Mano uošvė skuba į pasimatymą, o aš lieku su anūkte.
Mano uošvė, Aldona Kazlauskienė, jau daugelį metų gyvena be vyro. Skyrybos su mano vyro tėvu buvo sunkios, ir ji praktiškai viena augino sūnų. Vyriško dėmesio jai tikrai netrūko – moteris ryški, su charakteriu – tačiau antrą kartą ištekėti taip ir nesiryžo. Sakydavo, bijojo, kad patėvis įskaudins jos berniuką. Su savo temperamentu ji tokių dalykų niekam neleistų. Galų gale visa jaunystė prabėgo tarp darbo ir sūnaus auginimo. Apie jokius pasimatymus net nekalbėjo: mintys buvo užimtos vieno klausimo – kaip išlaikyti vaiką ir išauginti gerą žmogų, ypač kai buvęs vyras nedavė nei cento išlaikymui.
Bet ji susitvarkė. Uošvei didelis ačiū už tai. Mano vyras – patikimas, rūpestingas, ir aš žinau, kad tai jos nuopelnas.
Tačiau sūnus užaugo, vedė, mums gimė dukrelė, o Aldonai Kazlauskienei – anūkė, naujas gyvenimo prasmė. Ji dievinasi su ja leisti laiką: vaikšto po parkus, kepa pyragėlius, pasakoja pasakas. Atrodytų, gyvenk ir džiaukis. Bet ne – jos gyvenime staiga prasidėjo pokyčiai, tokie, kad aš vis dar negaliu patikėti.
Prieš Kalėdas ji susipažino su vyru. Atsitiktinai, eilėje didelėje prekybos centre Vilniaus senamiestyje. Žodis už žodį, apsikeitė numeriais, ir prasidėjo. Jis, Vytautas Paulauskas – buvęs karys, pulkininkas leitenantas atsargos, taip pat išsiskyręs, gyvena vienas. Pagal uošvės žodžius, jie turi tiek daug bendro, kad tai tiesiog likimas. Abu mėgsta senus sovietinius filmus, myli pasivaikščiojimus prie Neries upės, skaito tas pačias knygas. Net arbata jie geria vienodai – be cukraus, su citrinos griežinėliu. Tiesiog kaip iš melodramos scenarijaus!
Tačiau štai kas: Vytautas nuolat kviečia ją į pasimatymą. O mes su vyru dirbam iki vėlyvo vakaro, todėl mūsų dukrelė beveik visada su močiute. Vesti vaiką į romantinį susitikimą? Aišku, tai ne variantas. Tad vakar Aldona Kazlauskienė man paskambino su prašymu, nuo kurio vos neapsivėmiau kava: „Gabijau, pasisėdėk šįvakar su Ugnėle, o aš… trumpam, į pasimatymą išbėgsiu.“
Atvirai, vos nesusilaikiau nuo juoko. Pasimatymas? Tokiam amžiuje? Jai jau virš penkiasdešimt, o ji kaip mergaitė ruošiasi į parką susitikti su gerbėju, o paskul, į šiuolaikinio meno parodą! Aš jai pasiūliau: „Tegul tas Vytautas atėina pas tave, arbatos išgersit, Ugnėlė bus po priežiūra.“ Bet ne, Aldona užsispyrė: „Tai ne tas, Gabija, turi būti tikras pasimatymas, su pasivaikščiojimu, pokalbiais po žvaigždėmis.“ Tiesiog kaip meilės romanas, o ne gyvenimas!
Teko atsiprašinėti iš darbo. Vadovas, žinoma, pažvelgė į mane kaip į pamišėlę, bet paleido. O dabar sėdžiu ir galvoju: tai ne vienkartinis reikalas. Sprendžiant iš to, kaip uošvės akys kibirkščiuoja, kai ji kalba apie savo Vytautą, vienu pasimatymu čia neapsieis. Jaučiu, kad greičiau ar vėliau teks imtis atostogų savo sąskaita ar skubiai ieškoti darželio Ugnėlei. Nes atrodo, kad Aldonai Kazlauskienei viskas rimtai. Ji net užsiminė, kad Vytautas – rimtas žmogus, ir galbūt reikalai juda link vestuvių. Vestuvės! Tokiam amžiuje!
Aš, žinoma, neprieštarauju – kiekvienas nori savo laimės. Bet ar šiame amžiuje laimė – vyruose? Ar ne tai, kad reikia auginti anūkes, kepti jiems blynus, lydėti į vaikų aikšteles? O gal aš klystu? Gal tikrai meilė nežino amžiaus, ir net išėjus į pensiją galima sutikti tą vienintelį? Bet vis tiek galva nesuvokia: uošvė, kuri man visada buvo griežtumo ir tvarkos pavyzdys, staiga virto romantiška panele su kibirkščiuojančiomis akimis.
Įžeisti jos nenoriu. Tegul bando, tegul jaučiasi laiminga. Galbūt tikrai likimas beldžiasi į jos duris tada, kai to mažiausiai tikėjosi. Bet vis tiek negaliu nesiklausti: ar močiutėms reikalinga asmeninė gyvenimo? Ar jų dalia – tik rūpestis anūkams ir jaukūs vakarai su mezgimu bei televizoriumi? Ką manote – ar romantika turi vietą gyvenime tų, kurie jau peržengė penkiasdešimties metų ribą?