Almantas sėdėjo prie vairo, kai jo kolega iš darbo staiga prakalbo:
– Almantai, nenorėjau tau to sakyti per vestuvių dieną… Žinai, kad tavo naujoji žmona turi dukrą? – jo žodžiai mane tiesiog įšaldė.
– Ką tu turi omenyje? – nenorėjau to girdėti.
– Mano žmona, pastebėjusi tavo Ivetą vestuvėse, tyliai man šnibžtelėjo:
– Įdomu, ar jaunikis žino, kad jo nuotaka turi dukrą vaikų namuose?
– Įsivaizduok, Almantai! Beveik užspringau prie stalo. Žmona sako, kad pati matėsi su naujagime ligoninėje. Mano žmona Monika yra gydytoja gimdymo skyriuje. Ji prisiminė tavo Ivetą pagal ypatingą apgamą ant jos kaklo. Dar paminėjo, kad Iveta pavadino dukrą Emilija ir davė savo pavardę – Petrauskaitė. Tai įvyko prieš penkerius metus, – suintriguotas kolega laukė mano reakcijos.
Sėdėjau šokiruotas prie vairo. Kas čia per naujiena? Nusprendžiau pats išsiaiškinti situaciją. Nenorėjau tokiomis naujienomis patikėti. Natūralu, kad supratau: Iveta – ne aštuoniolikmetė naivuolė, jai santuokos metu buvo trisdešimt dveji. Iveta turėjo asmeninį gyvenimą iki manęs. Bet kaip galima atsisakyti savo vaiko? Kaip su tuo gyventi?
Mano darbas leido greitai rasti vaikų globos namus, kur vertinta Emilija Petrauskaitė. Įstaigos direktorius atvedė prie manęs linksmai besišypsančią mergaitę:
– Susipažinkit, mūsų Emilija Petrauskaitė, – direktorius pakalbino mergaitę, – kiek tau metų, mažyle, pasakyk dėdei.
Negalėjau nepastebėti mergaitės žvairumo. Ji atrodė miela, ir aš pajutau kažką tarsi tėvníšką jausmą. Juk ši mažylė – mano mylėtos moters dukra! Močiutė visada sakydavo:
– Vaikas ir kreivokas, tėvams – stebuklas.
Emilija drąsiai priėjo arčiau:
– Ketverių metų. Ar tu mano tėtis?
Pasimetęs stovėjau. Ką atsakyti vaikui, kuris kiekviename vyre mato tėtį?
– Emilija, pasikalbėkim. Ar norėtum turėti mamą ir tėtį? – aišku, kvailas klausimas, bet norėjosi apkabinti šią mielą mergaitę.
– Noriu! Tu mane paimsi? – Emilija klausiamai ir įdėmiai žiūrėjo tiesiai į mane.
– Paimsiu, bet kiek vėliau. Palauksi, mažute? – man norėjosi verkti.
– Palauksiu. Nesukčiausi? – Emilija tapo rimta.
– Nesukčiausiu, – pabučiavau mergaitę į skruostą.
Grįžęs namo, viską papasakojau Ivetai.
– Ivetėle, man nesvarbu, kas buvo prieš mane, bet Emiliją turime kuo greičiau paimti. Aš ją adopuosiu.
– O manęs tu paklausei? Ar aš noriu tos mergaitės? Ji dar ir žvairuoklė! – Iveta pakėlė balsą.
– Bet juk tai tavo dukra! Aš atliksiu Emilijos akių operaciją. Viskas susitvarkys. Mergaitė – nuostabi! Tu į ją įsimylėsi iš karto, – mane nustebino žmonos pozicija.
Vargiai įkalbėjau Ivetą sutikti su Emilijos įvaikinimu. Reikėjo palaukti beveik metus, kol galėjome ją paimti namo. Dažnai lankiau ją vaikų namuose. Per tą laiką susidraugavome su Emilija ir pripratome vienas prie kito. Iveta vis tiek nerodė noro turėti vaiką ir netgi svarstė sustabdyti įvaikinimo procesą per pusę. Aš užsispyriau, kad viskas vyktų sklandžiai ir būtų užbaigta.
Pagaliau atėjo diena, kai Emilija pirmą kartą peržengė mūsų buto slenkstį. Smulkmenos, kurių mes nepastebime, ją stebino, žavėjo, džiugino. Greitai Emilijai oftalmologai pataisė akių regėjimą, procedūros truko pusantrų metų. Džiaugiuosi, kad nereikėjo chirurginio įsikišimo. Mano dukra vis labiau tapo panaši į savo mamą Ivetą. Buvau laimingas. Mano šeimoje – dvi gražuolės: žmona ir dukra.
Po vaikų namų Emilija beveik metus negalėjo atsigramdyti. Vis eidavo ir miegodavo su sausainių paku. Niekas negalėjo jos atimti. Vaikui neišvengiamai buvo baimė dėl maisto trūkumo. Tai erzino Ivetą, mane stebino.
Stengiausi šeimą suvienyti, bet, deja… Iveta negalėjo pamėgti savo dukros. Iveta mylėjo tik save. Turėjome nuolatinių barnų, nesutarimų dėl Emilijos.
– Kodėl atsivedei į mūsų šeimą tą laukinukę? Ji niekada netaps normaliu žmogumi! – Iveta pradėjo isterizuoti.
Labai mylėjau Ivetą. Neįsivaizdavau gyvenimo be jos. Nors mano mama vieną kartą ne kartą užsiminė:
– Sūnau, tai tavo reikalas, bet kartą mačiau Ivetą su kitu. Tau su ja nieko nepavyks. Iveta – nesąžininga, gudri, sumani moteris. Ji tave apvynios, nė nepajusi.
Kai myli, kliūčių nematai. Tavo laimė šviečia ryškiau nei žvaigždės. Iveta buvo mano idealas. Ginčai šeimoje prasidėjo, kai pas mus apsigyveno Emilija. Tikriausiai ji atvėrė akis ir parodė tikrąją situaciją mano šeimoje.
Dar kartą bandžiau, kad atvėstų jausmai Ivetai, bet nesigavo. Draugas kažkada patarė:
– Klausyk, seni, jei nori aušrauti jausmus moteriai, matuok ją siuvimo metru. Tai liaudies prietaras.
– Juokauji? – nesupratau.
– Išmatuok krūtinę, taliją, klubus. Ir viskas, nustos ji rūpėti, – atrodo, jis mane erzino.
Visgi nusprendžiau tai išbandyti, niekuo nerizikuoju.
– Ivetėle, ateik, noriu tave išmatuoti, – kreipiausi į žmoną.
Iveta buvo kiek nustebusi:
– Ar bus galima tikėtis naujos suknelės?
– Taip, – jau skaičiavau savo žingsnius, matuojant Ivetos krūtinę, taliją ir klubus.
Eksperimentas baigėsi. Myliu Ivetą taip pat. Nusijuokiau iš draugo knygos.
Greitai Emilija susirgo. Peršalo. Pakilo temperatūra. Dukra vijosi Ivetą kiekviename žingsnyje, stipriai laikydama savo lėlę Onutę. Džiaugiausi, kad vietoj sausainių paku Emilijos rankose atsidūrė lėlė Onutė.
Dukra be paliovos keitė lėlės drabužius. Bet dabar lėlė buvo nuoga, reiškia, jos savininkė buvo prastai, negalėjo rūpintis. Iveta sušuko Emilijai:
– Nutilk pagaliau. Nėra nuo tavęs ramybės! Eik miegoti!
Emilija glaudė prie krūtinės lėlę ir toliau be perstojo verkė. Staiga Iveta išplėšė iš Emilijos rankų lėlę, puolė prie lango, atidarė jį ir įnirtingai išmetė žaislą.
– Mamyté, tai mano mylima lėlė Onutė! Jai bus šalta lauke! Galiu bėgti pasiimti? – Emilija pradėjo verkti ir bėgo prie durų.
Tieisiu būdu puoliau paimti išmestos lėlės. Kaip tyčia, liftas neveikė. Nubėgau žemyn nuo aštunto aukšto. Ten lėlė kabėjusi kabojo aukštyn kojomis ant medžio šakos. Ištraukiau ją, nukratau sniego. Tirpstančios snaigės ant lėlės veido atrodė kaip ašaros.
Grįždamas laiptais į viršų, galvojau, kad pasiusiu. Ivetos elgesys neturėjo paaiškinimo. Įėjau į Emilijos kambarį. Dukra klūpėjo prie savo lovytės. Galvutė gulėjo ant pagalvės. Emilija miegojo, apsiverkusi ir vis nerasdama ramybės.
Atsargiai padėjau dukrą į lovytę, šalia – lėlę ant pagalvės.
Iveta ramiai sėdėjo svetainėje, skaitė žvilgantį žurnalą, nesirūpindama Emilija. Čia ir baigėsi mano meilė Ivetai. Išgaravo, ištirpo kaip dūmas. Pagaliau supratau, kad Iveta, nors ir graži, yra tik tuščia forma.
Mes išsiskyrėme. Emilija liko su manimi, Iveta neprieštaravo.
…Kai vėliau sutikau buvusią žmoną, ji ironizuodama man sakė:
– Almantai, tu man buvai tik tramplinas.
– Baikštau, Iveta! Tavo akys – mėlynas safyras, o siela – juoda dėmė, – ramiai atsiliepiau jai.
Iveta greitai ištekėjo už sėkmingo verslininko.
– Gaila jos vyro. Tokiai moteriai netinka būti motina, – mano mama pasakė savo verdiktą.
Emilija iš pradžių labai liūdėjo dėl mamos, norėjo bent prisiliesti.
Bet mano nauja žmona Edita sugebėjo užkariauti Emilijos širdį, sužadinti pasitikėjimą. Pasirodė, kad vaikui mama atsisakė du kartus. Man tai buvo neįsivaizduojama.
Edita su didžiule meile ir beribiu kantrumu rūpinasi Emilija ir mūsų sūnumi Simonu.