Na, tai taip. Viskas prasidėjo tada, kai išvykome pas uošvę. Taip, taip.
Ji gyveno mažame kaimelyje, ant pačio krašto, o už jos sodo – tik giria, upė, ežeras ir žvejyba. Švarus oras, paukščiai, grybavimas, uogavimas. Ir mano dviem vokiečių aviganiams – tiesiog rojus. Kuriuos, beje, įsigijo žmona, nepaisant mano visų protestų ir aiškinimų. Na, nesąmonė laikyti dvi tokias dideles šunį trijų kambarių bute penktame aukšte.
Trumpai tariant.
O tiksliau – tiesiog mane pastatė prieš įvykdytą faktą ir pažadėjo.
O pažadas buvo toks: šunis ves pasivaikščioti žmona ir dukra.
Taip.
Ar patikėjot?
Aš – ne. Ir pasiteisinau. Nes pasivaikščiojimus ir priežiūrą užėmiau aš.
Štai taip.
Todėl išvykimas į gamtą – arba kitaip sakant, kelionė pas uošvę jos nuosavame name – man atrodė kaip atostogos. Kurios, žinoma, greitai virto namų remontu, daržo darbais ir visokia kita nauda. O paskui, nuvargęs iki mirties, aš jau net nesvajojau apie žvejybą ar grybelius.
Vieninteliam, kam buvo gerai, buvo mūsų aviganiams. Laisvė. Bėk, kur nori, daryk, ką nori.
Ir aš jiems nežmoniškai pavydėjau.
Bet antros dienos vakare jie parvedė į namus… katę.
Senoką, juodai-baltą, purviną, blusų apaugusią…
Aviganiai stovėjo koridoriuje ir maldaujant kūdikėliavo. Katė, sėdinti priešais, apsimeta kaltę pripažįstančia ir nuolankia. Uošvė, žmona ir dukra – kurios, beje, nelabai ir įsitraukė į daržo ar namų darbus (nes už viską atsakingas buvau aš) – ima verkti, rankomis mosuoti, oi-uoksėti ir žavėtis mūsų aviganių kilnumu.
Katinas buvo priimtas su atvira ranka. Išplautas, išdžiovintas, pavalgytas, paglostytas ir pripažintas. Po to jis išsitiesė mano fotelyje.
Man liko letka.
Katės vardas – *Vargšas katytis*.
Bet aš puikiai skaičiau jo žvilgsnyje ir elgesyje, kad *Vargšas katytis* iš tiesų buvo *Banko veidas*.
Visas dvi savaites, kol atiduosčiau „bausmę“ uošvės sodyboje, šis padaras elgėsi kaip angelas. Žaidė su moterimis ir šunimis, taip užkariaudamas jų meilę ir pagarbą.
Aš labai tikėjau, kad galėsiu palikti jį uošvės globai, bet…
Po mūšio, kuriame laimėjo dukra, uošvė surinko savo mylimiajam kačiui skaniučių, bučiavo į nosį – ir jis išvyko su mumis namo.
Na, o namuose jis atskleidė savo tikrąjį veidą. Pirmiausia jis parodė dviem didžiuliams šunims, kas čia tikrasis buto šeimininkas. Po to susirėmimo aviganiai išlindo su sudraskytomis snukiais ir giliai suvokiamu klaidos tragiškumu.
Žmona ir dukra *Vargšą katytį* dievino. Kažin kaip šiems keturkojams pavyks rasti kelią į moterišką širdį – ne taip kaip man.
Taip.
Dabar šunis vedžiodavau ant pavadžių, o *Vargšą katytį* – laisvai. Vienintelis šių pasivaikščiojimų grožis buvo tas, kad šunys ėjo kaip pamokyti: griežtai šalia, net neįdrįsdami pažvelgti į išdidžiačiai žingsniuojantį katį su uodega oru. Žiūrėjo arba tiesiai, arba į dešinę.
O kaimynai tik stebėjosi:
„Kaip jums pavyko taip išdresuoti šunis? Žavūs! Eina lyg kareiviai!“
Aš niūriai nusišypsodavau. *Vargšas katytis* galėtų išdresuoti bet ką.
Dažniausiai jis guldydavosi aikštelės viduryje, o mes su šunimis vaikščiodavome ratu aplink. Katė žiūrėdavo mus tarytum griežtas viršininkas, o šunys – į mane maldaujančiai.
Kol vieną dieną į kiemą atsikėlė naujas kaimynas su dviem piktbuliais. Be pavadžių, be snapučių. Matyt, norėjo parodyti, kas čia dabar vyrauja.
Pirmiausia jie išvarė visas kiemo kates, o šunis, kurie bandė pasipriešinti, išsiuntė pas veterinarus.
Kai mes išėjome pasivaikščioti, kieme buvo tylu – visi jau buvo pabėgę.
Pamatę mano šunis, žingsniuojančius kaip eile, ir *Vargšą katytį*, piktbuliai nusprendė slapta pribėgti ir užpulti.
Jų šeimininkas, matyt, neprieštaravo – priešingai, net pradėjo filmuoti viską telefonu.
Pribėgę arčiau, jie išlėkė iš krūmų ir puolė. Pirma auka – aviganiai. Tikriausiai tikėjosi, kad šunys negalės pabėgti dėl pavadžių.
O *Vargšą katytį* ir mane paliko „ant desertui“.
Ir klydo.
Šunys, pamatę bėgančius piktbulių, taip patraukė pavadžius, kad aš nuviriau ant žemės. Jie bandė pabėgti – bet, žinoma, nepavyko. Aš užmerkiau akis, jau įsivaizduodamas tą siaubą, ir ruošiausiai šokti, šaukti, mostyti rankomis – parodyti drąsą.
Taip.
Bet iš mūsų visų drąsą parodė tik *Vargšas katytis*. Akimirką iš tingaus stebėtojo jis virto į pragaro furiją.
Garsą, kurį jis išskleidė šokdamas ant pirmojo šuns snukio, galėtų pavydėti net gaisrinė sirena.
Per kelias sekundes pirmojo piktbulio snukis virto skudurais, o antrasis, pirmai atsisėdęs, pamatęs keršto greitį, užsidėjęs uodegą ir gailiai kaukdamas, nubėgo prie savo šeimininko.
O šis vis dar filmavo. Matyt, netikėjo savoO nuo tos dienos piktbulių šeimininkas pradėjo išvakarėse vesti šunis į lauką, kad tik nesusidurtų su mūsų keturkojų komanda.