Tautvydas baigė pedagoginę mokyklą su raudonuoju diplomu, svajojo stoti į universitetą. Tačiau svajonės nepasitvirtino. Tėvas pateko į sunkią avariją, ilgai gulėjo ligoninėje. Kai jį išrašė, motina pasiėmė atostogas, kad prižiūrėtų jį namuose, kol jis pripras prie invalidinės vežimėlio.
Universitetą jų miestelyje nebuvo, reikėjo vykti į apskrities centrą. Tautvydas nusprendė, kad stos kitais metais. Negalėjo palikti tėvų vienų tokį sunku periodą. Įsidarbino mokytoju mokykloje.
Gydytojai gąsdino, kad laikui bėgant tėvas atsistos, jei darys specialius pratimus, masažus, vartos vaistus. Motina pardavė sodybą, kad galėtų samdyti reabilitacijos instruktorių, masažuotoją, pirkti vaistų. Tačiau tėvas taip ir neatsistojo iš invalidinio vežimėlio.
“Viskas, gana veltui švaistyti pinigus. Nereikia nieko, vistok neatsistosiu,” pasakė jis kartą.
Jo charakteris pablogėjo, jis tapo kaprizingas ir įtarus, visur ieškojo priekabių. Daugiausia, žinoma, nukentėjo motina. Jei jis šaukė, ji turėjo viską mesti ir bėgti pas jį. Dažniausiai jam tiesiog norėdavosi gerti, ar ką nors paklausti, ar paprasčiausiai pasikalbėti. O tuo tarpu vakarienė užsidegdavo ant viryklės.
“Jonai, galėtum pats nuvykti į virtuvę. O dabar bulvės sudegė,” priekaištauodavo motina.
“Mano gyvenimas sudegė, o tau bulvių gaila. Tau lengva šnekėti, stovi ant kojų. Ar sunku atnešti stiklinę vandens?” pykdavosi tėvas.
Jis karščio užsidegęs galėdavo paleisti į motiną stikline ar lėkšte. Vis dažniau tėvas prašydavo nupirkti degtinės. O išgėręs išsiliepdavo pyktį ant motinos. Tarsi ji būtų kaltė dėl tos avarijos.
“Tėti, negerk, nepades, tik blogiau bus. Neturi ką veikti? Žaisk šachmatais, skaityk knygas,” kalbindavo Tautvydas.
“Ką tu supranti. Paskutinį džiaugsmą nori atimti? Tavo knygose vien melas. Pati jas skaityk. O gyvenime viskas kitaip. Aš jau niekam tikęs,” murmėdavo tėvas.
“Mama, nebekurk jam degtinės,” prašydavo Tautvydas.
“Jei nekursiu, tai klyks. Jam sunku. Ką dabar darysi…” atsidūsdavo motina.
“Reikia ne gerti, o pratimų daryti. Sakė, kad gali vaikščioti. Jis pats nenori. Jam tiesiog patinka mus kamuoti, o mes šokinėjam aplink,” pykdavosi Tautvydas.
Tėvo, žinoma, gaila, bet ir jiems su motina nelengva. Kartą Tautvydas grįžo iš mokyklos pavargęs, skaudėjo gerklę, norėjosi atsigulti. O tėvas nuolat jį šaukė. Ir Tautvydas neišlaikė.
“Gana. Aš pavargau, vos kojos nešasi. Tu ant ratų, pats nuvažiuok į virtuvę ir gerk, kiek įtelpa. Tu ne vienas toks. Šimtai žmonių taip gyvena ir net dirba, dalyvauja paralimpinėse varžybose. O tu į virtuvę nesugebi nuvykti. Pirmyn, pats. Man nėra laiko, reikia pasiruošti pamokoms.” Ir Tautvydas nuėjo į savo kambarį.
Girdėjo, kaip grindim šiurbojo invalidinio vežimėlio ratai, kaip tėvas dundesiu pastatė ant stalo stiklinę virtuvėje, kaip ratai prašniurkščiojo pro jo duris, akimirką pristabdydami. LauTautvydas suprato, kad tikrovė kartais būna švelnesnė už svajones, o meilė – stipresnė už iššūkius, ir nusprendė vadovautis širdimi, ne baimėmis.