Mačiau visą palikimą savo broliui – dabar nebepasilankau pas ją, o ji stebisi.
Mažame miestelyje prie Šiaulių, kur senų vyšnių sodai saugo praeities prisiminimus, mano 52-ųjų gyvenimą apsėdė išdavystė, kurios negaliu atleisti. Aš – Lūna, o mano mama, Ona Kazlauskienė, savo sprendimu dėl palikimo sudaužė man širdį. Jis atidavė viską broliui, o dabar stebisi, kodėl aš nebemoku, nebesirūpinu ir nebeužsuku. Jos nuostaba – tai druska mano žaizdai, o mano skausmas – tai kaina už ištikimybės metus, kurių ji nepakavo.
Šeima, kuriai gyvenau
Buvau vyriausia duktė šeimoje. Mama mus augino su broliu Gediminu viena, kai tėtis išsikėlė, kai man buvo 10. Aš anksti subrendau: virė, valė, prižiūrėdau mažesnįjį Gedim, kol mama dirbo dviem darbais. Ji visą laiką sakydavo: „Lūn, tu mano atrama.“ Džiaugiausi tuo, aukojau savo svajones, kad padėčiau šeimai. O Gedis augo be rūpesčių – jis buvo mamos mylimiausias, jos „berniukas“, kurį lepus gadindavo.
Aš ištekėjau, pagimdžiau du vaikus, bet niekad nepamiršau motinos. Kai ji sirgo, veždavau ją pas gydytojus, pirkau vaistų, kas savaitę atveždavau maisto. Gedis, gyvendamas tame pačiame miestelyje, pasirodydavo retai. Jis susituokė, susilaukė sūnaus, bet jo vizitai pas mamą buvo labiau dėl pavidalo. Nesmerkdavau – galvojau, kad taip ir turi būti: aš – vyresnė, prisiimu daugiau. Bet mamos pasirinkimas dėl palikimo viską apvertė aukštyn kojom.
Smūgis, kurio nesitikėjau
Prieš metus mama paskelbė, kad perdavė namą, sklypą ir santaupas Gediminui. „Jis vyras, jam reikia auginti sūnų, o tu, Lūn, ir taip susitvarkai“, – tarė ji. Aš sustingau. Namas, kurį remontuodavau, sklypas, kuriame plevejau, santaupos, į kurias pati įdėdavau – viskas atiteko broliui. Man neliko nieko, net simbolinės dalies. Mamos žodžiai buvo lyčiau antausis: mano gyvenimas, mano rūpinimasis, mano aukos nieko nereiškia.
Bandžiau kalbėtis, paaiškinti, kaip skauda. „Mam, aš viską tau dariau, kodėl taip?“ Ji nusišypsojo: „Nebūk godi, Lūn, tu turi vyrą, vaikus, o Gedis – mano sūnus.“ Jos abejingumas užmušė manyje kai ką. Gedis, išgirdęs apie palikimą, tik pečiais patraukė: „Mamai geriau žinoti.“ Jis nepasiūlė pasidalinti, nepadėkojo man už metus, kai viską traukiau pati. Jų sąmokslas – mama ir brolis – man tapo išdavyste, kurios negaliu užmiršti.
Mano skausmas ir nutrūkimas
Po to nustojau lankytis pas mamą. Neskambinu, nevežu maisto, nebeklausiu, kaip jai sekasi. Mano vaikai, Gabija ir Lukas, klausia: „Mam, kas su močiute?“ Nežinau, kaip paaiškinti, kad močiutė pasirinko dėdę, o ne mane. Vyras, Rolandas, palaiko: „Lūn, tu neprivalai to pakęsti.“ Bet viduje aš plyšau. Man 52, ir aš taip pat pavargau – nuo darbo, nuo rūpesčių, nuo gyvenimo. Man irgi reikia pagalbos, bet mama to nemato.
Ji skambina, skundžiasi draugėms, kad aš ją „palikau“. „Lūn tokia nedėkinga, aš ją augau, o ji atsuko“, – sako ji, o gandai pasiekia mane. Nedėkinga? Aš jai atidaviau 30 savo gyvenimo metų, o ji atidavė viską broliui, kuris pasirodydavo kartą į mėnesį. Jos nustebimas – tai pajuoka mano skausmui. Aš ne godi, man nereikia jos namo. Man reikia teisybės, pripažinimo, meilės, kurių nesulaukiau.
Paskutinis lašas
Neseniai Gedis užsuko pas mane. „Mamai bloga, atvažiuok, padėk“, – tarė jis. Aš paklausiau: „O kodėl tu nepadedi? Juk tau dabar visas jos palikimas.“ Jis kažką murdėjo apie užimtumą ir išėjo. Tą akimirką supratau: niekas nepasikeis. Mama ir brolis mano, kad turiu jiems tarnauti, net kai jie mane atstūmė. Aš nebėBet aš pasirinkau save — ir nuo šiol mano širdis bus rami.