Vaistas nuo skurdo

Lietuvos šaltuoju rugsėjo vakarą užsirašiau šią istoriją, kuri man vis dar veržiasi į širdį. Tai apie mūsų meilę, vargus ir viltį.

Su Gabija susipažinau dar universitete. Abu gyvenome bendrabutyje. Kad liksime kartu, nusprendėme iškart, bet tik baigus mokslus. Kaip visada, gyvenimas sureguliavo mūsų paprastus planus. Gabija paskutiniame kurse pastojo.

“Rimantai, ką darysim?” – Gabija beviltiškai žiūrėjo į mane. – “Žinai, kokia mano mama griežta? Nebešvęsdavo leisti į Kauną studijuoti. Vos įkalbėjau. Pažadėjau, kad nepasikartosiu jos likimo, negimdysiu be vyro. O dabar ką? Kaip grįšiu namo? Mama mane nužudys.” – Gabija sukandė lūpą, stengdamosi neraudoti.

Aš irgi bijojau, bet nusprendžiau pasielgti kaip vyras ir išgelbėti mylimosios orumą. Tėvai man jokių sąlygų nebuvo uždėję, kai leido mokytis didmiesčio. Pamatęs mylimą Gabiją tokioje nelaimėje, pasiūliau susituokti. Priekyje buvo valstybiniai egzaminai, ne iki vestuvių.

Paskambinau tėvams, viską papasakojau, pasakiau, kad atvažiuosiu su diplomu ir žmona. Jie, žinoma, parėžėjo, bet nieko nepadarysi – leido atvažiuoti kartu.

Gabija išgąstusi slėpė už nugaros išsikišusį pilvą, stovėdami jo tėvų siaurame prieškambaryje. Tėvas rūstavo, mama kraipė galvą ir peikė mus, kad skubėjome su vaiku, susituokėme be tėvų palaiminimo. Tai ne į gerą. Ar nuo to reikėjo pradėti gyvenimą? Padegėjo, parėžėjo, bet nusprendė padėti jaunavedžiams ant kojų. Pardavė sodybą, subraukė visas santaupas ir nusipirko mums vieno kambario butą Vilniuje.

“Kiek galėjom, tiek padėjom, o toliau – jūsų reikalas”, – paliepė tėvas.

Po dviejų mėnesių Gabija pagimdė dukterį.

Aš dirbau, bet pinigų šeimai visada trūko. Tėvai jau davė viską, ką galėjo. Ir gėda buvo juos toliau varyti už pinigus, pats reikėjo užsidirbti. Tada buvęs mokyklos draugas pasiūlė užsiimti kompiuterių prekyba.

“Reikalingas reikalas. Dabar metas geriausias, kompai tik pačiame pakilime. Turiu ryšių su tiekėjais, susitvarkysim. Tu kaip tik laiku pasirodei. Tu supranti kompiuterius, o aš tik pradedu. Kartu galim nemažai uždirbti!” – įkalbėjo buvęs klasėninkas.

Devyniasdešimtieji su racketu jau buvo praeityje. Rizika, žinoma, buvo, bet viskas legalu – galima pabandyti. Ir sutikau. Tik teko pasiskolinti nemažą sumą startui ir lygiavertei partnerystei versle.

Prekes pirkdavome ne pelningas, bet pigu. Aš techniką tvarkydavau, pritaikydavau, programuodavau, jei reikėjo – taisydavau. Parduodavome kelis kartus brangiau. Reikalas ėjo. Aš sugrąžinau skolą ir nusipirkau dviejų kambarių butą.

Dukrelė užaugo, laikas buvo duoti ją į darželį. Ir Gabija troško į darbą.

“Sėdėk namie, pinigų užtenka. Ką tu sumanai?” – brūkščiodavau. – “Laikas jau apie sūnų pagalvoti.”

“Leisk truputį atsipūsti. Aš dar neišsilaikiau nuo saujelių. Po universiteto nedirbau nei dienos. Ir Onutei naudinga bendrauti su bendraamžiais. Kaip vėliau į mokyklą eis?” – įkalbėdavo Gabija.

Bet į darželį taip paprasčiausiai nepateksi, vietų nėra. Gabijai pasiūlė įsidarbinti auklėtoja darželyje, tada ir dukrą priims. Ji nesvarstė, iškart sutiko.

“Su aukštuoju išsilavinimu – auklėtoja? Negėdyk manęs”, – pykdavausi.

“Nepyk. Tai tik metams, kad Onutę priimtų. Po to išeisiu ir įsidarbinsiu normalų darbą. Dukra visą laiką akyse. Ar negerai?” – švelniai įkalbdavo žmona.

Tada dar nebuvo nuotolinio darbo, internetas lėtas. Aš brūkščiojau, bet sutikau.

Mūsų su draugu verslas klostėsi sėkmingai, keldamas konkurentų pagrįstą pyktį ir pavydą. Bet vieną dieną viskas sugriuvo. Ką tik buvome įsigiję naują nešiojamų kompiuterių partiją, o naktį viską išvežė, o vagystę bandė užmaskuoti kaip gaisrą. Ne tik kad praradome visą techniką, bet ir likome su skolomis.

Draugas užgėrė. O aš nepradėjau gerti, turėjau šeimą. Bet pinigus už kompiuterius reikėjo grąžinti. Galima, žinoma, parduoti butą, bet kur gyventi? Vėl tėvams prie kojų kristi?

Ieškojau darbo. Su verslu daugiau susirišti nenorėjau. Kaip visada, padėjo laimingas atsitikimas. Kelyje užstrigo automobilis. Aš pastūmiau, pastebėjau užpakaliniame sėdynėje procesorių, užkalbėDabar, kai Toshka miega ant mūsų lovos, o Gabija vėl šypsosi, supratau, kad kartais geriai nežmoniška draugija gali išgydyti širdį geriau nei bet kokie vaistai.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

seventeen − 15 =

Vaistas nuo skurdo