Vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai?

– Tu vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai? – su kartėliu tarė Daiva.

Naujametis vakaras pripildė butą mandarinų ir cinamono kvapais. Daiva, apsirengusi nauju šilkiniu šaliku, ruošė šventinį stalą. Stasė, elegantiškai pasipuošusi tautine skarele, padėjo jai su salotomis.

Snaigės krito dideliais dribsniais, užklojo Vilniaus gatves baltu patalu. Iki Naujųjų metų liko vos dvi dienos. Daiva stovėjo prie lango dvyliktame aukšte esančiame bute su Jonu, žiurėjo į sningantį miestą. Tolumoje žybsėjo naujametės girliandos, o kaimynų languose jau matėsi papuoštos eglutės.

Ant kavos staliuko gulėjo maža dėžutė su auksiniu kaspinu – dovana anytai. Daiva pati išrinko: lietuviška skara su tradiciniu raštu. Stasė seniai tokios norėjo. “Norėčiau, kad Jonui patiktų mano pasirinkimas”, – pagalvojo Daiva, dar kartą pataisydama kaspiną.

Raktų garsas durų spynoje privertė ją susijaudinti. Jonas įžengė į kambarį, nešdamas didelį maišą iš prabangaus parduotuvės.

– Įsivaizduok, vos spėjau! – entuziastingai pasakė jis, purtydamas sniegą nuo paltės. – Paskutinis egzempliorius liko. Mama bus sužavėta!

Daiva sustingo. Širdis praleido dūžį.

– Kas ten? – pasiteiravo ji, stengdamasi, kad balsas skambėtų natūraliai.

– Tas kašmyrinis kardiganas, kurį ji norėjo “Gariūnuose“ prieš mėnesį. Prisimeni, kaip ji apie jį kalbėjo? – Jonas ištraukė tamsios šokoladinės spalvos daiktą iš maišo.

Daiva prisiminė. Kaip ir tai, kad tas kardiganas kainavo beveik pusę jos mėnesinio atlyginimo. O dar ji prisiminė, kaip prieš dvi savaites rodė vyrui patikusį jai šilkinį šaliką… Jis tada atsainiai linktelėjo ir pervedė pokalbį į kitą temą.

– Tu vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai? – žodžiai prasiveržė patys, prasismelkę kartėliu daugelio metų nuoskaudų.

Jonas sustingo su kardiganu rankose. Jo veide pasirodė nuostaba, kuri greitai peraugo į lengvą susierzinimą.

– Daiva, juk žinai, kaip man svarbi mama, – jis atsargiai padėjo kardiganą atgal į maišą. – Ji pas mane viena. Ir šiemet mes juk nesutarėme dėl dovanų…

Daiva atsisuko į langą. Už stiklo toliau krito sniegas, toks pat šaltas, kaip tuštuma, auganti viduje.

– Mes niekada nesutariame, Jonai. Tu tiesiog kiekvieną kartą… – ji nebaigė sakinio, jausdama, kad balsas išdavikiškai dreba.

Prieškambaryje vėl pasigirdo raktų skimbtelėjimas – atėjo Stasė. Jie sutarė šiandien kartu aptarti naujametinį meniu. Daiva greitai brūkštelėjo ranka per akis ir nusišypsojo įsitempusi šypsena.

– Oi, kaip gerai, kad abu namie! – įėjo Stasė, nešdamasi maišą su mandarinais. – Gal galime padaryti “Silkės pataluose” salotas? Kaip pernai?

Daiva mechaniškai linktelėjo, vengdama žvilgsnio su anyta. Gerklėje stovėjo gumulas, o rankos, nuimančios dovaną nuo kavos staliuko, vos pastebimai drebėjo.

– Mama, leisk padėsiu, – Jonas pasigavo mandarinus, tačiau Stasė sustojo duryse, atidžiai žiūrėdama į sūnų ir marčią.

– Ar kas nors nutiko? – tyliai paklausė ji. Per penkioliką metų, kai jos sūnus buvo vedęs, ji išmoko jausti įtampą tarp jaunų žmonių.

– Nieko, – per greitai atsakė Jonas. – Viskas gerai.

– Taip, viskas puiku, – Daiva nesuvaldė kartuminės ironijos. – Kaip įprasta. Jonas va mamai dovaną nupirko. Tą kardiganą iš “Gariūnų”.

Stasė pabalo, kai suvokė, kas vyksta.

– Jonai, juk mes kalbėjome… – pradėjo ji.

– Mama, nepradėk, – pertraukė ją sūnus. – Norėjau suteikti tau malonumą. Kas čia blogo?

Daiva staiga pasisuko į vyrą:

– Blogai, kad tu nematai toliau savo nosies! Penkiolika metų, Jonai. Penkiolika metų jaučiuosi antrame plane. Kiekviena šventė, kiekvienas savaitgalis – viskas sukasi apie mamą. Jos norai, jos planai, jos dovanos…

– Danele, mano mergaite… – Stasė žengė žingsnį artyn, bet Daiva atsitraukė.

– Ne, jūs čia niekuo dėti. Čia viskas dėl jo, – Daiva mostelėjo ranka į vyrą. – “Mama man svarbi”, “Mama pas mane viena”… O aš kas? Kaip priedas prie šeimyninio gyvenimo?

– Tu neteisi! – pratrūko Jonas. – Argi aš nedarau užtektinai dėl tavęs?

– Darai? – Daiva kartiškai nusijuokė. – Tu net neprisimeni, ką sakiau prieš dvi savaites. Apie šaliką, kurį man patiko. Tu linktelėjai ir tuoj pat pamiršai. O mamos kardiganą atsimeni puikiai!

Kambaryje pakibo sunki tyla. Tik sieninis laikrodis atskaičiavo sekundes įtempto tylėjimo.

– Laikau, kad eisiu, – tyliai pasakė Stasė. – Meniu aptarsim rytoj.

– Mama, lik… – pradėjo Jonas.

– Ne, sūnau. Jums reikia pasikalbėti. Tai jau seniai reikėjo.

Durų įėjimas tyliai užsitrenkė už anytos. Daiva stovėjo prie lango, apsikabinusi save per pečius – sena įpročio ženklas, atsirandantis, kai ypač sunku širdyje.

Vietoj to, kad eitų namo, Stasė nužingsniavo apsnigtu šaligatviu. Snaigės krito ant veido, tirpdamos nevalingomis ašaromis. “Kaip aš buvau akla visus tuos metus…” – nuskambėjo jos galvoje.

Telefonas kišenėje vibruodamas pertraukė mintis. Jonas.

– Mama, kur esi? Aš prie tavęs einu.

– Aš parke, prie suoliuko, – atsakė ji. – Žinai, mums tikrai reikia pasikalbėti.

Po penkių minučių Jonas, apsivilkęs striukę tiesiai ant megztinio, jau sėdėjo šalia jos. Sniegas toliau krito, apdenkdamas pečius baltu patalu.

– Sūnau, – Stasė paėmė jį už rankos. – Prisimeni, kaip vaikystėje mėgdavai dėlioti galvosūkius?

– Ką tai turi bendra? – nustebo Jonas.

– Na tai, kad visada pradėdavai nuo ryškiausio fragmento. Ir tada negalėdavai sudėti viso paveikslo, nes nematydavai, kaip susiję visos dalys.

Ji trumpai nutylėjo, rinkdama mintis.

– Taip ir dabar matai tik vieną ryškų fragmentą – savo meilę man. Tačiau šeima, Jonai, – tai visas paveikslas. Ir Daiva – svarbiausia jo dalis.

– Mama, bet aš juk myliu Daivą! – prieštaravo jis.

– Myli. Bet ar parodai jai tai? – Stasė atsiduso. – Žinai, kas yra baisiausia moteriai? Jausti, kad ji nematoma. Ypač mylimam žmogui.

Jonas tyliai žiūrėjo į krentantį sniegą.

– Ar man tikrai reikia to kardigano? – tęsė motina. – Man reikia, kad mano sūnus būtų laimingas. O tai įmanoma tik tada, kai bus laiminga tavo žmona. Juk matau, kaip ji stengiasi dėl mūsų šeimos. Gamina mano mėgstamus patiekalus, prisimena visus svarbius įvykius, net šitą skarelę…

– Kokią skarelę?

– Kurią ji man išrinko. Atsitiktinai pamačiau ją ant staliuko, kai įžengiau. Lietuvišką, būtent tokią, kokios norėjau.

Jonas delnu užsidengė akis:

– Dieve, koks aš kvailys…

– Ne kvailys, sūnau. Tiesiog… įsikibai vieno fragmento ir pamiršai visą paveikslą.

Grįždamas namo, Jonas sustojo prie “Gariūnų”. Vitrinos švytėjo šventine iliuminacija, atsispindėdamos šviežiai kritusiame sniege. Tas šilkinis šalikėlis vis dar buvo ten, lyg laukė jo.

Butas buvo tylus. Ant virtuvės stalo stovėjo puodelis su atvėsusia arbata – Daiva net nebaigė jos gerti.

– Daiva? – pakvietė jis, žvilgtelėdamas į miegamąjį.

Ji gulėjo ant antklodės, nusukusi veidą į sieną. Jos pečiai lengvai drebėjo.

– Atleisk man, – tyliai tarė jis, atsisėsdamas ant lovos krašto. – Aš buvau aklas kvailys.

– Penkiolika metų aklas? – dusliai atsiliepė ji, neatsisukdama.

– Taip. Ir kasmet – kvailys, – jis atsargiai palietė jos petį. – Žinai, mama ką tik pasakė vieną dalyką… Apie galvosūkius. Apie tai, kaip aš visada užstrigau ties vienu ryškiu fragmentu ir nemačiau viso paveikslo.

Daiva lėtai atsisuko. Jos akys buvo raudonos nuo ašarų.

– Aš taip buvau įpratęs galvoti, kad turiu būti idealus sūnus, kad užmiršau būti geru vyru, – jis ištraukė šalikėlis iš maišo. – Atpažįsti?

Ji pasišiekelė ant alkūnės, netikėdama žvelgė į žvilgantį šilką.

– Jonai, nereikia. Ne dėl šaliko…

– Žinau, – jis paėmė ją už rankos. – Reikalas ne dėl dovanų. Reikalas tame, kad nemačiau, kaip tu rūpiniesi mumis abiem. Ir mama taip pat. Tas tavo išrinktas šalikas… Jis tikrai idealus, tiesa?

Po jos skruostu nuriedėjo ašara.

– Aš tik noriu jausti, kad taip pat tau svarbiu. Ne žodžiais, o…

– Veikla, – jis baigė. – Ir aš stengsiuosi tai įrodyti. Ne tik šiandien. Kiekvieną dieną.

Naujametis vakaras pripildė butą mandarinų ir cinamono kvapais. Daiva, apsirengusi nauju šilkiniu šaliku, ruošė šventinį stalą. Stasė, elegantiškai pasipuošusi tautine skarele, padėjo jai su salotomis.

– Daiva, tavo „Balta mišrainė“ visada ypatinga, – nusišypsojo anyta. – Ar galėtum pamokinti savo paslapties?

– Žinoma, – Daiva netikėtai pastebėjo, kad šypsosi visiškai nuoširdžiai. – Aš pridedu šiek tiek obuolių acto į majonezą. Močiutės receptas.

Jonas, stebėdamas juos, ištraukė telefoną ir nepastebimai padarė nuotrauką: dvi svarbiausios moterys jo gyvenime, besilenkiančios prie šventinio stalo, tokios skirtingos ir tokios artimos.

– Ponios, – jis nusišluostė gerklę, norėdamas atkreipti dėmesį. – Kol neišmušė dvylika, norėčiau pasakyti kai ką.

Jis ištraukė du vokai.

– Mama, čia tau, – padavė pirmąjį voką. – Kelionė į sanatoriją, apie kurią svajojai. Dvi savaitės, pavasarį.

Stasė pridėjo ranką prie krūtinės: – Jonai…

– O čia, – jis atsisuko į Daivą, – mums abiem. Kelionė į Veneciją, mūsų vestuvių sukakčiai paminėti. Penkiolika metų – svarbi data.

Daiva sustingo su servetėle rankose: – Bet juk sakei, kad pavasarį bus daug darbo…

– Darbas palauks, – jis apkabino ją per pečius. – Aš tiek daug praleidau, vertindamas nesvarbias dalykus. Laikas atsigriebti.

Už lango nuaidėjo pirmasis naujametinis fejerverkas. Spalvoti žiedai atsispindėjo Daivos akyse, darant jas blizgančiomis.

– Su ateinančiaisiais, mano mielieji, – tyliai pasakė Stasė, žiūrėdama į juos. – Tebūna šie metai kažko naujo pradžia. Kažko tikro.

Daiva prisispaudė prie vyro peties. Kašmyrinis kardiganas taip ir liko gulėti spintoje, bet tai jau nebeturėjo reikšmės. Svarbiausia buvo šiluma, sklindianti iš širdies, – šiluma supratimo, kad pagaliau viskas stojo į savo vietas.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

thirteen − eleven =

Vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai?