Vakar surinkau visas savo jėgas, pažvelgiau į uošvės, Valerijos Grigorienės, ir vyro, Algirdo, akis ir tiesiai pasakiau: „Jūsų kojos mūsų namuose nebebus. Jei norite mylėti ir matyti anūkėlę Gabiją, reikėjo galvoti, prieš ką tokius dalykus darant.“ Stengiausi kalbėti mandagiai, bet tvirtai, kad jie abu suprastų: tai ne tušti žodžiai. Po visko, ką uošvė padarė, neketinu jos toleruoti savo gyvenime. Tiesą pasakius, net palengvėjo, kai tai išsakiau. Gana tyliu ir kramtau įžeidimus dėl „šeimos taikos“.
Viskas prasidėjo prieš kelis mėnesius, bet, jei gilintis, problemos su Valerija Grigoriene tęsiasi metais. Kai tik ištekėjau už Algirdo, ji man atrodė tiesiog charakteringa moteris. Mėgsta komanduoti, paburbėti, bet kuri uošvė tokia? Stengiausi būti kantri, gerbiau ją kaip vyro motiną, net klausiau jos patarimų. Tačiau laikui bėgant ji ėmė kištis į viską: kaip aš ruošiu valgį, kaip auginu Gabiją, kaip su Algirdu išleidžiam pinigus. Kiekvienas jos vizitas virstdavo revizija. „Aurelija, kodėl lentynose dulkes? Kodėl Gabija eina be kepurės? Kas čia už sriuba, taip vyru maitini?“ – ir taip be galo.
Tyliu, nes nenorėjau ginčų. Algirdas taip pat prašydavo: „Aurelija, pakentėk, gi ji mano mama, nori geriau.“ Bet „geriau“ Valerijai Grigorienei reiškė kritikuoti mane kiekvieną progą. O tada ji peržengė visas ribas. Prieš mėnesį sužinojau, kad ji parašė skundą socialinėms tarnyboms, teigdama, kad „blogai auginu“ Gabiją. Sakė, kad vaikas „pamestas“, namuose netvarka, o aš pati „nesugebu kaip motina“. Po to, kai septynerius metus gyvenau dėl savo dukters, nemiegau naktimis, kai ji sirgo, vežiodavau ją į būrelius, skaičiau pasakas! Ir štai ši moteris, atvykstanti kartą per mėnesį, nusprendė, kad gali taip teigti?
Kai sužinojau apie skundą, buvau šoke. Paskambinau socialinėms tarnyboms, paaiškinau situaciją ir, dievui dėkui, jie greitai suprato, kad tai nesąmonė. Bet jau pats faktas! Ji norėjo pateikti mane kaip blogą motiną, kad, kaip vėliau pasakė, „paimtų Gabiją sau auginti“. Tai ką, ji ketino atimti iš manęs dukterį? Bandžiau su ja kalbėtis, bet Valerija Grigorienė tik nusnirto: „Aš dėl anūkėlės stengiuosi, o tu, Aurelija, nedėkinga.“ Algirdas, užuot ją sustabdęs, tik sumurmėjo: „Mama, nereikia taip, bet tu gi dėl Gabijos nori gero.“ Gerumas? Tai gerumas – kištis į mūsų šeimą ir gadinti mano gyvenimą?
Po ilgų svarstymų nusprendžiau veikti. Norėjau tiesiog nebepaleisti jos į namus, bet supratau, kad be pokalbio neapsieisime. Gabija myli močiutę, ir nenorėjau atimti joms bendravimo, bet ir toliau taip kentėti nebegalėjau. Vakar, kai Valerija Grigorienė vėl atėjo „aplankyti anūkėlės“, pasiruošiau. Pakvietiau ją su Algirdu į virtuvę ir išdėstiau visus savo įkyčius. „Valerija Grigorienė, – pradėjau, – jūs peržengėte visas ribas. Jūsų skundai, bandymai mokyti mane gyventi – tai jau per daug. Jūs nebeateisite pas mus, kol neatsiprašysite ir nepradėsite gerbti mūsų šeimos. O tu, Algirdai, jei negali apginti manęs ir Gabijos, pagalvok, kieno pusėje esi.“
Uošvė paraudo. „Kaip tu drįsti! – sušuko ji. – Aš dėl Gabijos viską darau, o tu man uždraudžiai ją matyti?“ Aš ramiai atsakiau: „Jūs pati tai padarėte, kai pateikėte skundą. Jei norite matyti Gabiją – gerbkite mane kaip jos motiną.“ Algirdas sėdėjo tyloje, tik galvą kraipė. Po to išspausdavo: „Aurelija, gal nereikia taip staigiai?“ Bet aš jau nesustodavau. „Staigiai? – paklausiau. – O kištis į mūsų gyvenimą, rašyti skundus – tai ne staigiai?“ Valerija Grigorienė pašoko ir išėjo, trankydama duris. Algirdas žiūrėjo į mane kaip į svetimą, bet jaučiau – teisybė buvo mano pusėje.
Dabar nežinau, kas bus toliau. Gabija kol kas nesupranta, kodėl močiutė neateina, ir tai sudaužo man širdį. Paaiškinau jai, kad močiutė šiek tiek „susipyko“ su mumis, bet vis tiek ją mylime. Tačiau aš neatsitrauksiu. Nenoriu, kad mano dukterė augtų atmosferoje, kur joje žemina motiną. Algirdas, atrodo, pradeda kai ką suprasti. Vakare jis pasakė„Rytoj nueisiu pas notorę ir pateiksiu dokumentus, kad įtvirtintų mano teises auklėti Gabiją be uošvės kišimosi.“