Mindaugas padėjo kibirus su vandeniu ant suolo Agotos prieangyje ir norėjo išeiti, bet senutė pagriebė jį už rankovės – parodė, kad sektų ją į trobą. Jis atsisėdo ant plačios suolo prie durų ir laukė jos tolimesnių nurodymų.
Šeimininkė tylėdama ištraukė puodą iš krosnies, mostelėjo ranka į laikrodį ant sienos, kaip sakydama, kad jau pietų metas, ir pripylė raugintų kopūstų sriubos į didelį dubenį, pridėjo lašinių gabalą, svogūną ir riekelę skrudintos duonos. Tada apsidairė ir pastatė ketvirtį naminukės. Jos susmukusi nugara buvo apsieta vilnone skraiste. Nors namie buvo šilta, ant kojų buvo vilnonės kojinės.
Mindaugas tyliai tarė:
– Nuo sriubos aš neatsisakysiu. Tik gerti neketinu, pažadėjau sau burnon neimti, prisiekiau prie ikonos, pačiam kunigui sakiau, kad burnon neimsiu šito velnio lašo. Paskutinį kartą taip klubą iškrėtęs, kai neblaivus pavyduliau Vaidutei, net stebiuosi, kaip manęs tada neuždarė. O už sugadintas kėdes turėjau pakloti nemažai pinigų. Mama pasakė, kad tau nugara įstrigo, štai aš atėjau vandens atnešt. Dabar pavaišinsiuos sriuba ir malkų parūpinsiu. Gal dar kokį darbą surasi. Vos tik mama mane prie televizoriaus prisėdusį pamato, taip ji iš kažko visada man darbą padaro.
Mindaugas nusišypsojo taip, kad net springti pradėjo. Močiutė Agota pradėjo stipriai belsti jam į nugarą, tarsi vinį kalė. Mindaugas toliau su pasimėgavimu valgė sriubą su lašiniais ir svogūnais, o tada paklausė:
– Močiute, kai tu eini miegot, tavo nugara išsitiesina ar tau tenka gulėt susirietus?
Agota pažvelgė į Mindaugą mėlynomis, šypsenos siaurintomis akimis ir mostelėjo ranka.
– Mačiau tavo nuotrauką, kai buvai jauna ir graži, tokie plaukai iki pečių ir antakiai lanku gula ant plačios kaktos, o akys kaip dvi žvaigždutės šviečia. Mano Vaidutė taip pat graži! Spręsk pati, kaip jos nemylėti! Tuoj pradėsiu jos savybes vardinti, o tu pirštus lenk. Tik bijau, kad rankų pirštų pritruks: graži, stotingi, kukli, geraširdė, darbšti, tvarkinga, taupi, gražiai dainuoja, gražiai šoka, ne gobši, nebuvo nei karto ištekėjusi, negeria, nerūko, nesibasto. Matai, kiek privalumų.
Mindaugas matė, kad Agotos akys šypso. Ji krūtinę trūkčiojo, tačiau balsas nebuvo girdimas.
– Bet kokios bebūtų močiutės akys gražios ir ne pagal amžių aiškios! – pažymėjo vaikinas. – Močiute, tu žinai Vaidutę?
Agota pakėlė rankas į šonus ir pečiais trūktelėjo, parodydama: “Kas čia žino, kokie jūs, geri ar blogi.”
– Aišku, mes ne tokie kaip jūs. Jūs tėvų bijot ir klausot. Mes kaip: jei kas mums neįtinka, tai burną atidarysim ir pirmyn prieš tėvą nersim į ugnį. Mes turim savo nuomonę. Tėvas, prieš ką nors darydamas, visada su manimi pasitaria. Mama mane laiko šeimininku. Visi broliai išlėkė į miestus, aš jauniausias, kol nevedęs, su jais gyvensiu. Noriu vesti ir daug vaikų susilaukti. Vaidutė mano stotingi. Kaip veterinaras pasakysiu, ji galėtų tiek vaikų atnešt, kiek tik pasiseks. Užmiršau pasakyti, kad ji sveika. Tai ką, pirštų nebeužtenka rankose? Gi tai!
Mindaugas skaniai pavalgė, krosnies šiluma jį sušildė. Nepaisant to, kad Agotai nugara tikrai skaudėjo, troboje buvo itin tvarkinga. Labiausiai akį traukė didelė lova su pūkine patalyne, su pagalvėm iki lubų ir pačiūžom.
Mindaugas garsiai pasvajojo:
– Būtų tokia lova per pirmą vestuvių naktį! Nors gal nereikia: ant tokios perines į vietos netikėsi, viską užmirši.
Ir vėl garsiai pridūrė:
– Kai Vaidutė baigs mokslus, sugrįš į kaimą, vestuves surengsime. Ji studijuoja slaugą. Pamąstyk, koks puikus derinys: aš gydysiu gyvulius, ji žmones. Nors mama mano turbūt dažnai tėvą vadina gyvuliu. Aš pažiūriu, mes nė truputį negeresni už gyvulius. Va, girdėjai, Steponas pavogė motociklą ir nuskandino ežere. Argi ne gyvulys? O Vytas rūkė palėpėje ir beveik trobas nesudegino. Taip pat gyvulys!
Na, labiausiai gyvuliškas pasirodė Sergejus. Susitikinėjo su Nadine, apgavo ją, ji pastojo, o tas parvežė nuotaką iš miesto. Nadine iš proto ėjo, galvojome, kad save pražudys. O vakar atėjo su užkietėjusiu pilvu, šypsosi, sako, kad berniukas bus, Dievas davė ant laimės. Galvoju, kaip šitas gyvulys eis pro tą namą, žinodamas, kad ten gyvena jo sūnus, kaip? O aš Vaidutės niekada neapleisiu! Žiūriu į ją, noriu ją taip apkabint! Taip! Kad ji išnyktų mano rankose, kad mes vienu kūnu taptume. Tačiau ji kukli mergina, iki vestuvių nieko. Vestuvės taps riba, kad ir ką darytum, jos neperžengs, o aš nevilksiu jos per ribą. Feldšerinė iš jos būtų puiki; tavo nugarą greit ištaisys! Injekcijos beveik neskausmingos. O aš kartais galvoju, kai kolūkis mums vilos duos, pasiilgsiu tavęs, močiute, gyvensime nebe šalia. Tačiau ne bėda, padėti ir pasikalbėti su tavimi visada laiko rasiu. O ką tu dar turi paragauti?
Agota vėl greitai paėmė įrankį ir ištraukė grikių košę su mėsa. Kvapas buvo toks viliojantis! Mindaugas sukikeno, kad vos nosies nepasisuko. Paėmė šaukštą į rankas ir, kaip mažas vaikas, tarškėjo per stalą. Agota šypsojosi, jos akys švietė matant, kaip jos verdamas maistas patinka jaunam vaikinui.
– Pagulėk ant patalynės, kol pavalgysiu. Ar ji tik dėl grožio ten?
Mindaugas vėl springtelėjo, bet Agota į nugarą nebelinksėjo. Norėjo padėkoti jam už gerą nuotaiką, kad susėdo ir pasikalbėjo, kad tiek laiko su ja praleido. Ji šiurkščiais, suskirdusiais, rankų švelniais glostė per nugarą, lengvai patapšnodama, o po to pabučiavo į viršugalvį.
Mindaugas išėjo nuo stalo tardamas:
– Kaip dabar su pilnu pilvu dirbti? Gal prigulti ant patalynės.
Juokdamasis jis išėjo į kiemą. Atnešė malkų keletą glėbių, išvalė prieangį, praėjo į tvartą, apžiūrėjo jauno paršelio buveinę, klatinosi šeimininkei ir patraukė namo.
– Kur tu buvai dingęs? Vaidutė jau paskambino, o tu niekaip su Agota neatsikalbėjai?
– Argi nuo jos atsitrauksi? Ji vis ką pasakoja ir klausosi, – juokdamasis atsakė Mindaugas. – Mama, ar ji visad tyli?
– Ne, sūnau. Kai buvo mergaitė, jiedvi su Zyckine dainuodavo taip, kad žmonės klausydavosi. Kai naciai atėjo, pakrantėse partizanus kabino ir ji užtraukė “Šventą karą”, vokiečiai liežuvį pabandė nutašyti. Partizanai ją vedė, nespėjo gyvacai jos nušauti. Manėme, kad negali kalbėti nuo gimimo, toks buvo kaimas, kol seniūnas ką neseniai papasakojo. Jos kaimas į nieką nuėjo, o mūsų kaimas klesti, todėl įsigyti namą padėjo kariuomenė. Žmonės kartais būna blogesni už gyvulius. Užsidarė savose trobose, kitus pamiršdami. Na, ir be balso, bet supranta.
– Mama, ji akimis kalba! Aš jai apie Vaidutę pasakoju, o į šviesą visa. Kai apie Sergejų papasakojau, rodės, kad žaibai blykstelėjo. Žinai, mama, jos rankos labai švelnios. Kažkas pas ją nepažįstamas, bet norisi kalbėti, dalintis.
Ir žinai kodėl? Nes ji gera, sielos užkalbinta. Ir mama, ji ne gestais, kaip nebylės, o kaip mąstanti. Pažadėjau, kad ateisiu į tvartą ką nors pritvirtinti, labai prašė. Lauks. Tad nebemiaužyk darbų iš piršto, užimtas būsiu rytoj.