„Viską keisdama: kaip išsiveržiau iš šeimos gniaužtų“

„Išeik iš čia!“ – kaip išvydau uošvę ir pradėjau laisviau kvėpuoti

Žodis „uošvė“ nuo vaikystės man sukeldavo stiprų atstumimą. Galbūt todėl, kad aplink nesu girdėjusi nei vienos moters, kuri su vyro mama turėtų tikrai gerus santykius. Išgirsdavau dešimtis istorijų, kur būtent ji sunaikindavo šeimą. Visos baigdavosi taip pat: „Iš pirmo žvilgsnio nepatiko – ir pradėjo lėtai, bet užuosdama mane skandinti.“

Naiviai tikėjau, kad meilė stipresnė už bet kokias intrigas. Kad jei jausmai tikri – niekas negalės įsiterpti tarp mūsų. Deja. Klydau.

Pirmas susitikimas su būsima uošve įvyko netrukus prieš mano mylimojo išvyką į kariuomenę. Nusprendžiau, kad tinkamas momentas – išlydžiai suartina. Galvojau, kad susirasime bendrą kalbą, juk esu suaugusi, išsilavinusi, turiu daug draugių po penkiasdešimt – kuo ji galėtų skirtis?

Bet nuo pirmos minutės supratau: ši moteris mane nekenčia. Ne tik nemėgsta – nekenčia. Dėl ko? Neįsivaizduoju. Visą dieną padėjau: ploviau indus, virėm, rūpinosi, bet ji žiūrėjo pro mane, lyg aš būčiau niekas.

Praėjo metai. Susikraustėme kartu po karo tarnybos. Nuo pirmos dienos jai buvau „kvaila, nieko nemokanti merga“. Viskas ne taip, viskas negerai. Stengiausi, kiek galėjau, norėjau jai patikti, bet atsiliepimo sulaukdavau tik pajuokų už nugaros. O kai sužinojau, kad ji mane žemina prieš savo drauges, viskas viduje nutrūko.

Po metų susituokėme. Be didelių iškilmių, tik šeimos vakarienė. Uošvė primygtinai reikalavo – „kaip be šventės“. Gyvenome tada su jo tėvu – tėvai buvo išsiskyrę seniai. Tačiau net ir iš toli ji sugebėjo sugadinti mūsų gyvenimą.

– Tu jo neišlaukei iš kariuomenės!
– Tu prasta šeimininkė!
– Tu jo neverta!

O aš viriau pirmus, antruosius patiekalus, kompotą ir desertą. Valydavau kasdien. Jei reikėdavo, padėdavau jai namuose. Bet viskas jai nepatikdavo.

O vėliau ji staiga užsinorėjo vaikaičių. Mes su vyru dar nebuvome pasiruošę vaikams. Tada ji ėmė dar toliau – pradėjo kaltinti mane nevaisingumu. Pašnibždėdama. Vienumoje. Kad niekas negirdėtų. Papasakojau vyrui. Jis, supykęs, nuvažiavo pas ją – aiškintis. O ji? Kaltino mane, kad aš jį nukreipiu prieš ją. Tartum meluoju. „Ji pikta, ji atima tave nuo manęs!“ – rėkė.

Penkerius metus! Penkerius metus gyvenau po šiuo spaudimu. Pamiršau, kad turiu aukštąjį išsilavinimą, sėkmingą karjerą, draugus. Jaučiausi esanti niekas. Verkiau naktimis, vengdavau susitikimų su ja. Kiekvienas kontaktas – kaip kankynė.

Vieną dieną ji peržengė ribą. Buvau aštuntą mėnesį laukusi. Nėštumą sunkiai ištversdavau. Gulėjau ant sofos, o ji įsiveržė į namus ir pradėjo rėkti. Mėtė kaltinimus, prisiminė mano tėvus, mosavo rankomis. Ir tada, pati sau netikėdama, atsikėliau ir tvirtai pasakiau:
– Išeik iš čia!

Ji sustingo. To nesitikėjo. O aš… Pajutau, lyg atsibudau. Tarsi kas nors nuo manęs nuimtų grandines. Išvydau ją už durų. Be rėksmo. Ramiai. Bet su vidine tvirtybe, kurios anksčiau neturėjau. Ir supratau: neleisiu niekam daugiau mane žeminti. Tai mano gyvenimas. Ir aš nusprendžiu, kas jame bus.

Naktį rimtai, be histerijų, pakalbėjau su vyru. Jis viską suprato. Žinojo, koks jo mamos charakteris. Jis pasirinko – mane.

Nuo tada praėjo trys metai. Kvėpuoju. Gyvenu. Turime nuostabią dukrelę. Uošvė? Kartas nuo karto susitinkame – porą kartų per metus. Sveikinamės, formaliomis frazėmis. Ji matosi su anūke – kai aš nusprendžiu, kur ir kada. Netrukdau, bet ir į namus neįleidžiu.

Nejaučiu kaltės. Sakoma – tai „nežmogiška“. O aš pasakysiu – tai teisinga. Gerbiu ją – už tai, kad pagimdė mano vyrą. Bet ne daugiau. Mano gyvenimas jai nepriklauso. Ir svarbiausia – dėkoju sau, kad kartsIr dabar, kai susimąstau apie viską, kas buvo, suprantu, kad mano drąsa atnešė ne tik ramybę, bet ir tikrąją laisvę.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

two × 1 =

„Viską keisdama: kaip išsiveržiau iš šeimos gniaužtų“