Uošvė prieš šluotą ir keptuvę: kažkada nepriėmė, dabar kviečia, bet su sąlygomis

Uošvė prieš šluostę ir keptuvę: kadaise ji mums neleido įeiti, o dabar pati kviečia – bet su savomis sąlygomis

Prieš penkerius metus aš ištekėjau už Dariaus. Tai buvo ramus, brandus sprendimas, priimtas iš meilės ir pilnu įsitikinimu, kad įveikime bet kokius sunkumus. Tačiau dar pries vestuves, kai atėjome pranešti apie savo planus jo mamai, pirmoji jos reakcija buvo tarsi kibiras šalto vandens:

— Net neplanuokite mano pagalbos. Ir gyventi su manimi jūs nebūsit! Aš esu pripratusi būti šeimininke ir nesiruošiu niekam užleisti vietos!

Mes su Daru persižvalgėme. Ypač nustebau aš. Juk dar jo mokymosi laikais, paties mamos reikalavimu, jis išsikraustė iš jos buto į nuomojamą būstą. Sakė, taip bus lengviau visiems. Būtent tame nuomuojamame bute mes ir toliau gyvenome po vestuvių, taupydami savo būstui.

Uošvė, tuo tarpu, turėjo didelį trijų kambarių butą Vilniaus centre. Jis jai atiteko iš tėvų – tėvas mirė anksti, o motina su ja gyveno iki senatvės. Uošvė išsiskyrė su vyru, kai Dariui buvo maždaug šešeri. Santuokoje jie praleido vos penkerius metus. Ir, kaip ji man vieną kartą prisipažino:

— Aš nesu sukurta namų šeimininkei. Nepernešu skalbyklių, virimo, valymo. Aš ne tarnaitė – aš moteris! Turiu gyventi sau!

Po skyrybų ji grįžo į tėvų namus, kur visus namų ruošos darbus atlikdavo jos motina. Dariaus močiutė virė, šlavė, skalbiai, rūpinosi ir anūku, ir dukterimi, nes ši, sakė, “daug dirbo” ir “kūrė karjerą”. O kai močiutė paseno ir pradėjo sirgti, namų reikalai vis tiek neperėjo uošvei. Ji nesidavė – jokiu atveju.

Vėliau mirė Dariaus tėvas. Jis palaikė su juo ryšius. Tėvo butas pagal palikimą buvo padalintas tarp mano vyro ir pamotų. Moteris pasirodė adekvati – sutiko parduoti savo dalį, ir mes su Daru ją išpirko. Atsikraustėme, įsikūrėme, susilaukėme sūnaus. Ir tada prasidėjo…

Kai Matui buvo vos šeši mėnesiai, Darius gatvėje nukrito ir stipriai sulaužė koją. Lūžis pasirodė sudėtingas. Jį atleido iš darbo, pinigų vis mažėjo. Aš negalėjau grįžti į darbą – mažas vaikas, vyras beveik nejudantis, buto išmokos, skola pamotai. Taupėme ant visko. Ir tada Darius, atsitiesdamas, paskambino savo mamai:

— Mama, gal galėtume pas tave apsistoti trumpam? Pusmetį. Savo butą tuo tarpu išnuomosime, šiek tiek atsitiesime…

Atsakymas buvo momentalus ir šaltas:

— Apie tai negali būti nė kalbos! Pas mane gyvena Rasa! Ji man padeda aplink namus, viską daro, o jūs tik trukdysite!

Rasa – tai jos pusbrolė, pagyvenusi, vieniša, be vaikų. Anksčiau gyveno kaime, tačiau jos namas sudegė. Uošvė dosniai ją priėmė… kad ši valytų, virė ir skalbtų. Rasa tiesiog tapo tarnaite. O uošvė nesivaržė:

— Tu pas mane gyveni, valgai mano sąskaita – eik susirask darbą! Nesėdi sau be reikalo!

Man buvo gaila Rasos. Ji atrodydavo įspaudžiama, pavargusi, bet viską tylėdavo. O paskui – dingo. Po pusmečio Darius pasakė:

— Įsivaizduok, Rasa pabėgo! Radusi vyrą su būstu – ir išvyko, net neatsisveikinusi.

Mes džiaugėmės už ją. Gera, švelni moteris, nusipelniusi pagarbos, o ne barškinių ir pareigų. Bet dabar uošvė liko viena. Kas dabar už ją plauti indus ir dulkių siurbti?

Ir staiga – skambutis. Ji pati!

— Na gerai, atvažiuokite pas mane. Savo butą išnuomokite. Tik pas mane sąlyga: Lina (tai yra aš) viską darys! Valys, virs, skalbs, lygins. Na o ką? Jūs gi nemokamai pas mane gyvensite!

Kai Darius man perteikė jos žodžius, tiesiog nusijuokiau.

— O ar jai pasakei, kad niekada? – paklausiau aš.

— Žinoma, – linktelėjo jis. – Ji įsižeidė. Sakė, pasisamdo namų šeimininkę.

Tegul samdo. Mes abu dirbame, aš išeinau iš motinystės atostogų, sūnus jau darželyje. Mes turime savo namus, savo ramybę. Aš netapsu tarnaite moteriai, kuri visą gyvenimą bėgo nuo atsakomybės, bet mėgavo bastytis ant savo motinos kaklo.

Praėjo pora dienų, ir ji vėl paskambino, naiviai paklaususi: «Ar tikrai neatsisakote?»

Ne, neatsisakėme. O aš pagalvojau: greit ji išeis į pensiją. Pinigų namų šeimininkei jau neužteks. Įdomu, ką tada ji maldaus? O gal vis gi paims į rankas šluostę, puodą, šluotą – ir pagaliau išmoks gyventi savarankiškai, kaip suaugęs žmogus?

Pabandysime – pamatysime…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

19 − six =

Uošvė prieš šluotą ir keptuvę: kažkada nepriėmė, dabar kviečia, bet su sąlygomis