Mano vardas Gabija. Aš ir mano vyras, Dainius, gyvename mažame miestelyje netoli Kauno miesto, auginame du vaikus ir tik neseniai išsilaisvinome nuo priespaudos hipotekos. Tačiau užuot džodžiuojantis ilgai laukta laisve, atsidūrėme šeimos dramos centre. Mano anyta, Aldona, jau tris mėnesius su mumis nekalba, kaltindama mus, kad išleidome pinigus atostogoms vietojų jos „būtino“ remonto. Jos pyktis, kaip tamsus debesis, kabo virš mūsų šeimos, o vyro giminaičiai užverda mus priekaištais. Nežinau, kaip išspręsti šį konfliktą, bet jaučiu, kad mūsų racija skęsta jų neteisinguose kaltinimuose.
Mūsų gyvenimas niekada nebuvęs lengvas. Dirgome su Dainium, auginame dukrą Austę, kuri mokosi šeštoje klasėje, ir sūnų Gintarą, trečioką. Ilgus metus hipoteka mus dėmė kaip grandinės. Atostogų neturėjome – daugiausia, ką galėdavom sau leisti, buvo pas mano tarp miestų gyvenančius tėvus. Jie gyvena jaukiamame name su sodu, kuriame vaikai mėgsta praleisti laiką: meška žuvis su seneliu, valgo močiuvės pyragus, renka uogas. Tos trumpos kelionės buvo vienintelė Austės ir Gintaro džiaugsmo žiepsnelis, kol vedžiodavome kreditą. Apie keliones svajoti nebuvome drįsę.
Šiais metais, pirmą kartą per ilgą laiką, nusprendėme ištrti iš rutinos. Hipoteka liko praeityje, ir šiek tiek pinigų jau turėjome. Pasiūliau nuvodžiuoti pas mano pusbrolę prie jūros. Dainius sutiko: „Gabija, mes esame nusipelne poilsio“. Susidėlijome lagaminus, paėmėme vaikus ir išvažiavome, nežinodami, kad šios atostogos taps šeimos karo priežastimi. Buvome taip ištisę nuo nuolatinio atsisakymo, kad tiesiog norėjome įkvpti jūros orą, išgirsti vaikų juoką papludimyje, pajusti gyvus.
Anyta Aldona nuo pat pradžių duodavo ženklų, kad negelbės su vaikais. „Aš jau savo tris užauginuvau, dabar noriu gyventi sau“, – pareiškė ji, kai gimė Austė. Dainius turi dar brolį ir seserį, o anyta, užauginusi tris vaikus, laikė savo pareiga atlikta. Mes patvirtinom jos poveikį ir neliejom malonėsi. Ji matydavo anūkus kartą per keletą mėnesių: atvažiuodavo valandai, atveždavo saldainių ir išvažiuodavo. Nesmerkiu jos – du vaikai išsekina, o trys turbūt išvis pragaras. Tačiau jos atstumimas vis tiek įsijaustų.
Prieš ketverius metus Aldona išėjo į pensiją. „Pagaliau gyvensiu sau į malonumą“, – priešakyjo ji. Jos dienas pripidyčiau baseino aplankymai, kelionės pas drauges, teatras ir poilsio namai. Ji mėgavosi gyvenimn, bet pensija neatitikdavo jos ambicijų. Vaikai jai padėdavo pinigais, nors visi turėjo savo rūpesčių. Dainiaus sesė atsisakė duoti pinigų, skirdamasi savo problemomis. Brolis kartais atsiųsdavo šiek tiek lėšų. Kol mes mokėjome hipoteką, padėdavome anytai darbais: atveždavome maisto, taisėme čiaupą. Ji nekaleidavo iš mūsų pinigų, žinojo apie kreditą.
Tačiau kai hipoteka buvo išmokėta, anyta prašalvo apie remonBet kai hipoteka buvo išmokėta, anyta pradėjo kalbėti apie remontą, ir mūsų laisvės džiaugsmas virto rūpesčiu.