Uošvė pensijoje, bet be anūko: „Užauginau sūnų, o visa kita — ne mano reikalas“

Kai ištekėjau už Dainiaus, man atrodė, kad viskas mums susiklostys. Buvome jauni, įsimylėję, pilni planų. Jis – technikos universiteto studentas, aš – paskutiniame pedagoginio instituto kurse. Abu iš mažo miestelio, abu svajojome likti Vilniuje, kur mokėmės. Po vestuvių paėmėme paskutą vieno kambario butui miegamajame rajone. Atrodė, kad štai jis – suaugusio gyvenimo pradžia. Viskas bus, jei dirbsime.

Bet po metų viskas susilaužė. Pastojau, praradau papildomą darbą. Mano stipendija ir nedideli honorarai nebeliko pakankami. Dainius dirbo, tačiau vien jo atlyginimas vos užteko maistui. Paskutos įmoka kiekvieną mėnesį ištraukdavo iš mūsų paskutinius. Tada nusprendėme: nuomosi butą, o patys persikelsime pas uošvę. Laikinas sprendimas, sakėm sau. Tik porai metų, kol atsistotume ant kojų.

Dainiaus mama, Audronė, tada jau buvo išėjusi į pensiją – oficialiai, nors jai ką tik sukako penkiasdešimt. Energinga, tvarkinga moteris, visada su makiažu, naujomis palaidinėmis. Nuo pirmųjų mūsų santuokos dienų ji nekišosi į mūsų santykius, neskambinėjo kas penkios minutės, nereikalavo „kaip reikia“. Ir iš pradžių buvau tikra – pasisekė. Ramu, logiška, kultūringa. Ko dar reikia?

Kai su vyru jai pranešėme apie persikėlimą, ji atsiduso, bet pritare. Be entuziazmo, bet pakantėliai. Mes apsigyvenome mažame kambaryje, pastatėme vaiko lovelę. Vis tikiuosi, kad kai gims vaikas, uošvė padės. Na, bent jau pirmą kartą: paglostyti kelias valandas, kol aš pailsėsiu, palaikyti rankose, kol nueisiu į dušą. Bet jau gimdymo namuose, kai Dainius atvežė pirmąsias sūnaus nuotraukas, ji ištarė frazę, kurios niekada nepamiršiu:

– Atsimink: aš išauginau savo sūnų. O dabar turiu pelnytą poilsį. Aš esu močiutė, o ne nemokama auklė.

Tada net žodžių neradau. Verkiau naktį, prisiglaudusi kūdikį prie krūtinės. Juk tai buvo jos anūkas. Kraujas. O ji žiūrėjo į jį kaip į svetimą. Šaltai. Atsitraukusi.

Bet pasirinkimo mes neturėjome. Gyvenome kartu. Aš gaudavau visas papildomas užduotis: rašiau straipsnius, tikrinau testus, vertinau tekstus. Pinigų vos užteko pampersams ir maistui. O uošvė… Gyveno savo gyvenimą. Ryte eidavo į fitnesą, vakare – su draugėmis į teatrą. Įjungdavo televizorių visu garsu, kai vaikas užmigdavo. Nesikreipk dėl pagalbos – tai „ne jos pareiga“.

Mano mama, gyvenanti Panevėžyje, stebėjosi:

– Aš net nepailsėčiau nuo anūko! Tai gi džiaugsmas! Kaip galima būti tokiai abejingai?

Bet kokia prasmė? Tėvai toli, dirba. Negali padėti. O mes – nuolatinis laiko stygius.

Kai sūnus užaugo, atidavėme jį į lopšelį. Aš nedelsdama įsidarbinau. Atlyginimas buvo kuklus, bet pastovus. Svajojau ištrūkti iš skurdo, greičiau išmokėti paskutą ir pradėti gyventi atskirai. Viskas būtų gerai, bet vaikas pradėjo visuomet sirgti. Tada karščiavęs, tada kosulys, tada rotavirusas. Begalėjau sėdėti nedarbingumo atostogų. Direktorius pradėjo žvilgtelėti, kolegos – šnibždėtis. Kartą tiesiai akis pasakė:

– Mums reikia darbuotojos, o ne vienos motinos. Arba nustojate pritrūkti, arba ieškote kito darbo.

Aš, sugniaužusi dantis, nuėjau pas uošvę. Su viltimi:

– Audrone, gal galėtum palaikyti anūką porai dienų, kol aš būsiu darbe?

Ji atstatė kavos puodelį ir ramiai atsakė:

– Valandą dvi – galiu. Bet ištisai? Ne. Tai jau auginti. Aš pavargau gyvenime. Dabar noriu pailsėti.

Ir viskas. Be menkiausio užuojautos. Išėjau iš virtuvės su tokiu kamuoliu gerklėje, kad vos kvėpavau.

Mes su Dainiumi apsisprendėme: radome privačią auklę. Sumokėjome. Brangu, bet pigiau nei atleidimas ir stažo praradimas. Tuo tarpu uošvė gyveno šalia, praeidama pro vaiką tarsi pro baldą.

Paradoksas: su gyva ir sveira močiute mes turėjome mokėti svetimam žmogui už tai, ką galėjo padaryti ji – iš meilės, iš noro padėti, iš paprasto žmogiško dalyvavimo. Bet Audronė gyveno pagal principą: „Mano gyvenimas – tik mano gyvenimas. Jūsų vaikai – jūsų rūpestis“.

Taip, formaliai ji neprivalo. Bet kaip paaiškinti tai šešiamėsiui kūdikiui, kuris tesina rankas link jos, o ji apsisuka ir eina kita kryptimi?

Dabar sūnui jau treji metai. Mes pamažu atsikapstėme. Pakilome atlyginimuose, persikėlėme atgal į savo butą. Su paskuta dar kovojame, bet gyvename atskirai. Uošvė kartais paskambina, paklausia, kaip anūkas. Bet vis tiek neparodo iniciatyvos. Nei pasiūlymų pasivaikščioti, noroBet kai sūnus kartą paklausė: „Ar aš turiu močiutę?“, aš tiesiog nusijuokiau ir pasakiau: „Taip, bet ji gyvena savo gyvenimą“.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

three × 2 =

Uošvė pensijoje, bet be anūko: „Užauginau sūnų, o visa kita — ne mano reikalas“