Užsakiau maisto pristatymą į namus. Paprastai atvyksta jauni vaikinai, bet šįkart – moteris, keturiasdešimties metų. Klausiu, ar sunku. „Ne, – juokiasi ji. – Tai daug lengviau nei būti kriminalistu-ekspertu. Esu policijos majorė. Atsistatydinusi.“
Žinoma, negalėjau jos taip paleisti. Pradėjome kalbėtis. Ji buvo laiminga pasikalbėti, šaltyje pavargo ir pavakarė jau artėjo. Ji turi du aukštuosius išsilavinimus. Medicinos ir teisės. Dvidešimt metų darbo stažo tarnyboje. Dirbusi kvietimus: vagystės, nužudymai. Kartais dirbdavo net keturiuose rajonuose vienu metu. Kai tik galėjo išeiti į pensiją pagal stažą – iš karto paliko darbą. „Darbas ten – pragariškas! O mes turime du vaikus, jie panašaus amžiaus, man reikia su jais užsiimti.“
Kurjerės darbas jai uždirba daugiau nei kriminalisto darbas su majoro titulu. Ji, žinoma, kieta teta, policijos mokykloje įgyta disciplina, ryškūs gestai, įdėmus žvilgsnis. Puikiai moka sambo, gerai šaudo. Bet vežioja maistą: „Atsiprašau, jiems baigėsi šis patiekalas, jį pakeitė kitu ir pridėjo desertą nemokamai. Ar tinka?“
Viskas gerai, ponia majore, viskas gerai.
Visuomet stebėdavausi, kaip moterys geba staiga viską mesti ir pradėti iš naujo, kai taip susiklosto aplinkybės. Juk buvo majorė, galėjo tapti pulkininke, pasiekti aukštesnį kabinetą. O gal net generolu, kodėl ne? Bet esmė ta, kad šie titulai, skambesni biurai labai svarbūs vyrams, jie dėl jų gali laukti metų metus, storėti ir artėti prie insulto. O normaliai moteriai visa tai ne taip svarbu. Ji turi vaikų, kitas rūpesčius. Taip ir nutiko, kad iš policijos majorės ji persikvalifikavo į kurjerę, bėgioja po miestą su didžiule kuprine ant nugaros. Ir dėl nieko nesigaili.
Moterys turi labai lankstų psichiką ir gebėjimą persiorientuoti. Dėl to jos išsigelbėja. Manau, todėl moterys gyvena daug ilgiau nei vyrai. Jos lengvai prisitaiko prie bet kokių aplinkybių. Vyrai – konservatoriai, jie nori žengti savo takais, žingsnis į šoną – jiems jau stresas.
Devyniasdešimtaisiais matydavau nemažai šeimyninių tragedijų. Kai žmonės prarasdavo darbą. O gyventi juk reikia kažkaip. Vyras gulėdavo ant sofos ir dejuodavo: „Aš, žmogus su aukštuoju išsilavinimu! Ir aš be darbo!“. O žmona, taip pat su aukštuoju, imdavo didžiulius krepšius ir leidosi į kelionę į Turkiją prisipirkti prekių. Tapo šatūne. Vakar ji dirbo chemijos laboratorijoje, rašė disertaciją, o šiandien tapo prakaitavusia moterimi su maišais. Ar ji svajojo apie tokią šviesią ateitį? Žinoma, ne. Bet reikia užsidirbti. Ir moteris greitai pakeitė savo gyvenimą. Ji pradėjo ieškoti savo „aukso“ naujosios realybės kolbose.
Štai tikra pažįstamos poros istorija. Romanas ir Jūratė buvo geofizikai. Devyniasdešimtaisiais neliko darbo. Romanas bandė verstis verslu, atidarė prekybos kioską, bet iškart bankrutavo ir dar susirgo opa. Pateko į depresiją. Tuo metu Jūratė įsidarbino vakarinės kompanijos atstovybėje. Paprasta sekretore, ji puikiai mokėjo anglų. Taip, mokslų daktarė, o dirbo sekretore. Ir tai jos nesugniuždė. Reikia gyventi, maitinti vyrą ir sūnų, čia ne laikas išdidumui. Po trejų metų ji jau atidarė savo mažą įmonę, puikiai prisitaikė prie naujos realybės. Vyras taip ir kentėjo, jis norėjo kažką daryti, bet Jūratė jam sakė: „Žinai ką? Būsi mūsų namų šeimininku, o aš uždirbsiu.“ Romanas lengvai sutiko.
Bet čia nors vyras, nors namai, yra užtikrintumo jausmas. O kiek istorijų, kai po skyrybų moteriai nieko nelieka. Ji tiesiog atsiduria gatvėje. Vyrai gali būti labai negailestingi tokiais atvejais.
Viena gera pažįstama gyveno su vaikinu, tarp jų buvo harmonija, nesituokė, tai atrodė bereikšmė formalumas. Jis gerai uždirbo, Inga net universiteto nebaigė, vaikinas įtikino, kad visada ją aprūpins. „Va, tai mano princas!“ – manė laiminga Inga. Pagimdė. O po to tas princas susirado kitą draugę ir išvarė Ingą su dukra. Alimentus mokėjo juokingu dydžiu. Inga atsidūrė svetimame mieste, be namų, su trijų metų vaiku. Ji galėjo grįžti pas tėvus, bet ten maža butas ir ligotas tėvas. Tuomet Inga sakė: „Aš išgyvensiu! Savo dukrą išauginsiu lyg princesę, jei su princu man nepasisekė.“
Tai buvo net ne nuo nulio. Tai buvo nuo minuso.
Ir Inga nuėjo dirbti padavėja. Nes daugiau niekur neapsiėmė. Nuomojosi kambarį. Lygiagrečiai mokėsi būti vizažistė. Trys metai praėjo siaubingai, miegodavo mažai, o kas likdavo nuo restorano lankytojų, tai valgydavo virtuvėje. Su vienais batais praleido dvi žiemas iš eilės, bet dukrai pirkdavo gražias sukneles. Ir Inga išgyveno. Be jokios turtingų gerbėjų paramos ar netikėtų sėkmių. Dabar ji turi sėkmingą grožio saloną. Daug gerbėjų. Dukra mokosi Anglijoje. Neseniai į madingą saloną užklydo būtent ta, dėl kurios princas išvarė Ingą. Inga ją atpažino. Pasakė, kad ją aptarnautų aukščiausio lygio viską. Pabaigoje pati priėjo prie klientės ir pranešė: „Jums šiandien viskas nemokamai, mieloji. Jūsų vyras pinigų labiau reikia.“ Ir išėjo.
Moterys turi stebuklingą regeneracijos gebėjimą. Kai viskas sugriuvę, jos sugeba iš pamatų sukurti naują gyvenimą. Iš nulio ar iš minuso. Be dejavimų ir dejonių. Nuleidimo meistrai – tai kaip tik vyrai.
Moterys dažnai lyginamos su katėmis. Iš tikrųjų – jos labiau primena driežus. Jos numeta uodegą, kai spaudžia gyvybė. Ir skuodžia pirmyn, augindamos naują uodegą. Jų nesustabdysi, nepagautų, nesunaikinsi.