Kartais gyvenimas sukuria tokius posūkius, kad iš karto nesupranti, kur tiesa, o kur – likimo juokingas pokštas. Negalėjau nė įsivaizduoti, kad po dvylikos metų gyvenimo po uošvės stogu, kai viskas atrodė nusistovėjus ir aišku, mūsų šeitą ištiks moralinis ultimatumas – mokėk arba kraustykis.
Tada, prieš daug metų, po vestuvių, Ona Jurgaitienė pasiūlė mums su vyru persikelti į jos erdvų trijų kambarių butą Vilniaus centre, o pati savo noru persikraustė į mano mažą vienkambarį Nėriūnų mikrorajone. Buvome septintame danguje: gyventi centre, geromis sąlygomis, dar ir su uošvės palaiminimu – ar gali būti geriau jaunai šeimai?
Vestuvinių pinigų nešvirkštėme į vėjo malūnus – įdirbėme į remontą. Atnaujinome butą nuo lubų iki grindų, įstatėm modernią virtuvę, pakeitėm santechniką, parketą, šiek tiek persikėlėm sienas. Uošvė atėjus – akys švietėsi. „Kaip čia gražu!“, „Kokia šauni pora!“ – girdėdavome kiekvieną kartą. O mes, padedami dėkojamųjų, pasiėmėm jos naujo buto komunalines išlaidas. Ji atsikvėpdavo, dėkodavo, sakydavo, kad net kažką taupo iš savo pensijos. Ir iš tikrųjų – per tuos metus nei karto nenusivylėme savo sprendimu.
Gimė sūnus, vėliau – duktė. Vaikų padaugėjo, ir mums su vyru užsinorėjo savo erdvės. Pradėjome taupyti naujam būstui, nes keturkambario butą iš karto nusipirkti buvo per brangu. Uošvei apie šį sprendimą nepasakėme, tikėdamiesi, kad ateis laikas – ir viską išspręsime taikiu keliu, jos sutikimu.
Visa tai pasikeitė, kai Ona Jurgaitienė išėjo į pensiją. Laimė dėl laisvės greitai išgaravo, kai pensija jai pasirodė „vargšų skatikais“. Kiekvieno susitikimo metu girdėdavosi tie patys žodžiai: „Kaip čia išgyventi už tokius centus?“, „Pensijininkus šioj šaly niekas į akis nežiūri!“ Mes nebuvo šalia – veždavom maistą, vaistus, padėdavome smulkmenomis, stengdamiesi nesukelti įžeidimo. Bet kartą, prie arbatos, ji išmetė frazę, nuo kurios mano vyras apčiupo.
„Sūnau,“ tarė ji, „juk iš esmės gyvenat mano bute. Tai gal jau pradėkit mokėt nuomą. Na, ne visą, tarkim, šimtą eurų per mėnesį.“
Vyras sustingo. Net ne iš karto suprato, apie ką kalba. Bet kai suprato, pasakė:
„Mama, rimtai? Mes tau mokam už visus mokesčius, atvežam maisto, tavo gyvenimas tau kainuoja kelis kartus pigiau. O tu mums apie nuomą?“
Tai seko ultimatumas:
„Tada keiskitės atgal! Noriu grįžti į savo butą!“
Su vyru supratome – tai šantažas. Grubus, tiesmukas ir visiškai nedėkingas. Bet jis net nekėlė, kad mes jau turime sumą pirmajam įnašui naujam būstui. Ramiai išklausėm ją, o vakare nusprendėm – taip toliau nebus.
Po kelių dienų atėjome su tortu – ne atsiprašinėjimo, o viltimi, kad gal ji visgi apsigalvos. Bet vos tik pradėjome kalbėti apie būstą, uošvė išspardė:
„Tai kaip, sutarėm? Ar vis tiek šnypšysit pas mane?“
Kantrumo laidas nutrūko.
„Ona Jurgaitienė,“ ramiai pasakiau, „šnypštis niekur nesiruošiam. Jūs gaunate savo butą atgal, o mes – einame savo keliu.“
„Ir iš kur jūs tiek pinigų gausit?“
Vyras pertraukė:
„Rasim. Tai jau ne tavo rūpestis. Tik atsimink, mama, tu pati tai pasirinkai. Nori tris”Ko gero, dabar ji turi laiko galvoti apie savo sprendimą, kol sėdi vienoje didžiulėje virtuvėje be anūkų juokų.”