Užsispyrusi kaip niekas kitas, ji niekada nepasiduodavo ir siekdavo savo tikslo, kad ir kokia kaina.

Būdama „užsispyrusi“, kaip apie ją kalbėjo kaime, Neringa niekada nepasidavė ir jei jau nusistatydavo tikslą, tai eidavo iki galo, nors ir su nuostoliais.
– Užsispyrėlė! – pasiuto kaimynė Zita, kai Neringa šimtąjį kartą atsisakė parduoti dviejų aukštų tėvų namą, – kaip tu, viena, su tokiu namu susitvarkysi, vis tiek juk parduosi!
– Užsispyrėlė! – kreivai šypsojosi ir murmėjo dar vienas nevykęs jaunikis, kurį greitai atsikratė Neringa, mosuodama šluota.
– Užsispyrėlė, laikrodis tiksi, o jaunikiai baigiasi! – kalbėjo kaimynės.
Jei prisimintum, kiek kartų Neringa girdėjo šį žodį savo adresu, galima lengvai pamesti skaičių.
Nesakyčiau, kad jai buvo lengva su tokiu charakteriu, bet visame, kas susiję su namais ir asmeniniu gyvenimu, Neringa buvo nepalaužiama. Tėvai nuo vaikystės ją mokė: svarbiausia žmogaus gyvenime yra tėvų namai ir švara. Todėl švaros namuose, kaip ir savęs, ji laikėsi itin – dėl smulkmenų neišsiblaškydavo, o tinkamų nevedusių vyrų kaime nebuvo.
Šeštadienio rytą Neringa pabudo tvirtai pasiryžusi užbaigti visus nebaigtus darbus, visų pirma – pabaigti ravėti daržą, o tarp kitko susitvarkyti su asmeniniu gyvenimu. Lengva pasakyti, trisdešimt arų morkų, burokų, pomidorų-agurkų ir visokių kitų smulkmenų, be kurių kaimo žiema nuobodi. Greitai papusryčiavusi ir apsirengusi lengvą raudoną sarafaną, laisvai krentantį ant jos tvirtos figūros (neveltui visą gyvenimą gyveno su natūraliu pienu), ji išėjo į daržą ir trumpai įvertino darbų frontą: „Velnias!..“ Trys minutės pastovėjusi ji ryžtingai pajudėjo į priekį…
Jau dešimt metų Neringa su viskuo susidorojo pati. Tėvai mirė, kai jai sukako aštuoniolika, palikdami Neringą visiška našlaite. Taip ir gyveno ji viena, remdamasi tik savo jėgomis: dirbo ūkyje ir tvarkė namus. Žinoma, kad Neringa labai norėjo į vyro namus, bet ji laukė savo valandos, laikydamasi principų.
Ir štai pasirodė viltis horizonte: pas tetą Aldoną atvyko sūnėnas. Anot ūkyje kalbėtinos moterų kalbos, vaikinas buvo gražus, mandagus, apie trisdešimties metų ir nevedęs. „Matyt, geras žmogus. Aldona susirgo ir jį paprašė padėti – tuoj pat atvažiavo, nors anksčiau ir nebuvo labai šeimyniškai susiję“, – šnekėjo moterys tarp melžimų, reikšmingai žvilgčiodamos į Neringą.
Atrodo, Neringa ir nekreipė dėmesio į jų tuščias kalbas, bet galvoje vis tiek įstrigo… Keista, kad Aldonos sūnėno Žygimanto ji taip dar ir nematė, nors jų namai stovėjo vienas prieš kitą, tiesiai per kelią. Žinodama, kad sodas puikiai matosi iš gatvės, Neringa nusprendė viską daryti gražiai: laikydama nugarą tiesiai, o motykę rankose – elegantiškai, ji mažais žingsniais judėjo išilgai lysvių apie dvi valandas, kol saulė ir troškulys privertė ją peržiūrėti taktiką. Išgėrusi vandens iš šulinio, ji pamiršo ketinimus padaryti įspūdį, pasilenkė ir pradėjo rauti žolę rankomis, o po dar dviejų valandų atsiklaupus ėjo į augalų ir piktžolių tankmę su galva. Iš pykčio ant gyvenimo ji taip energingai rovė daržovę, kad jei nueitum kelis metrus nuo jos tvoros ir žiūrėtum prisimerkęs, atrodytų, kad mažas raudonas traktoriukas su taškeliais rėžiasi į bulvių ir piktžolių brūzgynus.
Užbaigusi kovą, Neringa vos išslinko iš daržo ir, nuėjusi į virtuvę, pažvelgė į save veidrodyje: raudona suknelė visa buvo žaliais lapeliais ir žemėje, vidury įdegusio raudonu veido stirksojo nulūžęs nosis, bet akys, nors ir pavargusios, švietė liepos dangaus mėlynumu.
Pažvelgusi į laikrodį, Neringa išgąstingai sušuko: „Šventosios motinos, jau ketvirtis penkių, dar pusvalandis ir parduotuvė užsidarys!“
Pripylusi vandens į praustuvę ir nusivilkusi purviną suknelę, ji, gėdydamasi nežinomų žmonių, prisidengė krūtinę ranka ir siekė durų kabojo rankšluosčio. Manė, nors ir labai moralu, bet buvo visiškai netikslingas, nes užkloti Neringa žavesius būtų ne įveikti net dviem tikrų kalvių rankoms. Greitai nusipraususi ir rūpestingai išsitrinkusi degintą veidą, Neringa staiga pajuto lengvą negalavimą.
„Iš bado“!, mąstė ji ir, užsidėjusi naują medvilninę suknelę išėjo iš namų. Nors karštis šiek tiek atslūgo, ore tvyrojo tvankuma, o laikas ilgai plito prie susiraukusio asfalto. Neringa karštligiškai nubėgo į parduotuvę su archaikiniu pavadinimu „Kolūkio“ – devintajame jos atlygiui, patikusiame „niekieno“ parduotuvėlė – iš karto pastatė naują iškabą „Supermarketas“. Žmonės susižavėjo, tyliai pasiaiškino, bet nebuvo susitaikyti: iš pradžių kelis kartus išdaužė langus atsakydami į nepagrįstą kainų kilimą, tada padegė ten tarsi kaip nesutikimo su akcizo politika ženklas. Na, ir galiausiai „iškrapštė“ iki „velniavos“ ženklą, galutinai supratusi, kad skolų „supermarkete“ burbulas daugiau nebepagaus. Iškaba atkurta nebuvo, o tarsi nusibodusi kova su aborigenais šeimininkas vėl iškėlė seną kartoninę lentele su „Kolūkio“ užrašu.
Šiek tiek išsekusi, Neringa užbėgo į duris ir… pamatė žvaigždes. Ne tai, kad ieškai tiesiogiai galaktikoje, kaip jai mokoma astronomijos pamokose, arba tas žavingas kupolas, kurį ji matė mokslo dešimtoje klasėje – ne, šios žvaigždės buvo visai kitokios: jos tai sutraiškė iki taškų, tai vėl augo, pulsavo ir sukėlė tai lengvumą, tai sunkumą. Neringos kūnas tapo nesvarus ir plaukė prodyzdamas dangaus kūnų srautą ir sukosi, panirdamas į skaidrų rūką. Ir staiga per tą rūką į Neringą pažvelgė gerai nusiteikęs, užjaučiamai besišypsantis angelas su mažais, tvarkingai už nugaros susklostytais sparneliais, tik štai kažkodėl buvo apsirengęs jūreiviškais marškiniais.
– Jūs manęs ieškote? – neištarusi lūpų, kas ir suprantama, paklausė Neringa. Angelas nusišypsojo atgal ir palinkėjo.
– Aš miriau? – Neringa negalėjo neužduoti kvailo klausimo, nes knygose visi, kurie susidūrė su angelais, klausdavo būtent to.
Angelas neigiamai, bet kažkaip neužtikrintai palenkė galvą.
– Ar galiu dar čia pasilikti, man vis dar reikia padėti? – Neringos vidiniame balse pasigirdo ašaros.
– Na, tik jei tave aptaškytų vandeniu! – visai netikėtai nustebino Angelas su maloniu aksominiu bosu.
– Šventas? – Neringą užplūdo palaiminga jausena.
– Galima ir šventa, – su nuostaba pamatė Neringa, kad Angelas laiko mažą buteliuką „Šventojo šaltinio“ ir plačiai šypsodamasis.
Neringa, nepaisant sumaišties, pastebėjo ant jo skruostų lengvą nešvarumą. Jei jūreivišką marškinių Neringa dar kaip ir galėjo paaiškinti, tada ši brutali barzdota visiškai sugriovė visus jos angelinės prigimties vaizdinius.
– Ar angelai turi barzdą? – susitikdama Neringa paklausė.
– Ššš, – Angelas pasilenkė ant Neringos, o ją apėmė maloni mieguistumas.
„Viskas, baigiuosi“, – vos surinkusi mintis į krūvą, pamanė Neringa ir staiga išgirdo iš visų pusių balsus. Jie skambėjo vis stipriau, aprašydami jos praeities nuodėmes.
– Išdidžioji, papildomai nepaglostysi – murmėjo kažkieno senas, dūminis balsas. „Išdidumas – nuodėmė“, – Neringos mintys maišėsi.
– Taip, išdidžioji, niekada neprašo pagalbos, viską pati, – lyg ginčydamasi bandė įsiterpti, regis, moteriškas balsas. „Vienas-vienas“, – automatiškai pastebėjo Neringa.
– Griežta. Visą laiką matosi, tačiau nei su kuo, – pagyrė senjiška moteris.
– O kokius kepiniai kepa, sunku patikėti, – šis balsas buvo mergaitiškai ryškus.
„O čia koks reikalas? Keistas Teismas“, – šmėstelėjo mintyse Neringos, bet ji atmetė nuodėmingas mintis. Balsai susiliejo, jau skambantys visiškai neišskiriamai… O tada Angelas aptaškė Neringą vandeniu, apipylęs tiesiai iš buteliuko.
Neringa susvyravo ir atsivertė į save – jaunas vyras su jūreiviškais marškiniais ir rūkšnytėmis ant nugaros stovėjo susidomėjusi, palaikydamas jos galvą šiek tiek prilaikytą. Antrąja ranka jis ištiesė jai butelį mineralinio vandens. Aplink susirinko minia žioplių ir visi skubėjo džiaugtis, kad Neringą pagaliau pavyko sugrąžinti į sąmonę.
– Štai jei ne mano Kolelius, viskas, neprikeltų Neringos, – susižavėjusi Aldona tetulė rūpinosi. O tuoji, Neringa, kaip vaikas, tikrai, taip dirbti saulėje, netoli ir iki smūgio. Aš, štai, prisimenu, šešiasdešimtųjų metų šienaviškas matė, kaip žmonės šienavo tiesiog kaitroje…
Kas nutiko su šienaviškų žmonių članaviežėmis, Neringa jau neišgirdo – Žygimantas lengvai paėmė ją tvirtomis rankomis ir nunešė tiesiai ten, kur prasidėjo vakaras, žadantis tylą ir vėsą. Žygimantas ėjo užtikrintai, tvirtai laikydamas Neringą prispaustą prie krūtinės ir truputį šlubčiodamas, bet jai atrodė, kad jis šiek tiek sklando…
***
Per Obuolių Šventę padarė vestuves, o po metų, tetulė Aldona, pamiršusi apie savo negalavimus, su juoku pasakojo kaimynams, kad „ligoninė regis tik po du vaikus išduoda, o jei netikite, eikite patys benieškai“…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

2 + nine =

Užsispyrusi kaip niekas kitas, ji niekada nepasiduodavo ir siekdavo savo tikslo, kad ir kokia kaina.