Uošvė išvijo mus su vaikais, o dabar pati atvyksta su daiktais prašytis atgal.

Sesuo mano vyro kažkada išmetė mus su vaikais į gatvę, o dabar pati atvažiavo su daiktais – prašytis atgal.

Sakoma, kad senatvėje kiekvienas susilaukia to, ko gyvenime užsėjo. Vieni – meilės ir šilumos iš artimųjų, kiti – tik vėjelio, kuris užtrenkia duris į nosį. Mano sesuo, Nijolė Kazlauskienė, niekada nebuvo švelni moteris. Ji visada laikėsi su orumu, griežtai, lyg visi būtų jai skolingi. Ypač jos vienintelis sūnus. Ir žinoma – aš, „ta pati merga, kiaulė jiems nuskriaudusi“.

Prieš daug metų, kai buvau antrame motinystės atostogų laikotarpyje, o vyras neturėjo darbo, mes nebeįstengėme mokėti paskolos. Paprašėmės pas Nijolę – į jos erdvią trįją Kaune, kurią ji paveldėjo iš tėvo. Tuo metu bute gyveno ji, jos jaunesnysis sūnus Tomas ir mes su vyru bei dviem mažais vaikais. Tikėjomės, kad tai laikina. Tačiau viskas greit virto pragaru.

Nijolė Kazlauskienė niekada nepraleisdavo progos pabarti. Vaikai jai trukdė, žiūrėjo ne taip. Žaislai ant sofos keldavo pyktį. Kūdikiui virta košė buvo „smirdančia mėšlunga“, kuri užgriozdė šaldytuvą. Aš stengiausiai tylėti. Kęsdavau viską, kad tik nebloginti situacijos. Bet vieną dieną ji pasakė tiesiai:

– Jūs man įsibodote. Kraukitės. Išvažiuokite. Aš nebegaliu taip gyventi.

Buvo žiauru. Po senojo buto pardavimo ir skolų grąžinimo pinigų beveik neliko. Stengdami surinkome lėšų mažam namui Panevėžio rajone – be vandentiekio, be kanalizacijos. Visas komfortas – sandėliuke gale sklypo, o vandenį nešdavom iš šulinio.

Pamažu, žingsnis po žingsnio, pradėjome statyti savo būstą. Panaudojome motinystės kapitalą, vėliau paėmėme dar vieną paskolą. Dešimt metų – ir pagaliau įsikėlėme į savo namą. Ne rūmai, bet su dušu, šildymu, nauja virtuve. Ir kai jau atrodė, kad patys sunkiausi dalykai liko užnugaryje, o mes apsvarstėm trečią vaiką, likimas vėl prabelsė į mūsų duris. Tiksliau – pati Nijolė.

Išgirdau, kaip atsidarė varteliai. Slenksty stovėjo Nijolė Kazlauskienė – su kuprine, apsiaustu ir ašaromis supuvusiu veidu. Kai vyras atidarė duris, ji tiesiog nukrito ant jo krūtinės. Raudojo, lyg grįžtų ne į namus, o į išgelbėjimą.

Priėmėme ją, pasodinom. Vyras skambino broliui – be rezultato. Sesuo atsigavo tik vakare.

Paaiškėjo, kad kai mes išvykom, ji pradėjo „perauginti“ jaunesnįjį sūnų. Šnibždėjo jam, kad vyresnysis – išdavikas, o aš sugadinau jų šeimą. Galiausiai Tomas susituokė ir išsikėlė nuo motinos. Bet ne ilgam. Jis pasikvietė ją gyventi su jauna žmona. Iš pradžių buvo ramu. O paskui jiems gimė vaikas. Nijolė vėl užgrojo tą pačią plokštelę: kvapai, triukšmas, sriuba ne ta. Tik šį kartą marti buvo ne aš – kentėti nesiruošė.

Palaipsniui Nijolę iš jos kambario išstūmė ant sofos. Po to ir ten nebeliko vietos. Miegamąjį pavertė vaikų kambariu. Už stalo vietą užėmė kiti, o į pastabas ji gaudavo atsakymą: „Jei nepatinka – susipakuok ir išvažiuok“.

– O tu nepagalvoji aplankyti Andriaus? – vieną vakare jai pasakė jaunesnysis. Tas pats, kuris kažkada su ja kartu mus išmetė.

Ir taip ją paruošė kelionei. Greitai. Be triukšmo. Kuprinę į rankas, taksi iki stoties, bilietą – ir lauk. Išvakarėse Tomas dar pridūrė:

– Tavęs neišbrauksime iš buto. Kauno pensiją imk ramiai. Tik gyvenk kur nori, bet ne pas mus.

Negalėjome jos nepriimti. Mūsų namuose radosi vietos. Kol kas ji elgiasi tyliai. Jokių priekaištų. Jokių skundų. Tiktai žvelgia į mus, ypač į vaikus, kažkokiu užslėptu, pavėluotu liūdesiu.

Galbūt senatvė tikrai suminkština žmones. O gal tiesiog bijo likti viena. Kad ir kaip ten būtų, kol kas tyliu. Bet viena žinau tikrai: aš nieko neišmesiu. Net jos. Net tą, kuri kažkada mus išbraukė iš savo gyvenimo.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

2 + four =

Uošvė išvijo mus su vaikais, o dabar pati atvyksta su daiktais prašytis atgal.