? Nemoku sąmoningai kalbėti? Ar jis tiesiog galvoja, kad aš sugadinsiu jo „linksmybes“?
Geriau būtų tylėjęs. Melas skaudina, bet ir tiesa, kurią išpasakoji po metų – tai lyg spjauti į sielą. Aš nesukau scenos. Tiesiog nusprendžiau – nebekviesiu jo į savo vakarėlį. Po savaitės mūsų ofise šventė. Ir aš eisiu viena. Apsirengsiu gražiai. Juoksiuos, kalbėsiu, šoks”O tada, galbūt jis supras, kad taip elgtis su žmona – tai lyg užeiti į užmigdytą mešką su skardine.”