Visą gyvenimą troškau būti savo brolio vietoje, bet netrukus viskas pasikeitė.
Mano mama pastojo būdama aštuoniolikos. Tėvas mus paliko vos išgirdęs apie nėštumą – jam rūpėjo tik vakarėliai ir draugai, o ne šeima. Mamos tėvai, mano seneliai, buvo įniršę. Mažame mieste šalia Panevėžio vaikas be vyro buvo laikomas gėda, todėl senelis ją išvarė iš namų šaukdamas: „Nenoriu matyti tokios neatsakingos dukros!“ Negaliu net įsivaizduoti, kaip jai turėjo būti sunku – jaunai, vienišai, su kūdikiu ant rankų. Tačiau ji nepasidavė: pradėjo mokytis neakivaizdiniu būdu, susirado darbą, ir kovojo iš visų jėgų. Ji gavo kambarį bendrabutyje, ir mes pradėjome gyvenimą dviese. Man teko užaugti greičiau nei kitiems vaikams – vaikščiojau į parduotuvę, tvarkiausi, šildžiau maistą. Žaidimams nebuvo laiko. Nuo mažens buvau jos atrama, vienintelis vyras jos gyvenime.
Niekada nesiskundžiau – didžiavausi tuo. Bet netrukus mūsų gyvenime atsirado Vytautas. Jis man patiko: nešė saldainius, vaišino skanumynais, rūpinosi mama. Ji sužydėjo šalia jo ir pasakė: „Mes su Vytautu susituoksime, persikelsime į didelį namą“. Buvau laimingas – svajojau apie tikrą tėvą ir tikėjausi, kad Vytautas juo taps. Iš pradžių viskas buvo kaip pasakoje. Turėjau savo kampelį, galėjau pailsėti, klausytis muzikos, skaityti knygas. Vytautas padėjo mamai, ir jos akys spindėjo iš džiaugsmo.
Bet tada ji pranešė, kad laukiasi. Netrukus Vytautas pasakė: „Tau, Rokai, teks persikelti į sandėliuką. Ten bus vaikų kambarys.“ Nesuvokiau: name pilna kambarių, kodėl aš? Kitą dieną mano daiktai jau gulėjo ankštoje sandėliuko kamputyje, kur vos tilpo lova. Tai buvo neteisinga, bet tylėjau – buvau pripratęs kentėti.
Kai gimė mažasis Aras, prasidėjo košmaras. Jo verksmai neleido man miegoti, vaikščiojau kaip zombis. Mokykloje pažymiai krito žemyn, mokytojai bėrė priekaištus, o mama šaukė: „Turi būti pavyzdys broliui! Nustok gėdyti mus, tinginy!“ Arui paaugus, man teko naujos pareigos – eiti su juo į lauką, vežioti vežimėlį kieme. Draugai juokėsi iš manęs, ir aš raudonavau iš gėdos, bet tylėjau. Viskas, kas geriausia – žaislai, drabužiai – būdavo perkama Arui. Prašydavau kažko sau, o Vytautas sausai atsakydavo: „Pinigų nėra“. Vežiodavau brolį į darželį, pasiimdavau jį, maitindavau, tvarkydavau namus – gyvenau laukdamas, kada jis užaugs ir suteiks man laisvę.
Kai Aras pradėjo lankyti mokyklą, mama liepė man padėti jam su užduotimis. Jis buvo išlepintas, kaprizingas – mokėsi prastai, o mano bandymai jį įtikinti dažnai baigdavosi jo skundais mamai. Ji visada stodavo į jo pusę, man užkraudavo priekaištus: „Tu vyresnis, turi būti kantrus!” Jį perkeldavo iš vienos mokyklos į kitą, bet jis visur praleisdavo galimybes. Galiausiai jį atidavė į privačią mokyklą, kur pinigų dėka jo pažymių nesmerkdavo. O aš išėjau į technikumą mokytis automobilių mechaniko profesijos – ne todėl, kad to norėjau, o kad pabėgčiau iš namų.
Vėliau lankiau neakivaizdinius kursus, dirbau – dieną ir naktį taupydavau savo būstui. Vedžiau, radau ramybę. O Aras? Vytautas padovanojo jam butą, bet jis vis dar gyvena su tėvais, nuomoja būstą ir leidžia pinigus niekams. Dirbti nenori, gulasi priešais televizorių. Vieną kartą per Naujuosius metus susirinkome tėvų namuose. Atėjo jo nauja mergina, Lina. Atsitiktinai išgirdau jų pokalbį virtuvėje.
– Tau pasisekė su broliu, – sakė ji mano žmonai, Dainai. – Romas toks darbštus ir atsakingas. Kodėl Aras toks nėra? Prašau, kad apsigyventume kartu, kurtume šeimą, o jis tik prie mamos prisikabina. Pinigų iš nuomos yra, bet jokios naudos.
– Taip, Romas šaunuolis, – nusišypsojo Daina. – Palik Ara, jis tavęs nevertas. Iš jo vyras neišaugs.
Sustingau. Aras keitė merginas kaip kojines, bet nė viena nelikdavo – mama visas jų atbaidydavo, laikydama nevertomis savo „auksinio berniuko“. Jis ir nesipriešino, gyveno savo tingume kaip kokone. Ir tada supratau: aš daugiau jo nebeužsuku. Viskas, apie ką svajojau – būti jo vietoje – pasirodė tuščia. Likimas man suteikė išbandymų, bet ir atlygio. Turiu šeimą, mylinčią žmoną, dukrą, namus, kuriuos pasistačiau savo rankomis. Didžiuojuosi savimi, ir pirmą kartą gyvenime nesigailiu, kad nesu kaip Aras. Mano gyvenimas – mano pergalė, iškovota ir tikra.