Kai susipažinome su Mariu, abiem jau buvo virš trisdešimt. Tokiame amžiuje niekas nesilaikina – taip ir mums: sutikome, patikom vienas kitam, susitikome kelis mėnesius ir sudėjome parašus į vestuvės. Abiem nekantravo sukurti šeimą. Aš jau seniai svajojau apie vaiką, o Marius iki šios santuokos neturėjo nei vienos – ir jis taip pat norėjo tapti tėvu. Susituokėme greitai, be pompos, ir pradėjome gyventi atskirai – mano močiutės bute, kuris man atiteko paveldėjimo tvarka. Atlikome remontą, nusipirkome naują baldą, ir šiame jaukiame lizdelėje ėmėme įsikurti.
Su jo motina, Aldona, iki vestuvių sutikau vos kelis kartus – susipažinome kavinėje ir pačioje ceremonijoje. Tada ji paliko neblogą įspūdį: rami, mandagi, iš išorės pritarė mūsų sąjungai, sūnų paleido be pasipriešinimo, į santykius nekišosi. Net pagalvojau, kad su uošve man pasisekė. Kaip stipriai aš klydau.
Vaiko neskubom atidėti. Aš pastojau beveik iškart, ir visą nėštumą praleidau, galima sakyti, karališkose sąlygose. Vyras nešiojo mane ant rankų – pažodžiui ir perkeltine prasme. Trijų valandą nakties lukštindavo mandarinus, ryte darydavo sumuštinius su avokadu, glostydavo mano pilvą, šnibždėdavo sūnui pasakas. Ir uošvė, regis, nekišosi. Tik kartais per vyrą perduodavo saldainių – stiklainius uogienės, obuolius.
Tada nepastebėjau, tačiau stiklainiai kartais būdavo padengti dulkių, uogienė – užsukurusiu cukrumi, o obuoliai – su įtartinais dėmėmis. Pagalvojau, kad tiesiog pagyvenusi moteris, regėjimas jau nebe tas, parduotuvėje galėjo apgauti. Bet tada gimė mūsų Lukas – ir viskas nuėjo šakyn.
Uošvė pasiūlė pas gyventi pas mus pirmą kartą – sakė, padės su mažuoliu, o tuo pačiu išnuomos savo butą, ir mums bus parama pinigais. Mariui darbe tada kilo sunkumų, ir mes įsipylėme į kreditą, nusipirkę automobilį. Todėl idėja pasirodė protinga. Aš sutikau.
Bet Aldona, kaip paaiškėjo, ne tik atvažiavo – ji persikraustė. Su sunkvežimiu daiktų. Nors ne – pavadinti tai „daiktais“ liežuvis nesiverčia. Tai buvo šiukšlės senos, užuodančios skuduros, atsiplėšę puodeliai, sulaužytos žaislai, neaiškios dėžės, laikraščių krūvos. Kiekvieną dieną jos „kolekcija“ didėjo. Pastebėjau net, kad šiukšlinėje pradėjo pasirodyti produktų pakuotės, kurių mes tikrai nepirkome.
Ir štai vieną dieną pamačiau, kaip ji grįžta iš lauko su dideliu paketu. Pilku, purvinu, su prekybos centro logotipu. Pažiūrėjau – ir mane apėmė drebulys. Pakele buvo produkcija su pasibaigusiu galiojimu: bandelės su pelėsiais, jogurtai, kurių galiojimas baigės prieš savaitę, bananai, kurie jau ne juodi – jie supuvę. Ji vilkėjo tai į mūsų namus. Į namus, kur augo naujagimis kūdikis!
Ir visa tai – kad mus maitintų! Mane, nėščią, o dabar mano mažą Luką! Sugrioviau skandalą. Reikalavau, kad vyras pasikalbėtų su motina. O jis… jis pradėjo ją ginti. Sakė, ji užaugo badme, jos motina taip pat maitino juos vaikystėje, rinkdavo pas kaimynus likučius, iš šiukšlių konteinerių vilkdavo maistą, kad išgyventų.
– Bet mums ne karas! – susukau aš. – Mes turim pinigų! Mums nereikia valgyti šiukšlių! Ar supranti, kad tai gresia vaiko sveikatai?!
Jis tylėjo. O paskui tyliai pasakė: „Mama ne iš pikto. Ji stengiasi.“
Stengiasi?! Nusprendžiau, kad gana. Surinkau daiktus, paėmiau sūnų ir išvykau pas savo tėvus į Klaipėdą. Ten ramu, švaru, tylu, ir niekas nešerbia mūsų pasibaigusiu terminu maistu iš šiukšlių.
Aš pateikiau Mariui ultimatumą: arba jis pasako savo motinai, kad išsivaduoja iš mūsų buto su visom savo šiukšlėmis, arba tegul pasilieka su ja. Bet aš į antisantariją ir šiukšlyną nebegrįšiu.
O dabar, mergaitės, pasakykite man tiesiai: ar permiršau lazdą? Gal reikėjo kaip nors kitaip? Ramiai paaiškinti? Duoti šansą? Ar aš viską padariau teisingai, ginanti savo vaiką ir save?