Motina uždusčius pažvelgė į puodą ir šūktelėjo iš siaubo
Marija Onutė atsibudo aušroje ir, kaip įprasta, nukreipė žingsnius į savo priemiesčio namų virtuvę netoli Kauno. Vos įžengusi, ji išsigando – prie plito jai pasitiko marti.
„Labas rytas“, – šyptelėjo Rasa, maišydama kąs puode.
„Rytas“, nurūko motina, susiraukusi nosį. „Ką ten taip anksti virdi?“
„Barščius“, atsakė marti nesustodama. „Tomas juos myli“.
„Barščius?“ – Marija Onutė įtariai prisnūpavo. „Ar taip turi kvepėti barščiai?“
„O kaip gi jie turėtų kvepėti?“ – Rasa gūžtelėjo pečiais, uždengė puodą ir išėjo.
Marija Onutė netrukus puolė prie plito, numetė dangtį ir žvilgtelėjo į vidų. Tai, ką pamatė, privertė ją atšokti lyg nuo nuodų.
„Kas čia per maišalynė?“ – sumurmino, traukdamasi atgal.
Rasa sugrįžo su lėkštėmis ir, pastebėjusi uošvien reakciją, ramiai paaiškino:
„Barščiai, Onute. Daržovės iš mūsų daržo – šviežios, ką tik nuo lysvės. Kai gaminu iš savo, tai lyg šventė“.
„Šventė?“ – Marija Onutė nosį susiraukė. „Tas tavo daržas – grynas kančios malūnas! Kam eikvoti laiką lysvėms, kai viską galima nusipirkti parduotuvėje? Aš jūsų nesuprantu“.
„O man patinka“, – švelniai atsakė Rasa, plėšdama barščius. Runkelių, kopūstų ir žolelių kvapas užplūdo virtuvę. „Žemė duoda tiek jėgų, kai su ja bendrauji“.
„Jėgų?“ – uošvė užvertė akis. „Gal linksmybė tiems, kurie neturi rimtų darbų. O normalūs žmonės…“ – Ji nutilo, pamatėjus, kad Rasa tik šypsosi, tarsi nemato pastabų. „Ir kam tiek išvirei?“
„Mums“, – atsakė marti. „Porai dienų. Tomas visada prašo papildomai“.
Marija Onutė teatrališkai atsitraukė, lyg nuo barščių kvapo jai pasidarė bloga.
„Aš to valgyti nesiruošiu!“ – pareiškė ji dramatiškai. „Vien kvapas sukelia pykinimą! Ką tu ten sumaišei?“
Rasa atsiduso, vengdama žvilgtelėti į uošvę. Kraštiniu žvilgsniu pastebėjo, kaip jos vyras Tomas, įžengęs į virtuvę, įtemptai stebi sceną, bet kol kas tyli.
Marija Onutė negalėjo suprasti, kas atsitiko su jos sūnumi. Dar prieš dvejus metus Tomas buvo miestietis, perspektyvus IT specialistas. Kartu lankydavosi parodose, aptardami naujus restoranus, svajodavo apie jo karjerą. O staiga – šis gyvenimas užmiestyje, daržas, ši paprastutė Rasa! Vien jos vardas kėlė uošvei drumstį.
Tomas visada buvo tikras jaunikis – aukštas, protingas, žavus. Kiek vertingų merginų iš gerų šeimų dūsavo dėl jo! Kodėl jis pasirinko šią kaimo mergelę ir šį užkampio namelį? Marija Onutė tikėjosi, kad sūnus „peraugs“ ir grįš į miestą, prie normalaus gyvenimo. Bet laikas bėgo, o Tomas vis labyn įsisuko į šį „kaimo idilį“.
Ji nusprendė veikti. Pasiūlymas vakarienei nuo Rasos tapo puiki proga. Uošvė sumanė planą – priminti sūnui, kas jis yra, ir ištraukti jį iš šio užkampio, kol nėra per vėlu.
Tomas įžengė į virtuvę, apkabino žmoną ir atsistojo prieš motiną:
„Mama, paragauk barščių. Rasa juos gamina nuostabiai!“
„Tau žinoma, mes su tėvu niekada nevalgėme šių kaimo sriubų“, – nusišypsojo Marija Onutė. „Pamenu, tu pats vaikystėje barščius tik nosį raukiai, sakydamas, kad tai senutės valgis“.
Rasa netyčia nusišypsojo, įsivaizduodama mažą Tomą, raukiančį nosį prieš lėkštę. Bet dabar jos vyras buvo subrendęs vyras, jo skoniai aiškiai pasikeitė.
„Mama, laikai keičiasi“, – nusišypsojo jis. „Rasos barščiai – tai šedevras. Paragauk, nesigailėsi“.
„Šedevras?“ – uošvė užgniaužė pyktį. „T*”Įžeidusios motinos žodžiai kaip naktinis vėjas išblėksta prieš jų šiltą bendrumą, bet Rasos šypsosTomo ranka glaudžiau sugniaužė Rasos pirštus, ir šiluma, kylančia nuo barščių puodo, užteko, kad abu pamirštų aštrų motinos žodžių skonį.