Vardas – Natalija. Gyvename su vyru Vytautu nedideliame miestelyje netoli Panevėžio, auginame du vaikus ir tik neseniai atsikratėme paskolos naštos. Vietoj to, kad džiaugtumeės ilgai laukta laisve, atsidūrėme šeimos dramos centre. Mano uošvė, Aldona, jau tris mėnesius su mumis nekalba, kaltindama, kad pinigus išleidome atostogoms, o ne jos „būtinam“ remontui. Jos pyktis kaip tamsus debesis kibo virš mūsų šeimos, o Vytauto giminaičiai mūsų apipila priekaištais. Nežinau, kaip išspręsti šį konfliktą, bet jaučiu, kad mūsų teisumas skęsta jų neteisinguose kaltinimuose.
Mūsų gyvenimas niekada nebuvo lengvas. Dirbame, auginame dukrą Gabiją, kuri eina į šeštą klasę, ir sūnų Martyną – trečioką. Ilgus metus paskola mus varžė kaip grandinės. Atostogų nebūdavo – daugiausia, ką galėjom sau leisti, buvo kelionė pas mano tėvus į gretimą miestą. Jie gyvena jaukiamame name su sodu, kur vaikai mėgsta praleisti laiką: su seneliu žvejoja, valgo močiutės pyragus, renka uogas. Tos trumpos kelionės buvo vienintelė džiaugsmo akimirka Gabijai ir Martynui, kol mes su Vytautu dirbome, kad sumokėtume paskolą. Apie keliones į tolimas šalis net nesvajojome.
Šiais metais pirmą kartą per ilgą laiką nusprendėme pabėgti nuo rutinos. Paskola buvo sumokėta, šiek tiek santaupų susitaupė. Pasiūliau nuvykti pas mano pusseserį prie Baltijos jūros. Vytautas sutiko: „Natalij, mes nusipelnėme poilsio.“ Susikrovėme lagaminus, paėmėme vaikus ir išvažiavome, net nepagalvodami, kad šios atostogos taps šeimos karo priežastimi. Esame taip pavargę nuolat sau visko atsisakyti, kad tiesiog norėjome pajusti jūros orą, išgirsti vaikų juoką paplūdimyje, pajusti save gyvus.
Uošvė Aldona nuo pat pradžių parodė, kad su vaikais nelabai norės susitikinėti. „Aš savo tris išauginau, dabar noriu gyventi sau“, – pareiškė ji, kai gimė Gabija. Vytautas dar turi brolį ir seserį, o uošvė, užauginusi tris vaikus, jautėsi įpareigota baigta. Mes priėmėme jos poziciją ir neprašėme pagalbos. Ji vaikus matydavo kartą per kelis mėnesius: atvažiuodavo valandai, atveždavo saldainių ir išvažiuodavo. Nesmerkim jos – du vaikai jau nuvaro, o trys turbūt tiesiog pragaras. Bet jos atstumo jausmas vis tiek skaudino.
Prieš ketverius metus Aldona išėjo į pensiją. „Pagaliau gyvensiu sau malonumui!“ – paskelbė ji. Jos dienas užpildė baseino lankymas, kelionės pas drauges, teatras ir kurortai. Ji mėgavosi gyvenimu, bet pensija jos poreikiams neužteko. Vaikai jai padėdavo pinigais, nors visi turėjo savo rūpesčių. Vytauto sesutė atsisakė duoti pinigų, nurodydama į savo sunkumus. Brolis kartais atsiųsdavo nedidelę sumą. Kol mes su Vytautu mokėjome paskolą, uošvei padėdavo darbais: priveždavome maisto, taisydavome čiaupą, veždavome ją į susitikimus. Ji neJi iš mūsų nieko nereikalavo, žinodama apie mūsų skolas, bet kai tik sumokėjome paskolą, iškart užsiminė apie remontą.