Viskas baigėsi: pinigų nėra.

Toliau buvo aišku, jog Nadieślava Petrauskienė nebeturi pinigų. Visiškai nebeturi. Piniginė buvo tuščia, o net smulkių skyriuje šlamėjo tik kelios dešimtųjų ir penkiasdešimtųjų centų monetos… Vyresnė moteris atsiduso: kažkaip teks ištverti savaitę iki pensijos. Ji pati išgyvens: turi avižinių dribsnių, šiek tiek grikių, bulvių dar liko, pusiau butelis aliejaus stovi. Bet kuo šerti Jurgį?..

Jurgis – tai katinas, kurį Nadieślava Petrauskienė praėjusiais metais rado prie parduotuvės. Kas paliko vargšą mirčiai, ji nežinojo, bet praeiti pro šį kauliuką nesugebėjo. Taip jis tapo pūkuotu jos draugu, o dabar jis tikrai nevalgys avižų vandeniu…

Ne, paprastai pensijos Nadieślavai Petrauskienei mėnesiui užtekdavo. Juk daug jiems su Jurgiu nereikėjo. Bet šįkart viską pražiūrėjo: trečiojo aukšto kaimynė paprašė paskolinti pinigų. Kaip čia atsisakysi? Ieva neseniai liko vyrui, su mažu vaiku ant rankų, ir dar nedirba… Ji gera moteris, sąžininga, ir skolą grąžins – dėl to Nadieślava Petrauskienė neabejojo. Bet dabar ir jai pačiai… n’ubegti pasiskolinti nėra iš ko…

Šiame name Nadieślava nieko kito, be Ievos, nepažinojo. Ji čia atsikraustė vos prieš metus. Pirmiausiai į naujai namus įleido Jurgį, kaip įprasta. Daugumoje butų nuomininkai dažnai keitėsi: vieni išvažiuodavo, kiti atvažiuodavo. Kaip čia susipažinsi? Geriausiu atveju pakikendavo vienas į kitą, kai susitikdavo prie lifto. Kai kurie butai stovėjo tušti. Kiti gyventojai didžiąją dalį dienų praleido darbe ar kelyje, jiems nelikdavo laiko susipažinti su kaimynais.

Ankstesniame name, kur gyveno Nadieślava Petrauskienė, viskas buvo kitaip: ji visus pažinojo, ir visi ją pažinojo. Ten ji pragyveno beveik keturiasdešimt metų! Su daugeliu kaimynų netgi dirbo kartu toje pačioje ligoninėje. Ir galiausiai teko persikraustyti į miesto pakraštį…

Senąjį butą Nadieślava su vyru gavo, kai tik gimė sūnus. Velionis Vytautas Kontravis buvo puikus chirurgas – taip sakydavo visi, kam teko su juo dirbti ar patirti jo gydymo meistriškumą. Jis operavo įprastoje rajono ligoninėje beveik 38 metus… O Nadieślava ten buvo slaugytoja.

Vytautą Kontravį gerbė ne tik dėl jo medicininio meistriškumo, bet ir dėl nepaprastai širdingo gerumo. Jis nesugebėjo nė vieno atsisakyti: imdavosi beviltiškiausių atvejų, kai pacientą atsisakė gydytis kiti gydytojai. Paskui pats rūpindavosi jais, prižiūrėjęs juos puikiausiais, netgi pildydavo, skatindavo bei surišdavo žaizdas. Ir ištraukė žmones beveik iš „to pasaulio“!

Vieną dieną- Nadieślava puikiai prisimena tą atvejį – į skyrių atvežė vyrą tiesiai iš gatvės… Sunku pasakyti, kiek jis pragulėjo parke, bet prie vyro stalo pateko jau beveik be gyvybės ženklų. Vyras buvo ne vietinis, atvyko į miestą darbo reikalais. Išėjo pasivaikščioti ir gavo batą, kažkas geismėjo jo piniginės, telefono ir striukės.

Tuomet Vytautas jį operavo beveik dvylika valandų. O paskui keletą parų nakvojo reanimacijoje, kol pacientas pradėjo sveikti… Ir paaiškėjo, kad namuose Joanas (taip vadinosi nukentėjusysis) turėjo paauglę dukrą. Išvykdamas vos dviem dienoms paprašė kaimynės rūpintis mergaite…

Vytautas Kontravis pats nuvyko į miestelį, kuriame gyveno Joanas, parvežė jo dukrą ir apgyvendino savo bute – iki pilno tėvo pasveikimo. Tuo metu Ieva gyveno su jais tris mėnesius, Vytautas net ją mokykloje apgyvendino. Toks buvo Vytautas: jei nusprendė kam padėti, darė tai iš širdies ir iki galo…

O savo sūnaus jie su Vytautu apleido… Didžiąją laiko dalį praleisdami ligoninėje, aprūpino Marką visais reikalingais daiktais, kontroliavo jo dienoraštį ir kartais lankė tėvių susirinkimus mokykloje. Ir nepastebėjo, kaip nuo naminio vaiko sūnus virto cinikiniu ir besąžiningu jaunuoliu.

Mokytis Markas nenorėjo, kariuomenę jo nepriėmė dėl blogo matymo. Dieną sūnus miegojo, naktis leisdavo žaisdamas kompiuterinius žaidimus. O jam nuolat reikėjo pinigų, kuriuos nereikėjo gėdingai reikalauti iš tėvų…

– Nadie, ką auginome abu? – kartais liūdnai klausė vyras, žiūrėdamas, kaip sūnus, su paraudusiom akim po kitos bemieges nakties, ištuština šaldytuvą. – Kam mums reikės senatvėje?..

Nadieślava pati apie tai mąstė. Ji suprato, kad pagalbos iš sūnaus neverta tikėtis… Taip ir buvo…

Vytaultui buvo 65-eri, kai jį ištiko insultas. Vyras atsistatė, bet operuoti nebegalėjo. Tiesa, darbo nepaliko – dar keletą metų dirbo poliklinikos priimamuosiuose. O prieš trejus metus jo nebebuvo… Grįžo namo iš darbo, nusirengė, atsisėdo ant sofos – ir viskas. Širdis sustojo…

Ir tada Nadieślava tikrai suprato, ką reiškia posakis „pragaras ant žemės“… Markas tiesiog kankino motiną, reikalaudamas pinigų už savo žaisliukus, už kažkokius projektus, kurie esą turėtų ją pelnyti, už naują kompiuterį ir toliau, toliau…

Ir taip menkos atsargos, kurios dar buvo sukauptos gyvai vyrui, greitai sunyko. O Nadieślavos pensijos vargiai užtekdavo būtiniausiems dalykams. Kur jau čia įgyvendinti visas Marko užgaidas?..

Ji mėgino prašyti sūnų, kad jis pats pradėtų užsidirbti. Tie perkalbėjimai tik pykdino Marką. Ir kartą jis pakėlė ranką prieš motiną…

Po šio įvykio Nadieślava Petrauskienė suprato, kad negalės gyventi viename bute su sūnumi.

Per savo pažįstamą brokerį, buvusį vyro pacientą, jiems pavyko greitai ir už gerą kainą parduoti jų „trejuką“ miesto centre. Už gautus pinigus taip pat greitai moteris įsigijo du vieno kambario butus bendrabučiuose – sau ir Markui. Ir jos gyvenimas pasikeitė…

Nadieślava Petrauskienė šiek tiek sukrėtė galvą, tarsi vėjo atmintį atstumtų. Taip, praeitimi žmogus nebebus pilnas… Reikia kažką sugalvoti, kad ištempti šią savaitę iki pensijos…

Moteris atsitraukė link knygų lentynos. Gal bandyti parduoti kelias knygas? Gatvės turguje – ji matė – senų knygų visuomet parduodama.

Biblioteką jie su vyru rinko visą gyvenimą, bet dabar ji kažin, kas kam pravers… Štai Lermontovo tomas. Puikus leidimas! Šią knygą Vytautas gavo dovanų iš aktorės, kurią vyras operavo po sudėtingo kojos lūžio… Pasternakas, Bulakovas, Cvetaeva, Ilfas ir Petrovas, Zolia… Nadieślava Petrauskienė vedė pirštu virš griežtų viršelių, tačiau negalėjo nieko pasirinkti…

„O jei… parduoti kailinius?“ – netikėtai šmėstelėjo mintis.

Moteris išfurologe nuėjo į prieškambarį, atsivėrė spintos duris ir atsargiai ištraukė įdėklą su kailiniais…

Nadieślavos Petrauskienės garderobe tai buvo vienintelis brangus daiktas. Kailinius jai dovanojo vyras 45-ojo bendro gyvenimo jubiliejui, prieš pat insultą.

Tuomet jie užsuko į mažą krautuvėlę, kur buvo parduodami kailiai ir oda, norėdami įsigyti Vytautui striukę. Ir paaiškėjo, kad parduotuvės savininkas – irgi buvęs paciento vyras. Pamatęs daktarą, jis buvo be galo patenkintas. Ir pasiūlė bet kurį daiktą su nuostabia nuolaida. Vyras tuoj pat apsigalvojo pirkti striukę („Aš dar senia puikiai apsirengsiu“) ir pasiūlė Nadieślavai išsirinkti kailinius…

Ji ilgai vaikščiojo tarp eilučių, bijodama sivaizduoti save tokiu grožiu apsirengusi… Galiausiai parduotuvės savininkas patarė jai atkreipti dėmesį į karakulinius kailinius, prieš tai paslėpęs kainų lentelę nuo moters žvilgsnio. Nadieślava pamatavo kailinius… Ir vyras be jokio dvejo pasakė: „Paimsim! Tai tavo dovana 45-osioms santuokos metinėms, Nadieelushke!“

Šių kailinių Nadieślava taip ir niekada neužsidėjo… Vytautas murmėjo: „Kodėl tu juos saugoji? Dėvėk, o tai dar kažkada mūlis juos suės. Gyvename tik kartą! Juk kaip karaliene vaikščiosi, jaunystėje tu tokios galimybės neturėjai…“

Tačiau Nadieślavai buvo gaila vilkėti brangų daiktą į paprastą parduotuvę. Ir daugiau niekur ji nėjo…

– Taip Jurgi, – Arykančia motins skundai skandino plekštelę, – išėjau surinkti tau pinigų mėsai ir žuviai… Gal kas nors man už mano kailinius duos penkis tūkstančius…

Mažame turguje žmonių beveik nebuvo. Retkarčiais pirkėjai stabtelėdavo prie jiems įdomių prekių, tverkiuodavo ar iš karto ištraukdavo pinigines ir greitai palikdavo turgavietę. Dauguma jų susitelkdavo prie stalų su knygomis. Nadieślava, stovėjusi krašte, laikė kailinius rankoje, gėdingai nuleido akis kiekvieną kartą, kai kas nors pažvelgė į ją.

„Be reikalo aš su šiais karakuliais galavykštelėjau čia… Reikėjo Lermontovą imti“, – pagalvojo ji.

Nadieślavos dėmesį patraukė motociklų stovėjimo aikštelėje sustojęs automobilis. Iš jo išlipo jauna moteris, Nadieślavai iš atminties ji atrodė kažkur matyta. Prabėgdama pro šalį, ji taip pat nuskubėjo link stalų su knygomis…

„Taip, pražiūrėjau, – vėl su liūdesiu pagalvojo Nadieślava. – Atrodo, kad mano Jurgiui šndien likti alkaniu“.

Atsidusdama, nesėkminga prekybininkė pradėjo sukrauti kailinius ir pakuoti juos į maišelį…

– Nadieślava Petrauskienė! Ar tai jūs??!!

Moteris sužiuro. Tą pačią akimirką iš automobilio išlipo ta pati moteris, kuri dabar sužavėta ir vienu metu su džiaugsmu pažvelgė į ją:

– Ar jūs mane prisimenate? Aš esu Ieva! Ar atsimenate? Aš gyvenau jūsų namuose, kai tėtis gulėjo po operacijos ligoninėje. Jį operavo Vytautas Kontravis!

– Ieva! Žinoma! Aš jau regėjau, kad pažįstamas veidas! – pasibaisėjo Nadieślava. – Kaip tu čia? Kaip tėtis?..

– Palaukite, Nadieślava Petrauskienė, aš pirma, – ją pertraukdama Ieva. – Aš jusieškodavau! Nuėjau į jūsų butą, bet ten gyvena nauji gyventojai ir jie nežino jūsų adreso. Ėjau į ligoninę, bet jie nepatiko man padėti. Davė man telefoną, bet numeris nebetinka. Kas jums nutiko?..

Nadieślava Petrauskienė atsiduso:

– Oi, Ieva, ilgai pasakoti… Vytautas Kontravis mirė, ko gero, jau žinote… Ir viena be jo… Tačiau nepasakosiu, man dar sunku be vyro…

Savaime ašaros stegdavo Nadieślavais Petrauskienės skruostus. Ieva prie jos priėjo, apsikabino ją ir priglaudė prie savo lieknutės, kuri buvo apsirengusi senokame paltu… Pasakė:

– Susukite savo prekybą ir važiuojame pas mus. Nėra jokių prieštaravimų! Tėtis bus labai patenkintas jus matydamas!

Sušypsodama, vyresnė moteris sekė jaunosios pavyzdžiu į automobilį…

Tą vakarą dar ne kartą Nadieślavai Petrauskienei ašaros pasirodė akyse… Verkė ji, kai raudavo su Leonidu ir Ieva apie vyro atminimą, kai kalbėjo apie sudėtingus santykius su sūnumi…

Ieva pasakojo, kad prieš metus jie su tėvu persikėlė į miestą. Jie turėjo savo verslą, kurį persikėlus pavyko išplėsti.

– Atidarėme keletą baldų parduotuvių, turime savo nedidelę gamybą. Nusipirkome butą. Aš esu ištekėjusi, mano vyras išvyko su naujuoju tiekėju pasirašyti kontraktą. Tėtis gyvena su mumis, – pasidalino Ieva su Nadieślava Petrauskiene…

Laikas prabėgo nepastebėtas. Pažvelgusi į laikrodį, moteris sužiuro:

– Bet mano Jurgis ten sėdi, alkanas! Ir aš jam taip nieko nenusipirkau!

Ieva šypsojosi:

– Nesijaudinkite, Nadieślava Petrauskiene, mes nepastebėsime jūsų globotinio badaujant mirti. Dabar užsuksime į parduotuvę ir parvesiu jus kaip karalienę!

Moteris susijaudino:

– Bet ką tu, Ieva, negalima. Ja vuogorės pėsčiomis…

Aš tiesioginė Nadieślavai Petrauskienės į akis pasakiau:

– Mano gera, aš nelabai ieškojau tavęs, kad tiesiog tave paleisti. Jūs su Vytautu Kontravičiumi padarėte neįmanomą: išgelbėjote mano tėtį tiesiogiai nuo gyvenimo! Ir mane priėmėte kaip savo dukrą, rūpinėjotės manimi… Žinote, aš vaikystėje likau be mamos. Ir dažnai vaizduoju, kokia ji būtų dabar… Jūs esate labai panaši į ją – savo gerumu ir nenuoširdžiu veidu… Norėčiau tapti jūsų dukra, jei galite leisti, žinoma. Tik leiskite šalia ir šiek tiek papuošti jūsų gyvenimą…

Nadieślava Petrauskienė vėl verkė, galvą remdamais Ievos pečiu… Leonidas stovėjo šalia, taip pat slapčia nušluostydamas ašaras.

Iš buto Nadieślava Petrauskienė išėjo su savo karakuliais. Ieva reikalavo. Sėdėdama automobilyje, moteris iš tikrųjų jautėsi kaip karalienė.

„Vytautai, brangus mano vyras, tavo geras širdis ir dabar man padeda, – pagalvojo ji. – Pamatai, kaip gyvenime būna… Tu padėjai žmogui, dabar ir aš nebūsiu viena… Ir tavo dovana pravers… Tiesiog kaip sakėte: gyvename tik kartą…“.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twelve − 2 =

Viskas baigėsi: pinigų nėra.