Vienos meilės pasaka

Birutė tą rytą nešvankiai pajuto. Už lango smarkiai snigo. Ji džiaugė, kad vakar nusipirko maisto, nes šiandien reikėtų bastytis per driftsnius – o su savo skaudančiomis kojomis tai būtų tikras kančias. Be to, atrodo, vėl pakilo kraujospūdis. Birutė išgėrė tabletę, atsipėtė ant sofos ir užmerkė akis.

“Ką aš čia guliu? Reikia virti baltųjų kopūstų”, pagalvojo ji, bet atsikelti jėgų nebuvo.

Taip jau buvo įprasta – sausio pirmąją jos sūnus su žmona ateidavo pietums. O seniau, kai Algirdas buvo mažas, atsinešdavo ir anūką. Visada nuo slenkstio klausdavo: “Mama, ar yra baltųjų kopūstų? Salotų jau įkyrėjo”. Birutė nusprendė, kad dar šiek tiek pailsės ir pradės gaminti. Spės. Pasiklausė savęs – galva, atrodo, šiek tiek atšilo.

Birutė atmerkė akis ir pažvelgė į sienoje kabantį vyro nuotrauką. Specialiai jį pakabino taip, kad užmigdama ir atsibudusi matytų. Praėjo septyneri metai, taip ir nepriprato, dažnai prisiminimai užklupdavo ir su jais kalbėdavo, žiūrėdama į portretą.

“Sunku man be tavęs, Vytautai”, tyliai tarė ji.

“Ar atsimeni, kaip grįžai iš darbo be dovanos mano gimtadienį? Gėles paslėpei po paltu kabant virš suolo. Specialiai lėtai nusirenginėjai, kad aš išėjus paklaustų, kodėl taip ilgai kibini? O tu pasakei, kad pametei algą. Kad nueidai į parduotuvę dovanos ieškot, o kažkas ištraukė piniginę iš kišenės. Kaip aš tada supykau! Juk jaučiau, kad kažkas ne taip, žinojau tavo įkyrų charakterį, bet vistokal pakliuvau į spąstus.

O koks užsispyręs buvai – iki galo užsispyręs vykdyti savo sumanymus. Aš jau galvojau, kaip pragyvensiu mėnesį be pinigų.

Atėjo svečiai: sūnus su žmona, tavo draugas Gediminas su žmona, o dar mano draugė Rūta. Susėdome prie stalo, išsipylė vyno, tu pasakei tostą, o paskiau padovanojai man dėžutę su auksinėmis auskarais. Man tada penkiasdešimt sukako. Ir taip pykčio užgavo, kad vos nepašoviau į tave ta dėže! O tu tik juokeisi, džiaugeisi, kad vėl pavyko mane apipisti”. Birutė pažiūrė į portretą su rimtu priekaistu.

“O kaip raktus į sniegą numetei, atsimeni? Kaip ilgai mes juos ieškojom! Net kaimynai padėjo. O tu paslėpei, kad aš juos rastų. Kiek kartų klausiau – niekad neprisipažinai, kad tik išjuokęs mane. Prieš kaimynus gėda buvo? Juk jie nesuprastų. Bet ne man vienai pakaktų – ir vaikams užteko…” Birutė tęsė kalbą su savo vyru savo mintyse.

Vytautas portrete klausėsi rimtai. Retas kadras, kuriame jis nebesišypsojo. Dažniausiai žvairuodavo su klastinga šypsenėle. Birutė atsiduso ir atsisėdo ant sofos. Galva jau nebeskausė.

Jis nuėjo į virtuvę ir ėmėsi virti baltųjų kopūstų. Kiekvienas judesys atsiliepdavo skausmu keliuose. Ji gamino ir prisiminimai griebė…

***

Buvo šiltas rugpjūčio diena. Jauna Birutė sėdėjo baltose vestuvinėse suknelėse prieš veidrodį. Jos draugė Rūta sušukavo jai plaukus. Ji mokėsi mieste kirpėjos. Birutė negalėjo ramiai sėdėti. Tuomet šypsodavosi laiminga, tuomet užsikimšdavo į mintis.

Jau greitai jaunikis atvažiuos, o ji vis dar negalėjo būti tikra, ar teisingai pasielgė, klausydama mamos.

“Stepas iš tvirtos šeimos, tvarkingas ūkis, pats vaikinas darbštus. O už ką dar mūsų kaime išteksi? Miestiečiam savų mergų užtenka”, kalbino motina.

Ir Birutė sutiko. Jau dvidešimt – metas eiti ištekėti. Rūta gyrė jos suknelę, Stepą, o Birutei ašaros užrėkė į akis. Ji vis klausėsi prie lango – ar jau nevažiuoja mašina. Ir džiaugėsi, jei ji pravažiuodavo pro šalį.

Bet štai variklis nutilo po langais, mašinos durys pliaukštelėjo. Birutė nušoko ir įsitempė. Širdis plakė kaip pačiūžos.

Rūta išbėgo iš trobos pasitikti jaunikio, prašyti išpirka. Motina jau stovėjo ant laiptų…

O Birutė staiga pagalvojo ne apie tai, apie ką turėtų galvoti nuotaka. Ji prisiminė, kaip vakar motina ją siuntė į parduotuvę, ir ten ji sutiko Vytautą. Po kariuomenės jis nebegrįžo į kaimą, iš karto išvažiavo dirbti į miestą. Kelis metus jo nemačiusi.

Subrendęs. Ne iš tokių, kurie gražuoliai, bet patrauklus vaikinas, visai miestietiškas. Birutė nuo jo įsmeigtų akių susigėdo, nusipurvino ir nuleido žvilgsnį.

“Pavėlavai, berneli. Nebesižiūrėk į ją. Ji ne tau nuotaka. Rytoj išteka”, tarė pardavėja teta Ona.

“Tai dar pažiūrėsime”, šyptelėjo Vytautas, nepalydėdamas akies nuo Birutės.

Ji neatsimena, ką ir kaip pirko. Išbėgo į gatvę ir tik čia pajuto, kaip lengvai kvėpuoja. Nuo tos akimirkos negalėjo pamiršti jo žvilgsnio.

Birutė priglaudę ausį. Kažkodėl ilgai jaunikio atstovai derėjosi dėl išpirko. Staiga durys atsivėrė. Per slenkstį žengė ne Stepas, o Vytautas.

Birutė pašoko nuo kėdės, širdis plakė taip stipriai, kad atrodė, jog iššoks iš krūtinės. Motina bandė jį sulaikyti, sugriebusi už marškinėlio rankovės. Rūta tiesiog stovėjo ir stebėjo, kas darVytautas suglėbė ją ant rankų ir išnešė į lauką, o Birutė, prisiglaudusi prie jo kaklo, pajuto, kad būtent čia ir turėjo būti visą gyvenimą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

one × 1 =

Vienos meilės pasaka