Vakar vėl atėjo pas mane abi: motina ir uošvė. Jų maldaujančios prašymos skverbėsi kaip geležiniai nagai tiesiai į širdį.
Mažame miestelyje netoli Klaipėdos, kur senos liepos šnibžda apie šeimų dramas, mano gyvenimas virto nepakeliamu pragaru. Esu Gabija, ir prieš dvejus metus sužinojau tiesą, kuri sudaužė mano pasaulį. Dabar stoviu pasirinkimo sankryžoje, plėšoma tarp skausmo nuo išdavystės ir artimųjų spaudimo, kurie verkšlena, kad išlaikyčiau šeimą.
Meilė, kurios niekada nebuvo
Kai ištekėjau už Dariaus, man buvo dvidešimt penkeri. Jis buvo vyresnis, užtikrintas, su tvirtu žvilgsniu ir svajonėmis apie šviesią ateitį. Tikėjau, kad mūsų santuoka – tai amžinai. Svajojome apie vaikus, namus, laimę. Tačiau gyvenimas pasirodė žiaurus. Penkiolika metų gyvenu iliuzijoje, nepastebėdama, kaip mano vyras pamažu nyksta iš mūsų šeimos. Prieš dvejus metus išlindo tiesa, tarsi nuodingas šešėlis: Dariaus turėjo kitą moterį. Ne paprastą romaną – tikrą antrą gyvenimą, apie kurį nieko nežinojau.
Sužinojau apie tai atsitiktinai, iš draugės, kuri juos matė kartu kavinėje. Iš pradžių netikėjau, bet paskui viskas atsistojo į savo vietas: jo vėlyvi grįžimai, darbu pagrįstos pasiteisinimai, šaltas žvilgsnis. Jis ne tik neištikavo – jis gyveno su ja, kol aš auginau mūsų du vaikus, Austėją ir Dominyką, ir laukiau vyro namie. Ta tiesa mane sutraiškė. Pateikiau skyrybų prašymą, negalėdama pakelti pažeminimo. Bet tada prasidėjo naujas košmaras.
Artimųjų maldos
Mano motina, Ona, ir uošvė, Vilma, susivienijo savo misijoje: priversti mane atšaukti skyrybų bylą. Jie ateidavo pas mane kartu, vėl ir vėl, verkdamos ir kaltindamos. „Atšauk bylą, Gabija! Nesugriaudink šeimos keturiasdešimt dvejų! Paildėk vaikus! Darius klydo, bet jis nepabėgs pas ją. Pasišlys ir sugrįš. Sutelk save!“ – jų žodžiai skambėjo kaip sprendimas.
Jie tvirtino, kad turiu atleisti dėl vaikų, dėl „stabilumo“. Uošvė netgi pareiškė, kad tai aš kaltu: „Per mažai rūpinaisi vyru, štai jis ir pabėgo“. Motina pridurdavo, kad mano amžiuje pradėti gyvenimą iš naujo – beprotybė. „Kas ims tave su dviem vaikais?“ – jos žodžiai krimstė kaip peilis. Naktimis verkiau, jausdamasi įstrigusia spąstuose. Bet kaip galima atleisti žmogui, kuris išdavė viską, kuo tikėjausi?
Išdavystė, kuri neišnyksta
Darius neneigė savo kaltės, bet ir nesimeldė apie atleidimą. Jis tik gūžtelėjo pečiais: „Taip atsitiko, Gabija. Norėjau tavęs neskaudinti“. Jo abejingumas žudė. Jis toliau gyveno su ta moterimi, o aš likau viena su vaikais, skolomis ir sudaužyta širdimi. Motina ir uošvė tvirtino, kad jis sugrįš, kad tai „laikinas apsiblėkimas“. Bet aš mačiau jo akyse – jis nesugrįš. Jis jau pasirinko kitą gyvenimą.
Bandžiau jiems paaiškinti, kad negaliu gyventi su žmogumi, kuris manęs nerespektuoja. Bet jos nesiklausė. Uošvė verkė, prisiminusi, koks geras sūnus buvo Darius, kaip jis rūpinosi šeima. Motina gniaužė rankas ant krūtinės, sakydama, kad skyrybos mus pažems prieš kaimynus. Jų spaudimas buvo nepakeliamas, bet aš nesidaviau. Norėjau laisvės, norėjau atgauti savo orumą.
Vaikai – mano skausmas ir stiprybė
Austėja ir Dominykas tapo mano švyturiais šioje tamsoje. Jie dar maži, bet jaučia, kad tėtis atitolino. Austėja kartą paklausė: „Mama, kodėl tėtis mūsų nebe„Mama, kodėl tėtis mūsų nebe myli?“ – aš priėmiau ją glėbyje, netylėdama atsakymo, bet žinodama, jog šią žaizdą galės užgydyti tik drąsa manyje ir meilė, kurią jiem duodu kiekvieną dieną.