Mano uošvė puikiai žinojo, kad mano mama buvo pas mane – jos poelgis tapo paskutine lašu.
Mažame miestelyje netoli Kėdainių, kur žydinčių sodų kvapas susilieja su kaimo dulkių smilkiniu, mano trisdešimt vienerių metų gyvenimas virto šeimos intrigų arena. Mano vardas Gabija, esu ištekėjusi už Dariaus ir auginu dvejviestę dukrelę Austėją. Mano uošvė, Rasa, savo paskutiniu poelgiu perkrito visas ribas, priverdant mane jaustis svetima savo paties namuose. Jos šimtas eurų ant stalo – ne dosnumo gestas, o įžeidimas, kurio negaliu atleisti.
Šeima ant ribos
Darius buvo mano pirmoji žmogysta. Susituokėme prieš penkerius metus, ir aš buvau pasiruošusi šeimai su jo motina. Rasa nuo pat pradžių atrodė geranoriška, bet jos gerumas visada buvo su pokštu. Ji myli Darių ir Austėją, bet į mane žiūri kaip į laikiną svečią. „Gabija, tu gera, bet uošvė turi žinoti savo vietą“, – sakydavo ji šypsodamasi. Tverdavėu jos pastabas, patarimus, kontrolę – dėl šeimos taikos. Tačiau jos paskutinis žingsnis tapo negrįžtamu punktu.
Mano mama, Laima, atvažiavo pas mus sėsdienai. Ji gyvena kitame mieste ir retai mus lanko, tad laukiau jos su džiaugsmu. Perspėjau Darių ir Rasą, kad mama bus pas mus, ir paprašiau gerbti mūsų laiką. Uošvė linktelėjo, bet jos akyse sukniokštelėjo gudrybė. Turėjau būti atsargi, bet, kaip visada, patikėjau jos geraširdiškumu. Kaip stipriai klydau.
Įžeidimas vakarienės metu
Vakar mama jau trečią dieną buvo pas mus. Ruošiau vakarienę – barščius, pjaustiau duoną, lašinius su čepkinai, viska, ką ji mėgsta. Sėdėjome su ja ir Austėja prie stalo, juokėmės, prisiminiau savo vaikystę. Darius buvo darbe, tad mėgavausi šiais retais artumo akimirkomis su mama. Staiga išgirdau durų beldimąjį. Ant slenksčio stovėjo Rasa, su rankine ir įprasta šypsena. „O, Laima, ir tu čia? Aš tik užsuku pažiūrėti“, – tarė ji, nors puikiai žinojo, kad mama pas mus.
Net nespėjau pasiūlyti jai sėsti, kaip ji, tarsi pagal scenarijų, iš kišenės ištraukė šimtą eurų ir padėjo ant stalo, tiesiai šalia lėkščių. „Gabija, čia jums maistui, juk turite svečių“, – pareiškė ji garsiai, kad mama išgirstų. Sustingau. Laima nuraudo, o Austėja, pajutus įtampą, pradėjo rausti. Tai nebuvo pagalba – tai buvo menkinimas. Uošvė norėjo parodyti, kad aš nesugebu, kad mano mama – našta, kad ji, Rasa, čia šeimininkė.
Skausmas ir pyktis
Stengiausi išlaikyti savei rankose. Pasakiau: „Rasa, ačiū, bet mums visko užtenka.“ Ji tik sąsiuviniu: „Imk, Gabija, juk tau reikia.“ Laima tylėjo, bet aš mačiau, kaip jai skauda. Ji, moteris, kuri mane auguino viena, kuri visada buvo išdid, pajuto sumenkinta. Išėjus uošvei, atsiprašinėjau mamai, bet ji tik apkabino mane: „Dukrele, tu nekalta.“ Bet aš žinojau – tai mano kaltė. Leidau Rasai užžengti šitaip toli.
Darius, grįžęs namo, išklausė mane ir atsiduso: „Mama, ji nenorėjo nieko blogo, tiesiog įpratusi padėti.“ Padėti? Tai ne padėjimas, o galios demonstravimas. Jaučiuosi tarnaitė savo namuose, kur uošvė nusprendžia, kaip man gyventi, kaip priimti svečius, kaip auginti dukrą. Jos šimtas eurų – ne pinigai, o būdas parodyti, kad aš be jos – niekas. O Dariaus tylėjimas – kaip išdavystė, kertanti širdį per pusę.
Sprendimas, kuris išgelbės mane
Dėju daugiau savęs nereikia. Nusprendžiau, kad rimtai pasikalbėsiu su Dariumi. Pasakysiu, kad Rasai nebebus leidžiama ateiti be kvietimo, o jos „pagalba“ mums nereikia. Jei jis man nepritars, išvažiuosiu su Austėja pas Laimą, kol jis pasirinks – ar aš ir dukra, ar jo motina. Tai baisu – myliu Darių, bet negaliu gyventi po jos kontroliu. Mano mama nusipelnė pagarbos, mano dukra – ramaus namų krašto, o aš – teisės būti savo gyvenimo šeimininke.
Mano draugės skundžia: „Gabija, išvarMano draugės skundžia: „Gabija, išvarai ją, čia tavo namai“.