„Jums mėnesis, kad išsikraustytumėte!“ – tarė uošvė. O vyras… palaikė ją.
Su Arvydu gyvenome kartu dvejus metus, ir atrodė, kad viskas susiklostė puikiai. Neskubėjome santuoka, gyvenome jo mamos bute, ir aš tikrai galvojau, kad man pasisekė su uošve. Ji buvo šilta, rami, atsargi. Nesikišdavo į mūsų reikalus, niekad nepriekaistaudavo, neliepėsi. Aš ją gerbiau, klausydavausi patarimų, vadindavau „mama“ ir tikėjau – tarp mūsų buvo geras santykis.
Kai nusprendėme susituokti, ji pasiėmė visas išlaidas. Mano tėvai, deja, tuo metu buvo finansiniame duobėje ir galėjo tik simboliškai prisidėti prie vestuvių. Aš buvau dėkinga uošvei. Tikėjau, kad mes – tikra šeima. Bet kaip aš klydau.
Praslinkus savaitei po vestuvių, mes sėdėjom virtuvėje, gėrėme arbatą, ir staiga ji, visiškai ramiai, be jokio susivaržymo, pasakė:
„Na, vaikeli, aš savo darbą padariau. Sūnų užauginau, išmokiau, ant kojų pastatiau, net gerą mergaitę jam radau. Vestuves sutvarkiau. O dabar, neįsižeiskite, bet jums mėnesis pasirūpinti savo gyvenimu. Jūs juk šeima, tai ir problemos – jūsų. Nebijokite – iš pradžių bus sunku, bet išmoksite taupyti, planuoti, ieškoti išeities.“
Aš buvau šoke. Pajutau, tarsi žemė dingtų po kojomis. Pabandžiau pajuokauti:
„Mama, rimtai?“
Ji linktelėjo:
„Labai. Man jau 56, noriu pagyventi sau. Pavargau būti „kažkieno mama“, „buto šeimininke“, „motine, kuri visus gelbsti“. Daugiau nenoriu. O vaikus – jei jūs juos susilauksite – prašau iš anksto: ant manęs nesikliaukite. Aš esu bobutė, ne auklė. Apsilankykite svečiuose, visada džiaugsiuosi, bet savo gyvenimo daugiau niekam nežadu. Tikėtina, suprasite… kai patys sulauksite mano amžiaus.“
Aš negalėjau patikėti. Mes ką tik susituokėme! Dar visiškai neišsigavom po vestuvių, o ji jau varo mus lauk. Jos sūnus, mano vyras, yra šio buto dalies savininkas – tai buvo minima santuokos sutartyje. Jam teisė į pusę. Ir staiga ji reikalauja, kad mes išeitume.
Bet pats baisiausias buvo ne tai. Arvydas… jis tiesiog linktelėjo. Neprieštaravo, nepastūmėjo už manęs. Net nebandė pakalbėti su motina. Atsistojo, atsidarė nešiojamąjį kompiuterį ir pradėjo ieškoti nuomos skelbimų. Ir tada pasakė:
„Na, jei ji taip nusprendė… Rasim, Gabija, nesijaudink. Reikia surasti geresnį variantą, gal aš turėčiau keisti darbą. Viskas bus gerai.“
Aš sulaikiau ašaras. Viduje viskas virtė. Mano tėvai negalėjo mums padėti – taip, bet jie niekada neišmestų mūsų į gatvę. Kodėl jo motina tokia savanaudė?
Norėjau rėkti. Mes tik pradėjome gyventi, kurti bendrą kelią. O ji taip šaltai mus išmetė ant šaligatvio.
Vėliau bandžiau kalbėtis su Arvydu, vieni. Paaiškinti, kad man skauda, kad įskaudinta. Bet jis tik pečiais sutraukė:
„Tai jos teisė. Tai jos butas. Ji nori gyventi viena. Aš suprantu. Nesikarkime dėl to.“
Tada pirmą kartą pajutau šaltį tarp mūsų. Ledą, nubėgusį per stuburą. Supratau – jis neturi pozicijos. Jis ne vyras, jis sūnus. Ir kol ji spręs – jis klausys. O aš?
Aš – per daug.
Prabėgo mėnuo. Mes išsinuomavome mažą vieno kambario butuką pakraštyje. Nuomai skiriu beveik visą savo atlyginimą. Arvydas įsidarbino kitur, pradėjo vėluoti darbe. O aš vakarais sėdžiu pusiau tamsioje virtuvėlėje, žiūriu pro langą ir galvoju: ar aš kada nors jiems buvau „sava“?
Aš stengiausi, tikrai. Gamindavau, valydavau, darėm viską, kad jiems būtų gerai. Bet paaiškėjo – jie yra šeima. O aš – tik ta, kurią galima išmesti pro duris.
Taip, aš pykstu. Taip, man skauda. Ir vis dėlto… galbūt šis išbandymas parodys, ar aš su Arvydu esame pora. O gal visai ne.
Bet vieno aš vis dar nesuprantu: ar mylinti motina išmes sūnų mėnesį po vestuvių, žinodama, kad jis nėra pasiruošęs, kad neturi tvirtos atramos?
Ar meilė baigiasi ten, kur prasideda savanaudiškumas?